انواع سنگ های مناسب مزار

یکی از انواع سنگ های مزار سنگ مزار  گرانیت می باشد. همانطور که همه می دانند گرانیت از خنک شدن مواد مذاب تشکیل می شود. بنابراین، در اطراف کوه های آتشفشانی، این سنگ بیش از هر جای دیگری یافت می شود. اما این بدان معنا نیست که سنگ مزار گرانیت در سایر نقاط جهان در دسترس نیست.

Image for post
Image for post

سنگ گرانیت یکی از سنگ های مزار است که بیشترین معادن را در جهان و کشور دارد. مواد معدنی موجود در گرانیت عبارتند از کوارتز، فلدسپات، میکا، بیوتیت و آمفیبول. رنگ این سنگ آذرین بسته به نوع ماده معدنی و مقدار آن از خاکستری تا سفید، سیاه، سبز، شکلاتی، قرمز و... می باشد.

خواص گرانیت
اگر بخواهیم لیستی از قوی ترین و سخت ترین سنگ های مزار طبیعی تهیه کنیم، قطعا نام گرانیت در بالای این لیست قرار دارد. گرانیت به دلیل شرایط شکل گیری یکی از مقاوم ترین سنگ ها می باشد. در ادامه به ویژگی های بارز این سنگ اشاره شده است.

مقاومت در برابر نفوذ آب
گرانیت یکی از سنگ هایی است که تخلخل کمی دارد و همین ویژگی باعث شده است که جذب آب بسیار کمی داشته باشد.

مقاومت در برابر حرارت
نمی توان انتظار داشت که سنگ ساخته شده از مواد مذاب مقاومت حرارتی کمی داشته باشد. در نتیجه، گرانیت به طور گسترده در ساخت و ساز استفاده می شود.
مقاومت در برابر خوردگی و سایش
اگر از گرانیت در مکانی استفاده کرده اید که در تماس مستقیم با مواد شیمیایی است و یا در معرض رفت و آمد زیاد است، نگران ناپدید شدن کامل سنگ نباشید زیرا گرانیت مقاومت بالایی در برابر سایش و خوردگی دارد.

یکی دیگر از ویژگی های سنگ گرانیت سازگاری آن با سایر سنگ ها مانند چوب، شیشه، سیمان و... است.معایب گرانیت
وزن گرانیت نسبت به سایر سنگ های قبر بیشتر است، بنابراین اگر قصد دارید از گرانیت به عنوان سنگ روکش استفاده کنید، حتما از دال استفاده کنید، زیرا سنگ ممکن است پس از مدتی پوسته پوسته شود.
نصب گرانیت زمان زیادی می برد.
گرانیت یک سنگ سخت است، بنابراین استخراج و فرآوری این سنگ نیازمند ماشین آلات و ماشین آلات قدرتمندی است که گرانیت را نسبت به سایر سنگ ها گرانتر می کند.
گرانیت یک عایق حرارتی و صوتی نیست.
کاربرد گرانیت
از آنجایی که گرانیت مقاومت خوبی در برابر عوامل مختلف دارد، مکان یا بخشی از قبر نیست که قابل استفاده نباشد.

سنگ گرانیت برای پله ها، پارکینگ ها، کف و دیوار تمامی قبر ها با هر نوع کاربری قابل استفاده است. همچنین برای پیشخوان آشپزخانه، کابینت و سینک، محوطه سازی در فضاهای شهری و خصوصی، پیاده رو، میز، کارهای تزیینی و تزیینی کاربرد دارد.