تاثیر سهمیه فرهنگیان در آزمون سراسری چقدر است ؟

 

دانشگاه فرهنگیان به منظور تربیت دبیرانی توانمند هر ساله زیر نظر وزارت آموزش و پرورش دانشجو می پذیرد. بنابراین، به دلیل اینکه این دانشگاه از نظر کیفیت آموزشی، پرداخت حقوق و نیز استخدام بعد از پایان دوره تحصیلی دارای اهمیت می باشد، به یکی از پرمتقاضی ترین دانشگاه ها برای ادامه تحصیل انتخاب شده است.

تعداد پذیرش پذیرفته شدگان تربیت معلم 1402 در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری مشخص می شود و متقاضیان می توانند با دانلود این دفترچه بر روی سایت سنجش از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان مطلع شوند تا بتوانند با توجه به ظرفیت تعیین شده رشته محل های این دانشگاه را اولویت بندی نمایند.

با توجه به محبوبیت دانشگاه فرهنگیان و نیز ظرفیت پذیرش متفاوت این دانشگاه قصد داریم توضیحاتی را در خصوص ظرفیت  سهمیه فرهنگیان در کنکور  ۱۴۰۲ ارائه دهیم و سعی داریم با ذکر جزئیات ظرفیت  داوطلبان بتوانند از شانس قبولی خود در این دانشگاه با خبر شوند.


ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲
همزمان با انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، ظرفیت در نظر گرفته برای دانشگاه فرهنگیان در هر گروه آزمایشی در اختیار داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری قرار می گیرد. البته مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری سبب می شود تا داوطلبان از جزئیات دقیق تری مانند ظرفیت پذیرش در دانشگاه تربیت معلم هر رشته محل از این دانشگاه نیز مطلع گردند.

 

بومی پذیری، یکی از شرایط اصلی پذیرش دانشگاه فرهنگیان محسوب می شود. به همین دلیل علاقمندان به دانشگاه فرهنگیان در صورت داشتن تمامی شرایط لازم جهت ورود به این دانشگاه، می توانند صرفا رشته های ارائه شده در بوم خود را مطابق دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی شان انتخاب کرده و بر اساس اولویت در فرم انتخاب رشته شان وارد نمایند.با پیگیری نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی و شورای عالی استان‌ها استخدام ۷۰۰ نفر سهمیه دانشگاه فرهنگیان به دانش‌آموزان شرکت‌کننده کنکور ۱۴۰۱ اختصاص یافت.

وی ادامه داد: تکمیل ظرفیت بهمن ماه به استان سیستان و بلوچستان با هدف کاهش مشکل کمبود نیرو مواجه بوده است، تعلق گرفت.

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها گفت: بخشی از ابلاغ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور آمده است که دانش‌آموزان استخدام شده از محل این مجوز پس از فارغ‌التحصیلی باید در مشاغل آموزگاری دوره ابتدایی و در مناطق سیستان و بلوچستان که با کمبود نیرو مواجهه هستند، مشغول شوند.افزایش سهمیه دانشگاه فرهنگیان در کنکور برای داوطلبان رشته های ریاضی، تجربی ، انسانی، زبان و هنر اعلام شد. دانشگاه فرهنگیان از پرطرفدارترین دانشگاه های معتبر کشور است.

سهمیه‌های گروه آزمایشی علوم تجربی ۶۹۰۵ نفر، گروه آزمایشی علوم ریاضی۳۱۸۶ نفر،گروه آزمایشی علوم انسانی ۱۴۸۱۸ نفر، گروه آزمایشی هنر ۳۰۸ نفر و گروه آزمایشی زبان ۱۵۳ نفر افزایش پیدا کرد.

گروه آزمایشی علوم تجربی و علوم ریاضی در صدر افزایش سهمیه دانشگاه فرهنگیان قرار گرفته اند.