چجوری سنگ مزار انتخاب کنم؟

هنگام خرید سنگ قبر چه نکات و گزینه هایی می توانیم داشته باشیم؟ 

1- سیاه یا سفید

امروزه مقبره های متنوعی در رنگ های مختلف در بازار وجود دارد، اما دو مدل قبر بیشتر مورد توجه قرار می گیرند، یعنی گرانیت و مرمر که سیاه و سفید هستند که بر روی مجسمه ها و شکل های زیباتری یافت می شوند.

2- طبیعی یا مصنوعی

امروزه در بازار سنگ انواع سنگ وجود دارد.غیر از سنگ های طبیعی مغازه های سنگ مصنوعی نیز وجود دارد اما در انتخاب نوع سنگ بستگی به سلیقه ما دارد که نوع سنگ را انتخاب کنیم و حتی بهتر. ، اما سنگ طبیعی به دلیل طبیعی بودن ویژگی های خاص خود را دارد.

3- با صحیفه یا بدون صحیفه بودن

غالباً برخی از خانواده ها سنگی را با سنگی که حاوی صحیفه ای در قرآن یا تصویر مردگان است قرار می دهند که جلوه خاصی به قبر می دهد.

4- رنگ کتیبه روی قبر طلایی، سفید 

زمانی که سنگ ها تراشیده می شدند، برای گرفتن نتیجه بهتر از نوشته، آنها را رنگ آمیزی می کردند. رنگ طلایی اغلب بر روی سنگ های سیاه و سفید استفاده می شود، اما در برخی از سنگ ها زنگ سفید و نقره ای وجود دارد که ظاهر زیبایی دارد. در نتیجه.

5- ضخامت قبر مفید است

تمام سنگ های استفاده شده ضخامتشان 3 سانتی متر است اما برخی ترجیح می دهند از ضخامت بیشتر مثلا 4، 8 یا بیشتر استفاده کنند که فرقی نمی کند و همین ضخامت البته ضخامت سنگ مهم نیست. بین استحکام سنگ و سنگ 3 سانتیمتری نیز بسیار محکم است.

Image for post
Image for post

6- با گلدان یا بدون گلدان

کاشتن درخت بر سر خوب است اما حتی امام به شدت بر آن تاکید داشتند اما بهتر است این کار در گلدان انجام شود که روی سر بقعه انجام می شود که جلوه خاصی دارد.

7- با یا بدون جا لامپ

در برخی موارد شمع هایی را با رویه قرار می دهند که به صورت جفت در دو طرف رویه قرار می گیرند که البته بستگی به سلیقه افراد دارد.

8- سنگ بهتر در تصویر کیست؟

تصاویر را می توان روی هر سنگی قرار داد اما سنگ های براق تاثیر بهتری بر روی تصویر دارند و بهتر نشان داده می شوند که با تجربه افراد با تجربه در این امر تصویر روی گرانیت تاثیر بهتری دارد.

9- کاغذ یا دست تراشیده شده در پلاستیک 

برای کنده کاری از دو روش استفاده می شود: یکی روش سنتی که شبیه به کنده کاری دستی است که در آن افراد با دست حکاکی می کنند و نوع دیگر از دستگاه های سندبلاست و لیزر که خطوطی هستند که نمی توان حکاکی کرد. دست با دقت بیشتری ساخته شده است

10 - با یا بدون قرنیز

همیشه از قرنیزها همراه با قبرها برای پیچیدن دور سنگ استفاده می شود، اما در برخی موارد که برای تامین ارتفاع سنگ در نظر گرفته شده است از چندین قرنیز استفاده می شود که فقط از سنگ ساخته شده است.

Image for post
Image for post

11- اندازه قبرهای استاندارد

اندازه استاندارد سنگ عموماً 60*180 است، اما در برخی مقبره‌ها 60*90 سایز و رویه آن به همان اندازه (90*60) است.

12- بازار آرامگاه سنتی

در بازار مقبره انواع سنگ موجود است اما اغلب از سنگ گرانیت سیاه و مرمر استفاده می شود که رنگ های متنوعی از جمله سفید و سبز دارند.