هوشیاری ذهن

دنیای شلوغی است. در حالیکه یک چشمتان به بچه هاست و چشم دیگرتان به تلویزیون روی مبل راحتی دراز کشیدید. و گاهی در حالیکه گوشتان به رادیوست مشغول برنامه ریزی برای روز کاریتان هستید و همزمان برای تعطیلات آخر هفته هم نقشه می‌چینید. اما بدلیل عجله ی زیاد در کارها، گاهی به خودتان می آیید و می بینید که اصلا حواستان به لحظه اکنون نیست و احساستان را در مورد کاری که مشغول انجامش هستید از یاد می برید. آیا امروز صبح به کافی بودن خواب شب قبلتان دقت کرده اید؟

Image for post
Image for post

 هشیاری ذهن به معنی تمرکز داشتن و "بودن" در لحظه ی اکنون و پذیرفتن آن بدون هیچگونه قضاوتی است. هشیاری ذهن، مسئله ی مهمی است که در دهه های اخیر به طور علمی ثابت شده و به عنوان کلید اصلی نشاط در زندگی شناخته شده است.

 هشیاری ذهن باعث بهتر زیستن می شود:

  •  هشیاری ذهن باعث بالا رفتن قدرت فکر شده که منجر به رضایت در زندگیست.
  • هشیار بودن ذهن این توان را به افراد می دهد که از شادی های زندگیشان بیشتر لذت ببرند. همچنین کمک می کند که بطور کامل روی فعالیت هایتان تمرکز داشته باشید و قدرت فوق العاده ای را برای مواجهه با ناسازگاری های روزگار به شما می دهد.
  • افرادی که روی هشیاری ذهن تمرین می کنند،کمتر درمورد گذشته شان پشیمان هستند و کمتر برای آینده نگرانی دارند و راحت تر می توانند عزت نفس در خودشان ایجاد کرده و رابطه عمیقتری با دیگران برقرار می کنند.
Image for post
Image for post

 هشیاری ذهن باعث افزایش سلامت جسمی می شود:

 کاهش استرس

 جلوگیری از بیماری قلبی

 کاهش فشار خون

 کاهش دردهای مزمن

 بهبود روند خواب

 هشیاری ذهن باعث سلامت روحی و روانی می شود:

 در سالهای اخیر، روانشناسان به سمت هوشیاری ذهن به عنوان یک عامل مهم در درمان مشکلات زیر، سوق پیدا کرده اند:

 افسردگی

 سوء مصرف مواد

 پرخوری

درگیری های بین زوجین

 پریشانی

 وسواس

بیشتر کارشناسان معتقد هستند کسانی که هشیاری ذهن دارند بدون عکس العمل نشان دادن به تجربیات بدشان آنها را می‌پذیرند.


 تکنیک های هشیاری ذهن

چندین راه برای تمرین تمرکز وجود دارد، اما هدف از تمرکز افکار رسیدن به وضعیت هشیاری است که حاصل از توجه به افکار و احساسات عاری از هرگونه قضاوت می باشد. این کار به ذهن توانایی تمرکز مجدد روی لحظه ی حال را می دهد. تمام انواع تمرکز، شکلی از مدیتیشن هستند.

 مدیتیشن اولیه برای داشتن ذهنی هشیار

در جایی آرام بنشینید و بر روی نفسهایتان منمرکز شوید. به افکارتان اجازه دهید که وارد ذهن شده و بدون قضاوت از ذهنتان خارج شوند و مجددا به تمرکز بر روی نفس هایتان برگردید. در حین این عمل مواد زیر را اجرا نمایید.

 احساس جسم

به حس های کوچک جسمی تان مثل مور مور شدن، بدون هیچ فضاوتی دقت کنید. به تک تک اعضای بدنتان از نوک سر تا نوک انگشت های پا، توجه کنید.

 حس ها

به تمام پنج حستان که شامل بویایی، چشایی، شنیداری و دیداریست دقت نمایید. بدون هیچ قضاوتی روی آنها نام های بینایی، صدا، بو، مزه و حسی را گذاشته و اجازه دهید این حس ها در شما جاری شده و خارج شوند.

 احساسات

به احساساتتان اجازه دهید بدون هیچ قضاوتی در شما جاری شوند. نامگذاری روی احساساتتان را تمرین کنید : مث خوشحالی، ناراحتی، خشم و ... . دقیقا به حسی که دارید واقف باشید و اجازه دهید این احساسات در شما جاری شده و بعد بروند.

با چیرهایی که در آن لحظه هوس می کنید (سیگار یا هرچیز دیگری که به آن اعتیاد دارید) مقابله کنید و اجازه دهید این هوس ها بیایند و بروند. با علم به اینکه آنها زودگذر هستند، بگذارید آن هوس در شما جریان یابد و سپس محو شود.

Image for post
Image for post

 در لحظه زندگی کردن را یاد بگیرید:

رسیدن به هشیاری ذهنی کم هم می تواند برای نگه داشتن شما در لحظه اکنون کمک کند. همچنین می توانید با در لحظه نگه داشتن خودتان در هنگام فعالیت های کوچکی مثل غذا خوردن، دوش گرفتن، پیاده روی و یا بازی کردن با کودکان، بر روی هشیاری ذهنتان کار کنید. توجه به این 

نکات به شما کمک می کنند تا :

  • توجه کردن به حس های بدنی تان را شروع کنید
  • با بینی تان نفس کشیده و شکمتان را با هوای دم پر کنید.
  •  حالا از دهانتان بازدمتان را بیرون بدهید.
  •  توجهتان به دم و بازدمتان باشد
  •  تمام حواستان را با دم و بازدم همسو کنید.

هرچه بیشتر این کار را انجام دهید به هوشیاری ذهن نزدیکتر می شوید. برای اکثر مردم حداقل زمان این عمل 20 دقیقه است تا ذهن به ثبات برسد. اگر برای تلاش بیشتر آماده اید، طبق گفته کابت زین، 6 روز در هفته، روزی 45 دقیقه مدیتیشن انجام دهید. اما می توانید تکنیک های گفته شده را با زمان های کوتاه تری نیز شروع کنید.