کاربرد دریل ستونی چیست ؟

کاربرد دریل ستونی


سوراخ کردن فلز برای نصب قفل، سوراخ کاری چوب در نجاری و حتی ساخت جواهرات همگی نیازمند مته هستند و بهترین ابزار برای سوراخکاری دقیق استفاده از دریل ستونی است.

 

نحوه عملکرد دریل ستونی


این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که مته آن بر روی سه سیستم و دوک در انتهای آن قرار گرفته و امکان سوراخکاری، پخ زدن و احتکار به صورت عمودی وجود دارد. این مته به صورت عمودی و با دسته چرخشی کار می کند.

Image for post
Image for post

 

راهنمای خرید دریل ستونی


برای خرید این وسیله مهم باید به نکات زیر توجه کنید.

 

1- قیمت دریل ستونی


قیمت دریل ستونی به موارد مختلفی بستگی دارد، اما هر چه قدرت بیشتر باشد، قیمت نیز بالاتر است. علاوه بر این قابلیت چند سرعته بودن، سایز سه سیستم و همچنین برند محصول از جمله مواردی است که در قیمت دریل ستونی تاثیرگذار است.

 

1- نوع دریل ستونی


به طور کلی دو نوع دریل زمینی یا ثابت و رومیزی وجود دارد که مدل زمینی دارای کارایی و ظرفیت و توان بیشتری است اما وزن آن سنگین تر است اما دریل رومیزی کاملا سبک و قابل حمل است.

 

2- برق دستگاه


هر چه قدرت مته ستونی بیشتر باشد، قدرت آن بیشتر می شود، البته معمولا قدرت مته زمینی بین 300 تا 400 وات است.

 

3- بررسی اندازه دریل های ستون


دقت داشته باشید که افزایش قدرت و ارتفاع دریل ستونی با سایز سه سیستم نسبت مستقیم دارد، یعنی هر چه سایز سه سیستم بزرگتر باشد، موتور قوی تر است.

 

4- سرعت دستگاه و اثرات آن


مته های ستونی با سرعت های مختلف وجود دارد و کارایی آنها متفاوت است، اما هر چه مته بزرگتر باشد، سرعت آن بیشتر است.

 

5- تنظیمات جدول و محل دقیق سوراخ ها


این دستگاه روی میز قرار می گیرد، بنابراین بالا و پایین رفتن مته ستونی زیاد است و باید تا 45 درجه به طرفین متمایل شود، بنابراین وجود مته ستونی با قدرت کار در تمام زوایا بهتر است. و سوراخ های دقیق را بهتر می کند.