مناطق ممنوعه برای اتباع کدام است؟

اتباع غیر ایرانی مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در مناطق ممنوعه تردد و اسکان نیستند و در صورت انتخاب رشته های این مناطق و پذیرش در آنها ، قبولی آنها لغو می گردد. لیست رشته های ممنوعه برای اتباع اعلام می شود و داوطلبان غیر ایرانی کنکور سراسری ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی لازم است قبل از انتخاب رشته ، از این مناطق اطلاع یابند و فرم انتخاب رشته کنکور خود را با رشته ها و دانشگاه های غیرمجاز تکمیل نکنند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا از مناطق و رشته های ممنوعه مطلع گردید.لیست مناطق و رشته های ممنوعه برای اتباع خارجی

آزمون های سراسری همچون کنکور کارشناسی ، کنکورر ارشد و … توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شوند و داوطلبان برای ثبت نام آزمون ، شرکت در مرحله انتخاب رشته ، دریافت نتایج و … می بایست به سایت این سازمان به نشانی sanjesh.org مراجعه کنند. در سایت سنجش دفترچه ای منتشر می شود که در آن شرایط و ضوابط شرکت در آزمون به داوطلبان اطلاع رسانی می گردد

رشته های ممنوعه برای تحصيل اتباع غيرايرانی

 

پذیرش اتباع غیرایرانی در رشتههایی که منجر به ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی ایران نماید و همچنین رشتههای تحصیلی: فیزیک اتمی، فیزیک هسته ای، فیزیک مولکولی (پلاسما)، فیزیک ذرات بنیادی، مهندسی پلاسما، مهندسی ایمنی (گرایش بازرسی فنی و حفاظت هواپیما)، مهندسی تعمیر و نگهداری (هلیکوپتر و هواپیما)، مهندسی هوا فضا، مهندسی هوانوردی (خلبانی، ناوبری هواپیما، تعمیر و نگهداری هواپیما، خلبانی هلیکوپتر و مراقبت پرواز)،علوم نظامی، الکترونیک هواپیمایی، تعمیر و نگهداری هواپیما، مخابرات هواپیما، مراقبت پرواز، فناوری اطلاعات IT)گرایش مخابرات امن)، مهندسی فناوری ماهواره و مهندسی کامپیوتر (گرایش رایانش امن) ممنوع می باشد. 

مناطق ممنوعه برای تحصيل اتباع غيرايرانی

 

هر يک از اتباع غيرايرانی كه متقاضی شركت در آزمون های سراسری می باشند ، منحصراً می بايست واجد شرايط و ضوابط اعلام شده در دفترچه های راهنمای هر يک از آزمون های ذيربط باشند و در زمان انتخاب رشته ، محل تحصيل خود را با توجه به شرايط و ضوابط مربوط انتخاب نمايند .

تبصره 1: اقامت اتباع غیرایرانی در کل استان های البرز و قم بلامانع است.

تبصره 2: اتباع غیرایرانی که گذرنامه و اقامت معتبر دارند، میتوانند در شهرستان های آبادان و خرمشهر استان خوزستان اقامت داشته باشند.

توجه داشته باشید آن دسته از داوطلبان اتباع غیرایرانی که دفترچه مخصوص مدرک اقامت ویژه از سوی پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را دارند، بدون هیچ محدودیتی می توانند در مناطق سراسر کشور تردد و یا سکونت داشته باشند.

 استان های کشور به غیر از قم و البرز و همچنین شهرهای مرزی استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و... برای تردد این افراد ممنوع است و فقط در صورت داشتن دفترچه مخصوص مدرک اقامت ویژه از سوی پلیس مهاجرت و گذرنامه ایران می توانند بدون محدودیت تردد کنند.

انتخاب رشته هایی مثل فیزیک اتمی، هسته ای، مولکولی و باقی رشته هایی که لیست آن ها در متن مقاله آمده است و منجر به حق تعهدات استخدام برای کشور می شود، مجاز نیست.