چگونه می توان رنگ یک فرش یا قالی را شفاف نمود؟

منظور از کلمه قالیشویی چیست ؟
بطور مختصر قالیشویی به عمل و شغلی که در آن شستشو فرش و یا قالی صورت می گیرد گفته می شود، در زبان انگلیسی قالیشویی Carpet cleaning شناخته می شوند.

در عمل شستشو فرش می توان به ریزه کاری هایی همچون لکه زدایی، غبار رویی و یا همان شستشو به واسطه انواع مواد شوینده اشاره نمود.

شستشو فرش ها یکی از مهم ترین کارهایی است که ما حداقل یکبار در سال باید آن را انجام دهیم تا هم خانه تمیز تری داشته باشیم و هم از بیماری های حاصل از آلودگی ها در امان باشیم.

قالیشویی از گذشته تا به امروز
از زمان پیدایش این عمل به گونه ای بود که هر آنچه که به عنوان قالی یا فرش ها توسط انسان ها شناخته می شد به وسیله آب، صابون و جارو به صورت انفرادی یا گروهی انجام میشد.

با گذشت زمان با پیشرفت علم در همه زمینه ها روش های سریع تر و کاربردی تری کشف شد و همچنان نیز در راه بهتر شدن در حال پیشرفت می باشد.

همانطور که می دانیم کشور ما ایران به داشتن قالی و فرش های دست بافت محبوبیت دارد و از سراسر جهان افراد علاقمند در تلاش برای داشتن قالی های زیبا و خارق العاده ایرانی اصیل می باشند.در قالیشویی ها چه می گذرد؟
شاید بارها این سوال را از خودتان پرسیده باشید که اصلا در یک کارگاه قالیشویی چه می گذرد؟ بد نیست بدانید که امروزه به دلیل پیشرفت صنعت و تولید انواع ماشین قالیشویی، از روش های مختلفی برای شستن انواع فرش و قالی استفاده می شود. فرش های ماشینی، فرش های دستباف و یا انواع موکت ها هر یک با توجه اینکه چقدر کثیف هستند و با توجه به جنس شان به روش های مختلف و با مواد پاک کننده‌ی مختلفی که متخصصین حاذق در قالیشویی  تشخیص بدهند شسته می شوند. به طور کلی روش های قالیشویی بر اساس میزان مکانیزه بودن شان را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

 

روش دستی قالیشویی  Carpet cleaning (توسط متخصصین قالیشویی با استفاده از تجهیزات دستی)
روش نیمه اتوماتیک (توسط متخصصین قالیشویی با استفاده از تجهیزات اتوماتیک)
روش اتوماتیک (توسط انواع دستگاه قالیشویی اتوماتیک با نظارت متخصصین قالیشویی)
 

با توجه به میزان مدرن بودن تجهیزات یک شرکت قالیشویی ممکن است از هر یک از این روش ها برای شستن قالی استفاده شود. در هر صورت فرآیند غبارگیری، شستشو با آب، بخارشویی یا خشکشویی، آبگیری و خشک کردن فرش در هر یک از این روش ها به طور کامل انجام خواهد گرفت.

مطلب پیشنهادی : شستشوی فرش، خودم بشورم یا ببرم قالیشویی؟با استفاده از دستگاه قالیشویی ، شما می توانید در کمترین زمان سفارشات مشتری را با کیفیت انجام دهید،دستگاههای ماشین سازی عزیزی با قدرت بالا فرش هارو شستشو داده و آبکشی مینماید بدون اینکه به فرش آسیبی برسانند
از قدیم الایام تا به امروز، فرش های دست بافت و ماشینی همراه ماندگار و همیشگی خانه و خانواده های ایرانی بوده و هست شما می توانید با رعایت نکاتی ساده، زیبایی آن ها را همیشگی و طول عمرشان را ضمانت نمایید.
یکی از اتفاقاتی که ممکن است در هر خانه ای به دفعات زیاد وقوع افتد، لک شدن فرش یا قالی است توجه داشته باشید هر زمانی که این اتفاق به وقوع پیوست، بایستی به سرعت برای پاک کردن و از بین بردن آن اقدام نمایید. توجه داشته باشید ماندن لکه بر روی فرش و کهنه شدن، تمیز کردن آن را دشوار و سخت خواهد کرد.
شاید بهتر باشد بدانید کمتر چیزی وجود دارد که نتوان آن را با استفاده از سرکه و جوش شیرین تمیز کرد! خوشبختانه لکه های ایجاد شده بر روی فرش را نیز با این محلول پاک کرد. برای تمیز کردن لکه روی فرش یا قالی، تنها کافیست مقداری پودر جوش شیرین را بر روی لکه ریخته و سپس مقداری نیز سرکه ی سفید به ان اضافه نمایید. پس از این کار، یک دستمال با قدرت جذب بالا را بر روی آن قسمت از فرش کشیده تا سرکه را به طور کامل به خود جذب نماید و سپس اجازه دهید تا فرش به طور کامل خشک شود. با استفاده از جاروبرقی، جوش شیرین باقی مانده بر روی فرش را نیز جمع کنید. توصیه می کنیم برای پاک کردن لکه های بزرگ تر، تنها از جوش شیرین استفاده نمایید؛ بدین صورت که آن را بر روی فرش پاشیده و حداقل پس از گذشت چیزی در حدود سی دقیقه، آن را با استفاده از جاروبرقی جمع کنید.
برای تمیز کردن فرش، از پراکسید هیدروژن استفاده نمایید:

در ابتدا لازم به ذکر است مخلوط پراکسید هیدروژن، پاک کننده ای فوق العاده قوی به ویژه برای لکه های خون و پروتئین است. شما می توانید با ریختن این ماده فوق العاده بر روی لکه ی به وجود آمده بر روی فرش یا قالی، شاهد از بین رفتن آن لکه باشید

چگونه می توان رنگ یک فرش یا قالی را شفاف نمود؟

برای این کار، در ابتدا بر روی فرش مقداری نمک و تفاله ی چای پاشیده و سپس با استفاده از جاروبرقی آن را جارو نمایید تا بدین صورت رنگ فرش یا قالی شما، شفاف تر شود.
اگر احساس میکنید که وقت کافی رو برای این کار ندارید توصیه می کنیم فرش ها را به شرکت های معتبر و خوش نام و نشان قالیشویی بسپارید.
قالیشویی های معتبر به نکات شستشوی فرش واقف هستند و کاری با کیفیت ارائه می دهند.