آیا معدل بر روی نتایج کنکور تاثیر گذار است؟

معدل دیپلم بر روی نتایج کنکور سراسری تاثیر گذار می باشد به همین خاطر دانش آموزان باید زمان ثبت نام کنکور سراسری، معدل کل دیپلم خود را در اختیار سازمان سنجش قرار دهند تا بر اساس آن رتبه و تراز کنکور سراسری محاسبه گردد. همین موضوع باعث می شود که دانش آموزان به چالش کشیده شده و برای کسب نمرات بهتر در پایه های تحصیلی مختلف تلاش کنند.

همچنین اطلاع از نحوه استعلام معدل دیپلم برای دانش آموزان سال آخر بسیار مهم تلقی می شود اما قبل از تمامی این مسائل در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که معدل کتبی دیپلم چیست؟ آیا این معدل بر روی نتایج کنکور تاثیر گذار است؟ معدل دیپلم چگونه محاسبه میشود؟


معدل کتبی دیپلم چیست؟
یکی از سوالاتی که معمولا در بین دانش آموزان وجود دارد، این است که معدل کتبی دیپلم چیست؟ این معدل چگونه محاسبه می شود؟ کدام سال های تحصیلی بر روی این معدل تاثیرگذار هستند؟ و تاثیر معدل در کنکور به چه نحوی می باشد؟ در پاسخ به این سوال ها، ابتدا باید معدل کتبی دیپلم را تعریف کرد.

 

معدل کتبی دیپلم که معمولا با نام معدل کتبی نهایی دیپلم هم شناخته می شود، معدل دروس نهایی پایه دوازدهم تحصیلی دانش آموزان می باشد. در واقع، این معدل به نحوی محاسبه می شود که تنها دروس نهایی پایه دوازدهم نظام جدید در آن تاثیر گذار است. اگر جزو دانش آموزان نظام قدیم باشید باید این نکته را در نظر داشته باشید که معدل کتبی دروس نهایی فقط برای پایه سوم دبیرستان وجود دارد و ربطی به سایر پایه های شما ندارد.مراحل محاسبه معدل کل
نمره قبولی هر درس را در تعداد واحد آن ضرب کنید.
نمرات حاصل را جمع کنید.
مجموع نمرات را بر تعداد واحد های درسی تقسیم کنید.
فرضا دانش آموزی در دروس مختلف نمرات زیر را داشته است :

دین و زندگی 1 ، 4 واحدی : 18/50
زبان فارسی 1 ، 2 واحدی : 17/75
عربی 1 ، 2 واحدی: 16/25
فیزیک 1 ، 2 واحدی : 20
شیمی 1 ، 2 واحدی : 20معدل نهایی دیپلم نظام جدید
 سایت پاسخ با ما میگوید: چند سالی است که نظام آموزشی تغییر کرده و به (۶-۳-۳) تبدیل شده است. به این ترتیب که دانش آموزان باید ۶ سال در پایه ابتدایی، ۳ سال متوسطه اول و ۳ سال در متوسطه دوم تحصیل کنند. معدل کتبی دیپلم برای دانشگاه ازاد ، دانشگاه های سراسری یا سایر موسسات آموزش عالی، همان معدل امتحانات نهایی پایه دوازدهم دانش آموزان این نظام جدید است. هر ساله امتحانات پایه دوازدهم دانش آموزان در رشته های مختلف به صورت نهایی برگزار می شود. به این شکل که سوالات برای همه آن ها یکسان است. از این رو، تمام دانش آموزان کشور به یک برگه سوال پاسخ می دهند که از نظر سختی و آسانی تفاوتی ندارد. این موضوع باعث می شود که بتوان از این معدل به عنوان معیاری برای سنجش عملکرد داوطلبان استفاده کرد. پس اگر هنوز دانش آموز هستید، باید خود را برای امتحانات نهایی پایه دوازدهم آماده نموده و بهترین نتایج را کسب کنید. این گونه تاثیر مثبت معدل در آزمون سراسری را دریافت خواهید کرد.