نرم افزار مدیریت سرمایه

در بازارهای مالی به خصوص ارز دیجیتال، قیمت‌ها همواره در حال تغییر هستند و نوسان لحظه‌ای قیمت زیاد است. به همین خاطر یک معامله گر و یا سرمایه گذار برای اطلاع دقیق از قیمت‌ها و تحلیل و بررسی میزان سود و ضرر به یک نرم افزار پورتفولیو نیاز دارد. این برنامه به معامله گر ارز دیجیتال این امکان را می‌دهد تا از جزئیات سرمایه گذاری‌های خود آگاه شده و با دقت بیشتری به معامله ادامه دهد. یا اگر ضرر کرده بود، خیلی زود از معامله خارج شده و جلوی ضررهای بیشتر را بگیرد. برای آشنایی شما عزیزان با برنامه مدیریت سرمایه قصد داریم در ادامه این نوشته به معرفی بهترین نرم افزارهای پورتفولیو ساز بپردازیم تا معاملات خوبی را در ارز دیجیتال تجربه کنید.

نرم افزار پورتفولیو ساز ارز دیجیتال چیست؟
کارشناسان بازار ارز دیجیتال بر این باورند که مدیریت سرمایه حرف اول را در بازارهای مالی می‌زند. سرمایه گذاری در این بازار ریسک‌های خاص خود را دارد و برای کم کردن میزان ریسک‌ها، لازم است چند ارز مختلف را بخریم تا اگر در یکی ضرر کردیم با سود دیگری آن را جبران کنیم. هنگامی که شما سرمایه خود را بین چند ارز دیجیتال تقسیم می‌کنید در واقع یک پورتفولیو می‌سازید.

به عنوان مثال پورتفولیو شما می‌تواند شامل ۲۵ درصد بیت کوین، ۲۵ درصد اتریوم و ۵۰ درصد ارزهای دیگر باشد. با اینکار اگر یکی از ارزهای شما روند نزولی داشته باشد، سود ارزهای دیگر آن را جبران کرده و دچار زیان نخواهید شد. در حقیقت متنوع کردن سبد سرمایه گذاری یک روش مطمئن برای کاهش ریسک است.

Portfolio Tracker نرم افزاری است که معامله گران ارز دیجیتال با استفاده از آن می‌توانند به صورت لحظه‌ای از قیمت دارایی‌های خود مطلع شده و با بررسی آن در جریان سود و زیان خود قرار بگیرند. همچنین این برنامه به معامله گران تازه کار این امکان را می‌دهد تا ارزهای مختلف را تحت نظر داشته و آزمون و خطا کنند. به عنوان مثال این افراد  می‌توانند سبدی فرضی تشکیل داده و استراتژی‌های مختلف خود را روی آن امتحان کنند و اگر استراتژی آن‌ها موفق بود به صورت واقعی آن را انجام دهند.

بنابراین یک معامله گر برای موفقیت در بازار ارز دیجیتال به برنامه مدیریت سرمایه نیاز دارد. البته این قابلیت‌ها را برخی از کارگزاری‌ها و کیف پول‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند. اما داشتن یک نرم افزار پورتفولیو ساز جداگانه می‌تواند کار شما را راحت‌تر کند.

چه نیازی به برنامه مدیریت سرمایه داریم؟

با خواندن مطلب بالا شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا باید از این برنامه‌ها استفاده کنیم؟ آیا خودمان نمی‌توانیم سرمایه را مدیریت کنیم؟ به همین خاطر در ادامه بیشتر با مزایای استفاده از نرم افزار پورتفولیو ساز آشنا خواهیم شد.

۱. امکان نظارت بر دارایی‌های مختلف در یک مکان
برخی از معامله گران حرفه‌ای معاملات خود را در چند صرافی انجام می‌دهند. یعنی سرمایه خود را چند بخش کرده و با هر کدام در یک کارگزاری معامله می‌کنند. حتی ممکن است در هر کارگزاری چندین ارز دیجیتال مختلف را خریداری کرده باشد. این موضوع باعث می‌شود تا آمار آن‌ها از دست او خارج شده و مدیریتشان کار سخت و زمان‌بری باشد. اما استفاده از یک برنامه پرتفولیو این امکان را به شما می‌دهد تا همه دارایی‌های خود را در یکجا مدیریت نمایید.