چگونگی پرینت سه بعدی 

پرینت سه بعدی یا ویرایش تدریجی فرآیند تولید یک بخش سه بعدی از یک سند دیجیتال است. این فناوری از این جهت مهم است که طراحی کامپیوتری و چاپ سه بعدی مستقیماً به تولید اجزای فیزیکی منجر می شود. خیلی از شرکت های مهندسی کار انجام خدمات پرینت سه بعدی را بر عهده دارند 

 

 فرآیند تولید افزایشی یک شی با قرار دادن لایه ای از مواد اولیه ایجاد می شود و این روند تا پایان قطعه ادامه می یابد. هر یک از این لایه ها را می توان به عنوان یک تقسیم افقی نازک از آخرین قسمت در نظر گرفت. ساخت و ساز افزایشی برعکس ساخت رو به پایین است که در آن قسمت آخر با برداشتن یا ایجاد سوراخ تشکیل می شود.

 در نتیجه، تولید افزایشی به شما این امکان را می دهد که با استفاده از ابزار کمتر و زمان تولید کمتر نسبت به روش های تولید معمولی، طرح های پیچیده تری برای خدمات چاپ سه بعدی ایجاد کنید. 

همانطور که می دانیم در تولید سنتی فرآیند تولید نیاز به طی مراحل مختلفی دارد. یکی دیگر از مزایای پرینت سه بعدی فرآیند تولید یک مرحله ای است. در ادامه به طور کامل فناوری پرینت سه بعدی را توضیح خواهیم داد.
فرآیند پرینت سه بعدی با ایجاد یک فایل دیجیتال با استفاده از نرم افزارهای طراحی کامپیوتری مانند اتوکد، solidworks یا اسکن سه بعدی یک قطعه آغاز می شود. پس از تکمیل طراحی، فایل ایجاد شده برای خواندن آسان توسط نرم افزار اسلایسر به فرمت STL تبدیل می شود. فایل STL باید توسط نرم افزار اسلایسر به دو تا پانصد یا هزاران لایه تقسیم شود. 

برخی از نرم افزارهای این لایه ها عبارتند از: cura، mankati، Slic3r و ... چاپگر سه بعدی با چاپ دو پانصد لایه روبروی آن، سی پانصد لایه تولید می کند. تمام فایل های تولید شده، صرف نظر از نوع فناوری پرینت سه بعدی، باید قبل از چاپ به لایه های دو بعدی تقسیم شوند.

ضخامت این لایه ها بر اساس نوع فناوری پرینت سه بعدی، مواد استفاده شده و زمان بندی پروژه توسط کاربر تعیین می شود. ضخامت لایه کوچکتر به زمان بیشتری برای چاپ نیاز دارد، اما قسمت بیرونی قطعه یکنواخت تر می شود.

اکثر فرآیندهای پرینت سه بعدی به سیستمی برای پشتیبانی از قطعه نیاز دارند. این سازه‌ها که با تراکم کمتری چاپ می‌شوند و می‌توانند پاره یا پاره شوند، به‌عنوان داربستی طراحی می‌شوند تا از فروریختن لایه‌ای که لایه‌های دیگری در زیر آن‌ها قرار نگرفته‌اند، جلوگیری کنند. پس از تکمیل مدل، سیستم پشتیبانی حذف می شود.
از کاربردهای این فناوری می توان به مدل سازی و مدل سازی در هنر، پزشکی، دندانپزشکی، مد، نمونه سازی سریع و ... اشاره کرد.

یک نوع پرینتر سه بعدی
پرینترهای سه بعدی بر اساس نوع فناوری به کار رفته در آنها برای تولید قطعات به انواع مختلفی تقسیم می شوند. با توجه به رشد و توسعه سریع این فناوری، فرآیندهای تولید جدید در حال اضافه شدن هستند. در زیر نام برخی از این نوع فناوری ها آورده شده است.