بلفاروپلاستی چیست ؟ 

بلفاروپلاستی چیست؟ بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک یکی از انواع جراحی های زیبایی صورت است که برای جوانسازی یا بهبود ظاهر پلک بالا یا پایین انجام می شود. با انجام این روش می توان افتادگی پوست پلک ها، ظاهر متورم و بی نظمی های ناشی از بیرون زدگی یا قرارگیری نامناسب محفظه های چربی دور چشم را بهبود بخشید.


لازم به ذکر است که گاهی اوقات ظاهر تورم پلک ها به دلیل تجمع مایع بینابینی یا ادم است که با جراحی بلفاروپلاستی قابل اصلاح نیست و پزشک با شرح حال و معاینه قبل از عمل این موارد را تشخیص داده و شما را راهنمایی خواهد کرد.

Image for post
Image for post

در سال‌های اخیر با آگاهی از اهمیت حفظ حجم و پری نواحی اطراف چشم برای ایجاد ظاهری جوان‌تر و چشم‌های جذاب‌تر، این روش قدیمی‌تر، چربی و ماهیچه‌های زیادی را از پلک‌ها پاک می‌کند. گاهی اوقات منجر به ایجاد ظاهری فرورفته در چشم ها در اطراف چشم می شود که حداقل برداشتن بافت های فوق به تکنیک های جدیدتر تغییر یافته است.

بلفاروپلاستی پلک بالا

جراحی پلاستیک پلک بالا برای جوانسازی یا بهبود ظاهر پلک بالا با اصلاح افتادگی پوست پلک و در برخی موارد، برداشتن یا جابجایی مختصر چربی انجام می شود. در موارد افتادگی شدید پوست پلک فوقانی، این روش باعث بهبود میدان دید می شود. تقریباً تمام جراحی های پلک با بی حسی موضعی انجام می شود. بخیه ها از روز چهارم تا ششم برداشته می شوند. مراقبت های بعد از جراحی پلک باید جدی گرفته شود و به مقاله مرتبط مراجعه شود.

بلفاروپلاستی پلک پایین

جراحی پلاستیک پلک پایین به منظور جوانسازی یا بهبود ظاهر پلک تحتانی از طریق اصلاح برآمدگی و ناهمواری زیر چشم (که می تواند به دلیل بیرون زدگی چربی دور چشم در هر سنی یا از دست دادن گونه یا از بین رفتن گونه ایجاد شود) انجام می شود. جابه جایی). چربی ناشی از افزایش سن).

در مواردی که فقط بیرون زدگی چربی وجود داشته باشد، جراحی پلک فقط با برش سطح داخلی پلک تحتانی بدون برش روی سطح پوست انجام می شود، اما در مواردی که نیاز به برداشتن پوست نیز باشد، برش پوست زیر لبه پلک پایین انجام می شود. لازم است.

بلفاروپلاستی

در بررسی های انجام شده مشخص شده است که بزرگترین قسمت صورت که توسط بیننده درک می شود ناحیه چشم است. چشم ها حالت عاطفی ما را بیان می کنند. 

تغییراتی مانند افتادگی و چروک شدن پوست پلک که به تدریج با افزایش سن ایجاد می شود، می تواند چهره فرد را خسته و غمگین نشان دهد. یکی دیگر از متغیرهایی که بر زیبایی چشم ها تأثیر می گذارد و به ویژه در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است حجم و پری دور چشم است.

 

در واقع ارتباط بین پلک و چشم مانند یک قاب برای تصویر است. آتروفی و ​​کاهش حجم بافت های اطراف چشم با ایجاد نگاه گودافتاده به اطراف چشم باعث می شود تمرکز نگاه بیننده کم شود. از طرفی پری مناسب و یکنواخت دور چشم باعث می شود بیننده تمرکز بیشتری روی چشم ها داشته باشد و چشم ها جذاب و نافذتر به نظر برسد.

زیبایی شناسی چشم حیوانات

برای درک بهتر بلفاروپلاستی در برخی از مقالات زیبایی شناسی صورت مدل های حیوانی مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته است که بر اساس این یافته ها یکی از اصلی ترین عواملی است که چشم گربه ها (تصویر-1) را نافذ و موثر می کند اما چشمان نخستی ها (تصویر-2) ) غمگین و خسته به نظر رسیدن همان اختلاف حجم و پری دور چشم است.

البته موارد دیگری مانند محل چین پلک بالایی، نحوه قرار گرفتن محور چشم، فاصله چشم تا ابرو، حالت و فرم ابروها نیز از عواملی هستند که بر زیبایی چشم تاثیر می گذارند. چشم ها. 

 

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، تفاوت استانداردهای زیبایی زن و مرد است که در ناحیه دور چشم نیز صدق می کند. به عنوان مثال، فاصله بهینه بین چشم ها و ابروها در زنان بیشتر از مردان است.

با توجه به پیچیدگی و ماهیت پیچیده آناتومی پلک، ممکن است عوارضی پس از جراحی برای افراد ایجاد شود که با انجام برخی مراقبت ها می توان این عوارض را کاهش داد. همچنین انتخاب پزشک مجرب تاثیر زیادی در نتیجه جراحی دارد و عوارض احتمالی را کاهش می دهد.
از عوارض کوتاه مدت و جانبی این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تورم و کبودی

کبودی و تورم یکی از شایع ترین عوارض بعد از جراحی پلک است که تقریبا همه بیماران آن را تجربه کرده اند. برای کاهش شدت آن باید از چند هفته قبل آماده شوید، مثلا از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.

Image for post
Image for post

 کبودی زیاد باعث طولانی شدن دوره بهبودی، ایجاد عفونت و تغییر رنگ پوست می شود. برای کاهش تورم و قرمزی ناشی از بریدگی ها، می توانید از کرم های ویتامین E یا کرم های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. البته باید توجه داشت که هنگام ماساژ کرم نباید فشار زیادی به پلک ها وارد کرد.

زخم های باز

اگر برای انجام بلفاروپلاستی از پزشک بی تجربه کمک بگیرید، ممکن است از بخیه های نامناسب استفاده کنند یا پلک ها را طوری بخیه بزنند که بعد از باز و بسته شدن پلک باز شوند.به همین دلیل باید در انتخاب جراح بسیار دقت کرد. بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که تجربه زیادی در این زمینه داشته باشد. 

باز کردن بخیه ها می تواند عوارضی مانند عفونت، کمبود خواب و ضربه های جزئی ایجاد کند. لازم به ذکر است که زخم های ناشی از برش لیزر معمولا پس از 7-8 روز از بین می روند.

عدم تقارن در پلک ها.

برش های نامتقارن باعث تغییر شکل پلک می شود. بنابراین، پزشک باید هنگام ایجاد برش ها و بخیه زدن آنها بسیار مراقب باشد. باید گفت از آنجایی که چشم ها بعد از جراحی کمی متورم و کبود شده اند، نمی توان از متقارن بودن آن ها مطلع شد، بنابراین بهتر است منتظر بهبودی کامل باشیم و زود قضاوت نکنیم.

اصلاح بیش از حد پلک

همانطور که گفته شد جراحی بلفاروپلاستی برای برداشتن پوست اضافی و بازگرداندن زیبایی به چهره افراد انجام می شود. اگر جراح بیش از حد لازم پوست را برش دهد، مشکلات زیادی مانند ناتوانی در بستن چشم و خشکی چشم برای فرد به وجود می آید.

خشکی چشم

این عارضه در این نوع جراحی نیز شایع است به همین دلیل پزشک قطره های چشمی را تجویز می کند که باید به طور منظم و در زمان های معین از آن استفاده کنید.