هر آنچکه باید در مورد گذشته دستگاه خراطی بدانید !

 هنر استفاده از تراش چوب با ابزارهای دستی مانند خراطی برای برش شکلی است که حول محور چرخش متقارن است. مانند چرخ سفالگر، تراش چوب مکانیزمی ساده است که می تواند اشکال مختلفی تولید کند. 

اپراتور به عنوان یک تراشکار شناخته می شود و مهارت های مورد نیاز برای استفاده از ابزار به طور سنتی به عنوان تراشکاری شناخته می شد. که در حال حاظر با دستگاه خراطی چوب انجام می شود . 

 در انگلستان ماقبل صنعتی، این مهارت‌ها به اندازه‌ای دشوار بود که به عنوان «معمای» صنف تراشکاران شناخته شوند. مهارت استفاده از ابزار با دست، بدون نقطه تماس ثابت با چوب، چوب تراشی و تراش چوب را از تراش ماشین ساز یا تراش فلزکاری متمایز می کند.

Image for post
Image for post

اقلام ساخته شده بر روی ماشین خراطی شامل دسته ابزار، شمعدان، فنجان ، دستگیره،  وردنه، جعبه استوانه ای، بدنه، سوزن بافندگی، جعبه سوزن، انگشتانه، خودکار، شطرنج، فرفره. دوک ها و گیره ها برای مبلمان؛ نرده ها ،کاسه، بشقاب، و صندلی صندلی.

 تولید صنعتی جایگزین بسیاری از این محصولات از کارگاه تراشکاری سنتی شده است. با این حال، تراش چوب هنوز هم برای تولید غیرمتمرکز تراشکاری محدود یا سفارشی استفاده می شود. یک تراشکار ماهر می تواند با پنج یا شش ابزار ساده اشیاء بسیار متنوعی تولید کند. ابزارها را می توان به راحتی برای کار در دست تغییر شکل داد.

Image for post
Image for post

در بسیاری از نقاط جهان، تراش ابزار قابل حملی بوده است که به منبع چوب می رود یا با فضاهای کاری موقت سازگار می شود. تراشکاران قرن بیست و یکمی مبلمان را بازسازی می‌کنند، سنت‌های هنر عامیانه را ادامه می‌دهند، آثار معماری سفارشی تولید می‌کنند، و صنایع دستی خوبی برای گالری‌ها ایجاد می‌کنند. 

چوب‌گردانی برای افرادی جذاب است که دوست دارند با دستان خود کار کنند، از حل مسئله لذت می‌برند یا از ویژگی‌های لمسی و بصری چوب لذت می‌برند.