تمیز کردن سنگ قبر

در اکثر جوامع با مذاهب مختلف استفاده از سنگ قبر برای عزیزان از دست رفته امری طبیعی و مرسوم شده است که علاوه بر احترام به فرد متوفی و ​​زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها می تواند هویت فردی را که سالیان دراز دفن شده است نیز تایید کند. . نگه دارید
روی سنگ قبر معمولاً نام و نشان شخص متوفی، تاریخ تولد و تاریخ فوت، محل تولد، شماره ردیف و قطعه محل دفن وجود دارد و گاهی اوقات عکس شخص متوفی و ​​یک یا چند خط از آن وجود دارد. شعر یا سنگ نوشته که همگی حاوی اطلاعات کلی در مورد شخصی است که اکنون در این مکان دفن شده است. جنس خیلی از سنگ های قبر خوب نیست و قیمت ارزانی دارند و به همین دلیل هنگام خرید به قیمت سنگ قبر توجه نمایید. 

Image for post
Image for post


هدستون ها نسبت به ژانری که در آن استفاده می شوند، طول عمر مشخصی دارند و بسته به محل سرستون می توان این طول عمر را کاهش داد. سرستون های گرانیتی معمولا طول عمر بیشتری نسبت به سنگ های دیگر دارند.


هوای سرد و گرم، آفتاب و یخبندان، مسافرت های مکرر، برخورد اجسام با سنگ از موارد مهمی است که می تواند عمر سنگ را کوتاه کند و به آن آسیب برساند و همچنین نوشته های روی سنگ را ناخوانا کند.


اگر سنگ قبرها به موقع و در بازه های زمانی مختلف تمیز و نگهداری شوند، قطعا عمر مفید بیشتری خواهند داشت. در این مقاله سعی می کنیم روش های مفیدی برای تمیز کردن سنگ قبرها در اختیار شما قرار دهیم.


برای تمیز کردن سنگ های گرانیتی از اسید استفاده نکنید.


برای تمیز کردن سنگ گرانیت از پاک کننده های اسیدی استفاده نکنید. اسیدهای صنعتی و طبیعی به مرور زمان باعث خوردگی سنگ و افزایش آسیب پذیری و شکنندگی آن می شوند.

 

استفاده از موم سنگ برای براق کردن سنگ قبر


موم سنگ مانند سایر موم ها به طور موقت خوب عمل می کند اما پس از مدتی گرد و غبار را به خود جذب می کند.البته در پربازدیدترین قسمت ها به دلیل حرکت دیگران بر روی سنگ ها این آلودگی ها بیشتر و زودتر ظاهر می شود.

استفاده از محلول خانگی برای تمیز کردن سنگ.


با استفاده از کمی الکل، مایع ظرفشویی و مخلوط کردن آن با آب، می توانید یک محلول عالی برای تمیز کردن و صیقل دادن سرستون ها بسازید. برای این کار کافی است کمی از این محلول را روی سنگ گرانیت قبر بپاشید و سپس با یک پارچه نرم آن را تمیز کنید.

برای تمیز کردن و جلا دادن سنگ از روتر و کف شوی استفاده کنید
عموماً جنس سنگ قبرها گرانیت و رنگ آن سیاه است. زیرا سنگ گرانیت سخت تر است و دیرتر آسیب می بیند و رنگ مشکی آلودگی و کثیفی را کمتر نشان می دهد. 

یکی از بهترین روش ها برای تمیز کردن و جلا دادن سنگ گرانیت قدیمی و آسیب دیده استفاده از قیچی روتر و ماله کف است. استفاده از این دستگاه ها و اسیدشویی مشابه سنگ، لایه ای از کثیفی و آلودگی را از روی سنگ پاک می کند و سنگ مانند روز اول تمیز و براق می شود. البته لازم به ذکر است که کتیبه های روی سنگ ممکن است در اثر سنگفرش سرستون از بین رفته و یا محو شوند که در این صورت باید کتیبه ها را رنگ آمیزی و خوانا نمود.

استفاده از نانو اسپری برای سنگ قبر


از جمله روش های دیگری که می توان برای پاکسازی و پرداخت سنگ قبر نام برد، استفاده از نانو اسپری موجود در بازار است که اخیراً برای تمیز کردن سنگ قبرها استفاده می شود. این اسپری ها خاصیت ضد شوره و کپک زدگی دارند و از سنگ در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می کنند.
این اسپری ها بدون استفاده از آب به راحتی سنگ را جلا می دهند و تا مدتی کثیفی را به سنگ جذب نمی کنند. البته برای تمیز کردن سرستون ها باید به طور مداوم از این اسپری ها استفاده کرد.واد