معایب جراحی چشم لازک

مزایای جراحی لازک چشم چیست؟
گفته می شود که عمل جراحی لازک چشم دارای مزایای زیادی می باشد. این مزایا شامل موارد زیر است:

عوارض جانبی مرتبط با خلق و اتصال مجدد فلپ در قرنیه ، در فرایند درمان جراحی لازک ، مشاهده نمی شود.
خشکی چشم ناشی از این جراحی در مقایسه با جراحی چشم لیزیک ، کمتر است.
در جراحی چشم لازک در مرکز لازک چشم در رشت  ، تکنیک های مختلفی برای بازیابی لایه سطحی قرنیه بسیار نازک از سلول ها ( اپیتلیوم ) مورد استفاده قرار می گیرد که برای بازیابی قرنیه بعد از تراش دادن یا اسکاپینگ با لیزر نیز انجام می شود. در عمل جراحی چشم لازک ، یک فلپ نازک تر با استفاده از یک ابزار مکانیکی یا لیزر ( میکروکرتوم ) خلق می شود که اسکالپینگ لیزر ، تحت آن انجام می شود.

معایب جراحی چشم لازک
معایب جراحی چشم لازک ، شامل موارد زیر می باشد :

زمان ریکاوری در جراحی چشم لازک در مقایسه با جراحی چشم لیزیک طولانی تر است. بسیاری از بیماران لازک ، در طول یک دوره حداقل یک الی دو هفته ای ، در حین بهبود چشم ها ، از نظر بینایی فانکشنال ، به ریکاوری کامل نمی رسند و این مشخصه با زمان بهبود تجربه شده در جراحی چشم PRK  مشابه می باشد. بیماران لیزیک ، اغلب بعد از جراحی ، دید بهتری خواهند داشت.

جراحی چشم لازک معمولاً باعث بروز درد بیشتری در مقایسه با عمل چشم لیزیک می شود ولی درد تجربه شده در آن در مقایسه با جراحی PRK ، کمتر است.

بعد از عمل ، به مدت چهار روز بعد از جراحی ، به منظور ایجاد یک لایه پشتیبان بین پلک و سطح چشم درمان شده ، از پانسمان های لنز مانند ، استفاده می شود. استفاده از این پانسمان های لنز مانند بعد از لیزیک ، مورد نیاز نمی باشد.

بیمارانی که عمل چشم لازک انجام داده اند باید در مقایسه با بیمارانی که عمل چشم لیزیک انجام داده اند ، چند هفته بیشتر ، از قطره های استروئید موضعی استفاده کنند.

آیا عمل جراحی لازک ، برای من گزینه مناسبی است؟
جراحی چشم لازک ، برای بیمارانی که دارای قرنیه بسیار نازک یا شیب دار هستند ، گزینه مناسب تری محسوب می شود. در واقع ، این ویژگی نازک یا شیب دار بودن قرنیه ، خلق یک فلپ لیزیک مناسب را برای جراح ، به یک فرایند دشوار تبدیل می کند.چه کسانی داوطلب مناسب جراحی لازک چشم هستند؟
1- حداقل 18 سال و حد اکثر زماني که فرد آب مرواريد نباشد.
2- عدم تغییر قابل توجه نمره عينك در یکسال گذشته یعنی مقدار بیش از 0.50 دیوپتر تغییر نکرده باشد.
3- ضخامت کافي قرنيه
4- نزديک بيني 1- تا 10- ديوپتر
5- آستيگماتيسم 0.50 تا 6 ديوپتر
6- دور بيني ماشینی تا 6 دیوپتر
7- عدم وجود كراتوكونوس (قوزقرنيه) و يا نامنظمي در سطح قرنيه.
8- عدم وجود بيماريهاي عمومي نظير انواع روماتيسم، ديابت پيشرفته و نقص ايمني.
9- عدم حاملگي و شيردهي
10- عدم وجود بيماريهاي چشمي مثل گلوكوم (آب سياه)، آب مرواريد،خشكي متوسط تا شديد چشم و بيماري  تبخال چشمي.
11- گشاد نشدن بيش از حد معمول ردمک چشم در تاريكي
12- داشتن توقعات واقعي از قابليت و تواناييهاي عمل جراحي ليزر پی آر کی براي صلاح بينايي.

آمادگی قبل از جراحی لازک چشم
حدود یک هفته قبل از عمل لازک چشم، باید از لنزهای تماسی استفده نکنید زیرا لنزها می توانند به طور موقت شکل قرنیه شما را تغییر دهند.
روز عمل یا آخر شب قبل از عمل دوش بگیرید و لبه  پلک‌ها را با شامپوی مخصوص شستشوی پلک و یا شامپو بچه به خوبی شستشو داده و ترشحات و مواد آرایش را کامل پاک کنید. بهتر است حداقل از ۷۲ ساعت قبل از عمل روزانه دو بار صبح و شب چشم‌ها، لبه پلک‌ها و مژه‌ها را با آب ولرم و شامپو بچه شستشو دهید.
همچنین باید از آرایش چشم در روز عمل خودداری کنید.
روز عمل لازم نیست ناشتا باشید. غذای سبکی میل منید. اما از نوشیدن الکل و مصرف داروهایی که شما را خواب آلود می کند، خود داری کنید.
در صورت تجویز پزشک شب غبل می توانید یک عدد قرص آرامبخش بخورید.
روز عمل به هيچ وجه از عطر، ادکلن و ساير مواد معطر استفاده نکنيد(دستگاه ليزر نسبت به بو حساس است).
شب قبل از عمل استراحت کافی و کامل داشته باشید.
اگر پزشک جراح شما استفاده از قرص و یا قطره‌ای را قبل از عمل توصیه کرده‌اند، حتماً طبق دستور ایشان آن‌ها را مصرف نمایید.
پس از انجام جراحی لازک قادر به رانندگی نخواهید بود؛ لذا توصیه می شود برای برگشت به منزل یک نفر همراه داشته باشید.
در صورتی که بعد از عمل قصد مسافرت دارید حتماً قبل از عمل با جراح خود هماهنگ فرمایید.فرآیند عمل لازک در مرکز لازک چشم در رشت
طی عمل لازک چشم ، نیازی به بیهوشی نیست و پزشک جراح برای انجام این عمل از بی حسی استفاده می کند. تمامی فرآیند عمل لازک در چند دقیقه انجام می شود و لایه اپی تلیوم به کمک نوعی محلول الکلی ، در این عمل برداشته می شود. بنابراین طی عمل نیازی به ابزارهایی همچون تیغ جراحی نخواهد بود. معمولا برای اینکه دید افراد به صورت شفافی تغییر پیدا کند ، به یک زمان سه تا یک هفته ای نیاز است. پس از اتمام عمل بهتر است از فعالیت های پرخطر فیزیکی اجتناب گردد.

لازم است اشاره کنیم که عمل لازک بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که یا دارای قرنیه نازکی باشند و یا به تشخیص پزشک مبتلا به سندروم خشکی چشم مبتلا شده باشند.  برای دریافت مشاوره تخصصی بهتر است به کلینیک مورد نظرتان مراجعه کنید تا متوجه شوید کدام یک از عمل های لازک و یا لیزیک برای شما مناسب تر است.