معرفی رشته تربیت بدنی و راهنمای ادامه تحصیل در آن

رشته تربیت بدنی یکی از رشته های مرتبط با علوم انسانی است. این رشته برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان بوده و در این امر از علومی مانند روان شناسی، جامعه شناسی، مدیریت و فیزیولوژی بهره می برد.

هدف از تحصیل رشته تربیت بدنی، آشنایی دانشجویان با جسم انسان در حد پزشک یار است، تا آنها بتوانند به عنوان یک مربی حرفه ای در زمینه مسائل ورزشی با دانش آموزان یا ورزشکاران کار کنند.

این رشته نقش به سزایی در رابطه با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه داشته و به همین دلیل از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. همچنین تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص از اهداف مهم این رشته می باشد.

از مزایای تحصیل در این رشته برای افرادی که شرایط قبولی در رشته تربیت بدنی را دارند ، می توان به پیشگیری از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی اشاره کرد. در واقع افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند، از امراضی مانند دیابت یا نارسایی های قلبی – عروقی به دور می مانند.

دروس رشته تربیت بدنی :
دروس پايه:
آناتومي انساني، فيزيولوژي انساني، شيمي عمومي، فيزيک عمومي، رياضيات پايه و مقدمات آمار، کمکهاي اوليه، زيست شناسي.
دروس اصلي:
اصول فلسفه آموزش و پرورش، مباني برنامه ريزي آموزش متوسطه، روانشناسي کودکي و نوجواني، روانشناسي تربيتي، اصول و فنون مشاوره و راهنمايي، سنجش و اندازه گيري، توليد و کاربرد مواد آموزشي، روشها و فنون تدريس، مديريت آموزشي.
دروس تخصصی:
اصول و مبانی تربيت بدنی، تاريخ تربيت بدنی، تغذيه و ورزش، آسيب شناسی ورزشی، رشد و تکامل حرکتي، فيزيولوژی ورزشي، يادگيري حرکتي، سنجش و اندازه گيري در تربيت بدني، بهداشت و ورزش، تربيت بدني در مدارس، مديريت سازمانهاي ورزشي ، مديريت و طرز اجراي مسابقات، زبان اختصاصي، حرکت شناسي ورزشي، حرکات اصلاحي، تربيت بدني و ورزش معلولين، مقدمات بيومکانيک ورزشي ، مباني رواني و اجتماعي، تربيت بدني، آمادگي جسماني، فوتبال، دو و ميداني ، ژيمناستيک، شنا، واليبال، بسکتبال، هندبال، تنيس روي ميز، کشتي، بدمينتون.

رشته تربیت بدنی مناسب چه کسانی است؟
اگر فردی با روحیه ورزشی هستید یا در گذشته ورزشکار بوده‌اید، می‌توانید به صورت علمی نیز این رشته را فرا بگیرید. همچنین اگر به آزمایشگاه‌های فیزیولوژی و رفتار حرکتی علاقه دارید و از لحاظ روحی و جسمانی آماده شرکت در کلاس‌های تئوری و عملی در طول روز هستید، این رشته برای شما مفید است.

اگر به دنبال مربیگری در رشته‌های مختلف ورزشی هستید (جهت مربیگری در هر رشته‌ ورزشی، مربی مربوطه باید لیستی از دروس تربیت بدنی را مطالعه کند و آزمون دهد. ضمنا دانشجویان دوره کارشناسی تربیت بدنی نیز برای مربیگری می‌توانند از نیمسال پنجم تقاضا دهند.)، در این رشته طیف گسترده‌ای از ورزش‌ها به همراه نحوه داوری و مربیگری آن‌ها را فراخواهید گرفت.

ظرفیت دانشگاه ها در رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی پیوسته:

از دانشگاه های مطرح و برتر که از طریق کنکور سراسری در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد می توان به دانشگاه تهران، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، شیراز، اصفهان، خوارزمی و علامه طبابایی اشاره کرد در جدول زیر اطلاعات تمام دانشگاه ها در مقطع کارشناسی به همراه گرایش و ظرفیت آنها جمع آوری شده است.

دانشگاه هایی که از رشته ی انسانی پذیرش دارند

tarbiat_2

دانشگاه هایی که از رشته ی ریاضی پذیرش دارند

tarbiat_3

دانشگاه هایی که از رشته ی تجربی پذیرش دارند

tarbiat_4

و موسسات غیر انتفاهی مثل موسسه غیر انتفاهی سینا اصفهان ، موسسه غیر انتفاهی ابن یمن خراسان و موسسه غیر انتفاهی زند شیراز.

5. آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای

در کل کشور 173 آموزشکده و دانشکده فنی و حرفه ای از دانش آموزان هنرستانی دانشجو پذیرش می کنند اکثر دانشکده های در مقطع کاردانی و تعدادی هم در دو مقط کاردانی و کارشناسی ناپیوسته پذیرش دانشجو دارند در این رشته حدود 20 دانشکده از جمله دانشکده شریعتی و انقلاب اسلامی تهران پذیرش دانشجو دارند