مزوتراپی مو چیست ؟ 

ریزش مو یکی از شایع ترین مشکلات پوست و مو در جهان است. دلایل این مشکل چندین است. آنها گاهی به دلیل مشکلات ژنتیکی ایجاد می شوند و گاهی به دلیل بیماری ها و اختلالات مختلف ایجاد می شوند.

 متأسفانه، ما هنوز اطلاعات زیادی در مورد مکانیسم دقیق ریزش مو نداریم. به همین دلیل، داروهای موجود برای همه موثر نیستند.

 درمان معمول ریزش مو استفاده از ماینوکسیدیل موضعی و داروی خوراکی فیناستراید است. این دو برای نیمی از کاربران به خوبی کار می کنند و روی نیمی دیگر تأثیر چندانی ندارند.

Image for post
Image for post


مزوتراپی مو یکی از روش های درمانی نسبتا جدید (البته با حداکثرهای قدیمی) است که می تواند به صورت ترکیبی با سایر درمان های ریزش مو و یا به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد و اثرات بسیار خوبی دارد. در این مقاله می خواهیم هر آنچه را که باید در مورد مزوتراپی بدانید را مرور کنیم.

مزوتراپی چیست؟


مزوتراپی طیف وسیعی از درمان های تزریقی کم تهاجمی است که کاربردهای زیادی دارد. به عنوان مثال مزوتراپی مو که در این مقاله می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، یکی از کاربردهای این روش درمانی است که ریزش مو را متوقف کرده و رشد آن را تحریک می کند.

 در مزوتراپی ترکیبی از تونرهای مختلف به پوست تزریق می شود. اینها شامل عصاره های گیاهی، داروهای مختلف، ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها، فاکتورهای رشد و سایر عواملی هستند که می توانند به درمان آلوپسی (ریزش مو یا طاسی) کمک کنند.

معنی عبارت مزوتراپی

مزوتراپی مو در خارج از کشور "Mesohair" یا "Mesoplasty" نیز نامیده می شود. پس اگر این عبارات را شنیده اید بدانید که همان مزوتراپی مو است. مزوتراپی از دو کلمه "meso" به معنای متوسط ​​و "تراپی" به معنای درمان تشکیل شده است.

منظور از مزو چیست؟

معنای اصلی کلمه "مزو" یا "مزو" به سلول های بنیادی جنینی برمی گردد.زمانی که بدن انسان هنوز شکل نگرفته و جنین چندین هزار سلول داشته باشد، سه لایه سلول بنیادی تشکیل می شود. اکتودرم، مزودرم و اندودرم نام این سه لایه است که هر کدام قسمت های مختلفی از بدن را تشکیل می دهند. 

به عنوان مثال، در مورد پوست، سلول های بنیادی اکتودرم سطح خارجی پوست (5 لایه اول پوست) یا اپیدرم را تشکیل می دهند و سلول های بنیادی مزودرم درم یا لایه میانی پوست را تشکیل می دهند. بنابراین در مزوتراپی هدف ما تزریق دارو به لایه میانی پوست یا درم است که از سلول های بنیادی مزودرم تشکیل شده است.

Image for post
Image for post

در برخی متون معنای «مسو» همان معنای وسطی گفته شده است. از آنجایی که درم لایه میانی پوست است و هدف مزوتراپی است به آن مزوتراپی می گویند. از نظر علمی، تعریف فوق دقیق تر است; اما اصطلاح مزوتراپی در هر مورد یک معنی دارد: درمان لایه میانی پوست.

درم یا لایه میانی پوست

پوست ما از سه لایه کلی تشکیل شده است:
اپیدرم
درم (لایه میانی)
هیپودرم (زیر پوست)
قسمتی از پوست که می بینیم اپیدرم است که کمتر از یک میلی متر ضخامت دارد و سطح آن با سلول های مرده پوشیده شده است. سلول های اپیدرمی به طور مداوم در حال تقسیم شدن و جایگزینی سلول های مرده ای هستند که به تدریج از پوست ما خارج می شوند.

درم یا لایه میانی از بافت همبند که حاوی فیبرهای کلاژن، الیاف الاستین و اسید هیالورونیک است تشکیل شده است. این بخش باعث انعطاف پذیری پوست می شود و شامل انواع ساختارهای مهم پوست است. یکی از این ساختارها فولیکول مو است. فولیکول حاوی 20 نوع سلول مختلف است که حاوی یک یا چند فولیکول مو هستند. فولیکول های مو همچنین محلی است که موهای ما در آن شکل می گیرند، رشد می کنند و از پوست خارج می شوند.به قسمتی از مو که می بینیم ساقه مو می گویند.

در مزوتراپی مو، داروها و ترکیبات خاصی با استفاده از سرنگ به لایه درم تزریق می شود. چون فولیکول های مو در این لایه قرار دارند و اگر بخواهیم ترکیبات ترمیم کننده به طور موثر به آن برسند باید مستقیماً به این لایه بفرستیم. داروهای موضعی مانند ماینوکسیدیل معمولاً به خوبی به اپیدرم نفوذ نمی کنند. بنابراین تاثیر کمتری نسبت به مزوتراپی مو دارند.

تاریخچه مزوتراپی مو


اولین ذکر مزوتراپی مویرگی در متون پزشکی برای درمان ریزش مو به قرن دوازدهم بازمی گردد. یک پزشک فرانسوی به نام آمبروز پاره، پزشک دربار سلطنتی فرانسه، در مورد درمان ریزش مو نوشت:

اگر ریزش مو به دلیل سوء تغذیه باشد؛ با پارچه تمیز یا برگ انجیر یا پیاز خام مالیده می شود. سپس باید یک سوزن به ناحیه طاس زده و آن را با محلول عصاره بمالید.

در سال 1952، پزشک فرانسوی دیگری به نام میچل پیستور، برای اولین بار مزوتراپی را به شکل کنونی آن معرفی کرد. پیستور از تزریق داخل وریدی پروکائین برای درمان آسم استفاده کرد. 

Image for post
Image for post

او بعداً متوجه شد که ریزش موی برخی از بیماران بهبود یافته است. پیستور سپس تحقیقات گسترده ای روی تزریق زیر جلدی پروکائین انجام داد تا اینکه در سال 1976 نام درمان پیشگامانه خود را به «مزوتراپی» تغییر داد. روش ابتکاری میچل پیستور در 50 سال گذشته مورد استقبال بسیاری از پزشکان و جویندگان روش های جوانسازی و زیباسازی پوست قرار گرفته است.

کاربردهای درمانی مزوتراپی

مزوتراپی نوعی تزریق زیر جلدی یا زیر جلدی است که بسته به نوع داروها و مواد به کار رفته در آن می تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد. از جمله کاربردهای مزوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان سلولیت
چربی های موضعی را از بین ببرید
درمان لیپوم چربی و کف دست
جلوگیری از ریزش مو و درمان آلوپسی
جوانسازی پوست (رفع چین و چروک، سفت کردن و لیفتینگ پوست)
درمان لک های پوستی
اصلاح انحناهای سطحی بدن
جای زخم و جای زخم را التیام بخشد.
درمان آلوپسی با مزوتراپی مویرگی
درمان ضد ریزش با الگوی مردانه و زنانه
مهمترین کاربرد مزوتراپی مو، درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه است، اما در واقع هیچ نتیجه اثبات شده ای در این زمینه وجود ندارد.با وجود عدم وجود نتایج ثابت شده در درمان ریزش موی ارثی، برخی از پزشکان هنوز آن را تجویز می کنند.

مزوتراپی می تواند به عنوان یک درمان حمایتی یا مکمل همراه با سایر درمان های ریزش مو استفاده شود

 

 اکثر متقاضیان مزوتراپی افرادی هستند که از دو داروی اصلی ریزش مو یعنی ماینوکسیدیل و فیناستراید استفاده می کنند و خواهان نتایج بهتر هستند. البته مزوتراپی مو به تنهایی می تواند نقش موثری در جلوگیری از ریزش مو و بهبود کیفیت مو داشته باشد.

در گذشته، ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه، آلوپسی آندروژنتیک نامیده می شد. زیرا دانشمندان تصور می کردند که هورمون های آندروژنیک (مانند تستوسترون) عامل این نوع ریزش مو هستند. اکنون می دانیم که علاوه بر هورمون ها، عوامل ژنتیکی و محیطی نیز می توانند تأثیر بسزایی در آلوپسی آندروژنتیک داشته باشند.

 

 به همین دلیل، داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید که عملکرد اصلی آن ها مهار هورمون های آندروژن است، برای همه کارایی ندارد. تنها در 40 تا 60 درصد مصرف کنندگان این دو دارو، بهبودی در وضعیت مو مشاهده می شود. این اثر می تواند به صورت توقف ریزش مو، افزایش رشد مو و یا بهبود کیفیت و ضخامت تارهای مو باشد.

.