کنکور 1402 چگونه خواهد بود ؟

چرا قرار است کنکور سراسری 1402 دستخوش تغییرات شود؟
یکی از بدیهی ترین دلایلی که همواره باعث اعمال تغییرات کنکور 1402 به طور سالانه در نحوه برگزاری و تاثیر آزمون شده است، وجود استرس زیاد بین داوطلبان و فشار روانی بالا حتی در صورت داشتن برنامه ریزی کنکور می باشد. در حال حاضر با وجود پذیرش بخش اعظمی از رشته ها به صورت بدون کنکور، هنوز رقابت سنگینی برای قبولی در بسیاری از رشته های پرمتقاضی وجود دارد. به علاوه این که برگزاری آزمون به شکل فعلی موجب افزیش گرایش افراد به شرکت در کلاس های کنکور و نتیجه، کسب نتایج بهتر در صورت داشتن امکانات بیشتر شده است. به طور کلی عواملی که مسئولان را بر آن داشته تا تغییراتی نسبتا اساسی در نحوه پذیرش اعمال نمایند شامل موارد زیر است:

کاهش انگیزه دانش آموزان برای یادگیری همه مفاهیم در مدرسه
پایین آمدن سطح رقابت در مدارس
کم توجهی به برخی از مباحث مهم درسی به علت عدم طرح سوال در کنکور سراسری
هزینه های سرسام آور کلاس های آموزشی کنکور
بالا بودن میزان استرس شرکت کنندگان
عدم وجود عدالت آموزشی میان افراد با امکانات آموزشی بالا و داوطلبان مناطق با امکانات پایین
تغییرات کنکور سراسری 1402
اعمال تغییر یا حذف کنکور سراسری مدت هاست که نقل محافل تحصیلی و ارگان های تصمیم گیرنده در این خصوص می باشد اما در نهایت مواردی که پیش تر از آن ها نام برده شده است، همگی باعث شدند تا قوانین حاکم بر پذیرش و شیوه برگزاری و نتایج کنکور با تغییرات مشخصی همراه شود.

با وجود آن که در روز های گذشته سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده بود، که کنکور 1402 مطابق آزمون سال 1401 برگزار خواهد شد، اما شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرده است، قوانین مربوط به تغییرات آزمون سال 1402، قبلا ابلاغ شده و داوطلبان می بایست مطابق این تغییرات خود را برای کنکور آماده نمایند. همچنین تخلف از مصوبه مذکور توسط سازمان های مربوطه پیگرد قانونی خواهد داشت.

سازمان سنجش در چهارشنبه 22 تیرماه سرانجام شیوه برگزاری در یک اطلاعیه منتشر کرد:

به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور؛ با توجه به ضرورت ابلاغ شیوه‌نامه آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ موارد ذیل را به اطلاع داوطلبان عزیز می رساند :
۱- آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ بر مبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس محترم شورای اسلامی و اصلاحیه آن در سال ۱۳۹۵ همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برگزار میشود .

بدیهی است تغییرات جزئی مورد نیاز و مصوب شورای سنجش و پذیرش برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

مطالب پیشنهادی
کنکور 1403 – حذف عمومی ها از کنکور ۱۴۰۳؟ – 40 درصد تاثیر…

آزمون عملی تربیت بدنی ۱۴۰۱ (زمان و مکان آزمون علوم ورزشی 1401) +فیلم +…

نظرسنجی بهترین منابع کنکور تجربی 1402 / بهترین کتب کمک درسی تجربی…

۲- در صورت ابلاغ هرگونه قانون یا مصوبه جدید، تغییرات برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و به بعد اعمال خواهد شد.

کنکور 1402
 

آیا در کنکور 1402 دروس عمومی حذف می شود؟
در کنکور سراسری 1402 همانند کنکور 1401 همراه با دروس عمومی و اختصاصی برگزار خواهد شد.
منابع کنکور 1402 چه دروسی هستند؟
در این رابطه می توانید روی  منابع کنکور تجربی 1402 – منابع کنکور  انسانی 1402 – منابع کنکور ریاضی 1402  کلیک کنید
تاثیر معدل در کنکور 1402، 40 درصد قطعی است یا مثبت؟

ماده واحده - مواد و بندهایی از مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) مصوب ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی، به شرح ذیل تکمیل و اصلاح می‌شود:

۱- عبارت «سال آخر» از بند ۱ ماده ۱ (تعریف سابقه تحصیلی)، حذف می‌شود.

۲- تبصره ۱ ماده ۲ به شرح زیر اصلاح می‌شود:

عبارت «...که به ترتیب توسط سازمان و وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد می‌شود، توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و هر سه سال قابل بازنگری خواهد بود و تا قبل از شروع سال تحصیلی مربوطه (پایان شهریور)، اطلاع‌رسانی شود…» جایگزین عبارت «...توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و هر سه سال قابل بازنگری خواهد بود و حداقل دو سال قبل از اجرا باید اطلاع‌رسانی عمومی شود ...» می‌شود.

۳- تبصره ۳ و ۴ به ذیل ماده ۲ به شرح زیر اضافه می‌شود:

تبصره ۳: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ظرف مدت شش‌ماه آیین‌نامه تفکیک سنجش از پذیرش را تدوین و جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه می‌نماید.

«تبصره۴: دانشگاه آزاد اسلامی کما فی‌السابق (به استثنای ۴ رشته؛ پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی) با هماهنگی شورای سنجش و پذیرش دانشجو، نسبت به پذیرش دانشجو برای این دانشگاه اقدام می‌نماید.»
۴- بند ۳ ماده ۳ به صورت زیر اصلاح می‌شود:

«سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ - ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان۶۰ درصد با تاثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ - ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.»

۵- ماده ۴ به صورت زیر اصلاح می‌شود:

«وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی دانش آموزان اقدام نماید، به گونه‌ای که برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی از سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ و به بعد همه فارغ‌التحصیلان دارای سوابق تحصیلی باشند.»

۶- تبصره ماده ۴ حذف می‌شود.