کرونا و نحوه مدیریت فرزاندمان برای مدارس خانگی

وقتی سال پیش خبر رسید، ممکنه دختر من به دلیل کرونا ویروس به خانه بیاد حقیقت خیلی هیجان زده شدم. من عاشق خانه داری با سروکله زدن با بچه‌‌هام. خیلی دوست دارم یادگیری رو به بچه خودم انجام بدم یعنی اینکه یه جورایی دوست دارم معلم جایگزین بشم و از این لذت میبرم.

البته خوشحال نیستم که مردم در حال فوت هستند. اجازه بدید کمی روشن‌‍تر در مورد این موضوع صحبت کنیم. من با بسیاری از والدین در مدرسه دخترم صحبت کردم. اکثرشون نمیدونستند یا بدلیل مشغله بیش از حد نمیتونستن با فرزندان خودشون چطور وقت بگذرونند. بعضیا حتی از این موضوع وحشت داشتند. یادم یکی از دوستانم بمن گفت که چطور انقدر از وقت گذروندن با دخترت لذت میبری واقعا اصلا خسته نمیشی!؟ (امیدوارم دوستام منو بخاطر این صراحتم سرزنش نکنند). فکر میکنم تفاوت همینجاس من عاشق کسی هستم که دخترم داره بهش تبدیل میشه! و از گذروندن وقتم برای تربیت دخترم لذت میبرم. با همه گرفتاریا و سختی‌هایی که داریم من فکر می‌کنم فرزندان ما حق زندگی بهتر رو دارند و به عنوان یه مادر تمام تلاشم رو میکنم.

تنها چیزی که من همیشه می خواستم این بود که مادر بچه ام باشم.

من فکر می‌کنم تفاوت در همین جاست. من قبل از بچه دار شدن یک زندگی کامل داشتم و می دانستم که نمی خواهم چه جور مادری باشم. در طول باردار شدنم من وقت زیادی را صرف این کردم که فکر کنم وقتی بالاخره مادر می‌شوم چه می‌کنم. البته بیشتر اینها در حالی کنار می‌رفت که من خواسته های فرزندانم را جدا از خواسته های خودم برآورده می کردم. زندگی من از طریق چشمانم و چشمان آنها به تجربه‌ای جدید و بی‌بدیل تبدیل شد.
من متخصص تربیتی و یا مادر بودن نیستم، اما مادرانه و آگاهانه تمام تلاشم رو میکنم!

اجازه بدید تجربه خودم در این یکسال با شما به اشتراک بگذارم:

10 نکته برتر من در مورد نحوه مدیریت/تفریح ​​با بچه‌ها در خانه در زمان کرونا

1.  والدین هر روز مدرسه بلند شوید و خود را برای آن روز آماده کنید و همین انتظار را از فرزندان خود داشته باشید. هنگامی که من آماده می‌شوم تا روز را با تمام سرعت پیش ببرم، بچه‌ها هم میفهمند که این تعطیلات یا یک روز برفی نیست! این یک روز مدرسه در خانه است.

2. برنامه داشته باشید! همه ما در طول روز در حال برنامه ریزی هستیم. کی صبحونه اماده بشه، ناهار چی باشه و کی سرو بشه! من معمولا تا آنجا که ممکن است برنامه بچه‌ها برای کلاس‌های مجازی را دنبال میکنم تا آنها را منضبط نگه دارم و یک روال عادی را رعایت کنم. بچه ها عاشق کارهای روزمره هستند.

3. مشاغل روزانه را بصورت مشارکتی واگذار کنید. یکی از تفریحات من با اهل خونه اینه که وظایفی که توی خونه هستند مثله شستن پنجره ها، تمیز کردن کف، شستن ظروف، مرتب کردن اتاق خواب، داخل کمد و غیره! بصورت شانسی بصورت غرعه کشی با نوشتن اونا بروی کاغذ تقسیم میکنم. فراموش نکنید که شما هم بعنوان والدین باید انتخاب کنید! البته با توجه به سن فرزندانتون و مراقب باشید چه کاری رو دارید تقسیم میکنید!

4. افزایش مسئولیت‌پذیری. تصور کنید یک بچه ماشین ظرفشویی را خالی می‌کند، و یک بچه سطل زباله را بیرون می آورد، پدر خانواده به آشپزی/چیدن میز کمک می‌کند. اگر تا بحال فرزندانتان در خانه مسوولیتی نداشتند اکنون ممکن است زمان خوبی برای شروع باشد. این نوع تقسیم وظیفه به مسولیت‌پذیری فرزندانتان قطعا کمک میکنه. همچنین اضافه می‌کنم،  والدین مدام دخالت کنند اجازه بدید فرزندانتان کشف کنند. منظورم این نیست که مراقب بچه‌هاتون نباشید منظورم اینه که فقط به این دلیل که بچه شما یک کار را به همان روش شما انجام نمیده، به این معنا نیست که اون کار انجام نمیشه. میتونید آخر سر ایرادات رو بگید و اگه ازتون کمک خواستند کمکشون کنید ولی کار بچه‌هارو خودتون انجام ندید. اجازه بدید بچه‌ها احساس مفید بودند بکنند.

5. برای ورزش کردن حتما وقت بگذارید. توی این شرایط ممکنه احساس میکنید که نمی‌خواهید حرکت کنید، اما حرکت ضروری است. والدین باید همراه با بچه‌ها در جاهای خلوت بیرون بروند و ورزش کنند! اگرم مقدور نیست حداقل توی خونه برنامه ورزشی داشته باشید.

6. برای فرزندانتان فضای خصوصی درنظر بگیرید. اگر فضای لازم را ندارید میتونید نوبتی اینکار رو انجام بدید یا فرزندانتان اتاق را با هم تقسیم کنند.

7. زمان خواب! من به دخترم اجازه میدم کمی دیرتر بخوابه و یا کمی دیرتر بیدار بشه، هیچ چیز اجباری وجود نداره نباید به فرزندانتان فشار بیارید. من سعب میکنم برنامه خواب را ثابت نگه دارم. ثبات کلید حفظ محیط زندگی/یادگیری سالم است.

8. تماشای فیلم دسته‌جمعی! الان که دخترم بزرگتر شده، دیدن فیلم و بحث های سرگرم کننده بعد از اون جزو واجبات و قسمت جذاب فیلم دیدن ماست. شما می توانید این کار را با بچه‌های کوچکتر هم انجام دهید. فقط ذرت بو داده فراموش نشه!

9. محدود کردن مدت زمان استفاده از گوشی! میدونم سخته! دختر خودم بیش از حد از تلفن استفاده میکنه. اینروزا کنترل کردن سخت شده و نمیشه بیش از حد کودکان رو منع کرد. من خودم یک تایمر روی تلفن نصب کردم که فقط 4 ساعت استفاده در روز رو مجاز میکنه. اگر دخترم به مورد بیشتری نیاز داشت، باید از خودم بپرسه. زندگی بسیار بیشتر از نگاه کردن به یک صفحه نمایشه.

10. کتاب خواندن! خود من خواننده خوبی نبودم، اما با تمرین بسیار بهتر شده‌ام. حالا تا جایی که می توانم همیشه کتاب می‌خوانم. بهترین خاطره ای که من به عنوان یک مادر دارم خواندن برای دخترمه. ما یه کتابخونه کوچیک توی خونمون داریم و دخترم منو مدام در حال خوندن دیده تا ور رفتن با گوشی. ی چیز جادویی در مورد خواندن کتاب کاغذی و نه دیجیتالی وجود داره که هیچ جای دیگه پیداش نکردم. من شما را تشویق می کنم که آن را امتحان کنید.

 


اگر به مشکلاتی که با بچه دار شدن ممکن است برایمان و فرزاندمان پیش بیاید توجه نکنیم ممکن است بعدها با معظلاتی بیشتری مواجه بشیم. پیشنهاد میکنم در این روزهای کرونایی که با فرزندنتان زمان بیشتری رو سپری میکنید از این روزها لذت ببرید و بگذارید فرزندانتان هم در این شرایط بخاطر دور بودن از مدرسه و دوستانشان کمتر آسیب ببینند. امیدوارم این روزهای سخت بزودی تموم بشه. زندگی با هر نفس یک تجربه جدید را به ما ارائه می دهد. وقتی فرزندانمان را به هر دلیلی در خانه داریم، این یک هدیه است که بتوانیم به گونه ای با آنها ارتباط برقرار کنیم که هرگز پیش از این اپیدمی امکان پذیر نبود! امیدوارم از این روزهای با هم بودن نهایت لذت رو ببریم. یادمون باشه ما برای همیشه فرصت نداریم