پرینتر سه بعدی طلا سازی

پرینترهای سه بعدی در بازار انواع و اقسام دارند که باید با انواع و اقسام آن ها آشنایی داشته باشید اگر بخواهم به معرفی پرینتر سه بعدی بپردازم باید به شما بگویم که پرینتر سه بعدی طلاسازی و fdm  دونوع از پرینترهای موجود در بازار هستند . برای مثال از پرینترهای طلاسازی برای ساخت طلاو جواهر استفاده می شود براس ساخت پلاستیک معمولا اط پرینترهای fdm استفاده می شود

پرینتر سه بعدی به طلاسازی راه پیدا کرد! این فناوری در شاخه های مختلف صنعت، پزشکی و جواهرات به سرعت در حال گسترش است. در حال حاضر پرینتر سه بعدی در طلاسازی در ایران فقط برای ساخت قالب اولیه طلا و جواهرات استفاده می شود.

اما چند نمونه از پرینترهای سه بعدی در دنیا توانسته اند قطعات طلا را مستقیماً از چاپگر تولید کنند!
با پرینتر سه بعدی قالب طلا بسازید
چاپگرهایی به نام پرینترهای سه بعدی رزین با فناوری SLA در حال حاضر قادر به طراحی قالب های طلا با حساسیت بالا هستند.

فناوری SLA در پرینترهای سه بعدی طلاسازی چیست؟


SLA به مدلی از پرینترهای سه بعدی اطلاق می شود که به طور معمول از یک ماده پلیمری به نام "رزین" به جای رشته که نوعی ماده فوتوپلیمری است، استفاده می کند. در فناوری چاپگر سه بعدی SLA، نمونه خروجی توسط اشعه ماوراء بنفش یا نور متمرکز سخت می شود.

 

آینده استفاده از پرینترهای سه بعدی در طلاسازی چگونه خواهد بود؟


روزی فرا می رسد که دیگر رشته، رزین یا مواد پلیمری دیگر برای ساختن نمونه نهایی وجود نخواهد داشت! اما چگونه آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر از طلا به طور مستقیم به جای مواد خام صنعتی استفاده شود چه اتفاقی می افتد؟

 

البته با توجه به گرانی جواهر، علم چاپ باید به مرحله کمال برسد تا بتوان با دقت بسیار بالا و صدم میکرون طلا ریخته و مستقیم نمونه طلا را تحویل داد. در واقع ورود صنعت طلا با پرینتر سه بعدی، قالب ها و تولید آنها به طور کامل حذف خواهد شد!

 

آیا تا به حال جواهرات را بدون قالب پرینت سه بعدی کرده ایدنمونه ها در دنیا با استفاده از مواد اولیه فلزی با خروجی همان فلز و در مرحله آزمون و خطا طراحی می شوند.این پرینترها در حال حاضر نقاط ضعف زیادی دارند. طبق اخبار دنیای پرینت سه بعدی، یک شرکت هلندی در حال حاضر در حال ساخت نمونه هایی از چدن، برنج و آهن است.

اما تاکنون نمونه پرینت سه بعدی جواهرات بدون قالب ساخته نشده است و هنوز در مرحله قالب گیری با جزئیات بالا است. اما در نهایت، علم به جایی خواهد رسید که پرینترهای سه بعدی طلا را بیرون می کشند، ذوب می کنند و مستقیماً یک نمونه طلا تولید می کنند!

در آینده ممکن است یک کوره القایی با ابعاد کوچک 10 سانتی متری برای چاپگر سه بعدی در نظر گرفته شود که با استفاده از نیروی مغناطیسی طلا را ذوب می کند.

خدمات چاپگر سه بعدی طلا برای افرادی است که قصد دارند تولید طلای خود را به عنوان مثال به فناوری چاپگرهای سه بعدی بسپارند. برای این کار وجود مراکزی ضروری است که فقط فروشنده پرینترهای سه بعدی نباشند

Image for post
Image for post

نمونه هایی از چاپگرهای رزینی را در دسترس داشته باشید تا بتوانند تعداد قالب مورد نیاز مشتری را با ریخته گری درخت یا الگوریتم گرافیکی روی پلت فرم موم شده و تحویل دادن آنها به چاپگر برای تهیه شکل قالب پیاده سازی کنند.

 

لازم به ذکر است که بسیاری از همکاران تنها تولید کننده، فروشنده یا وارد کننده سازندگان قالب های طلای سه بعدی هستند و به ندرت خدمات ریخته گری و تولید قالب را ارائه می دهند.

 

آیا می توان طلا و جواهرات را به صورت سه بعدی و بدون مواد اولیه طراحی کرد؟


در حال حاضر روی ساخت دستگاه های پرینت سه بعدی با استفاده از مواد فلزی یکپارچه کار شده و دستگاه های متعددی با کیفیت پایین و درصد خطای بالا تولید شده است. اما طراحی طلا و جواهرات سه بعدی با استفاده از طلا یا نقره و بدون استفاده از قالب امکان پذیر نیست.آیا باید از رزین یا چاپگر سه بعدی FDM برای قالب گیری استفاده کنیم؟

چاپگر طلایی سه بعدی FDM


ما قطعا استفاده از پرینترهای سه بعدی رزینی را توصیه می کنیم. وقتی صحبت از پرینتر سه بعدی رزینی به میان می آید، می توانید مطمئن باشید که ظرافت و حساسیت بالا در این دستگاه تضمین شده است.

Image for post
Image for post

وقتی صحبت از فناوری FDM به میان می آید، به این معنی است که شما به دنبال تولید قطعات بزرگ هستید و حساسیت عنصر چندان مهمی برای شما نیست. بنابراین پرینترهای سه بعدی رزینی SLA و DLP که بسیار شبیه و نزدیک به هم هستند در کنار فناوری MSLA پیشتاز این نوع چاپگرها هستند.
.