اره میزی چیست و چه کاربردی دارد ؟ 

دستگاه اره رومیزی چیست و چه کاربردی دارد؟


شاید برایتان سوال پیش بیاید که اره رومیزی چیست؟ باید بگوییم که اره رومیزی ابزاری چند منظوره است که بیشتر در نجاری کاربرد دارد. این میز شامل یک اره چرخشی است که روی میز برش ثابت قرار می گیرد و توسط یک موتور روشن و حرکت می کند. 

Image for post
Image for post

از این گونه میزها برای پروژه های بزرگ و سخت استفاده می شود به طوری که عمل برش با فشار دادن میز برش انجام می شود و همچنین برای ساخت و روکش کابینت، تاج، چوب، مبل و ... استفاده می شود تا شاید یکی از مهمترین ها باشد. دستگاه های کاربردی اره میتر است که قطعا یکی از اجزای جدانشدنی کارگاه های صنایع چوب می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این نوع میز و کاربردهای آن بپردازیم.


اره رومیزی چیست؟


اره میزی وسیله ای است که بیشترین کاربرد را در صنعت نجاری دارد. در قدیم از این دستگاه زیاد استفاده نمی شد اما امروزه با ورود چوب ام دی اف به بازار این اره ها به یکی از پرکاربردترین وسایل در نجاری برای برش چوب و تکه تکه شدن آن تبدیل شده است.

اره میزی دارای موتوری است که به آرامی چوب را در ابعاد مختلف و با دقت بالا برش می دهد. روش کار با این دستگاه به این صورت است که باید ورق های چوب و تخته های ضخامت بالا را با دست روی میز برش بگیرید تا اره رومیزی بتواند آنها را به دقت برش دهد. اگر با برش قطعات چوب، ام دی اف، نئوپان و ... کار می کنید باید از میز برش استفاده کنید. با کمک این میز می توانید چوب را به صورت ضربدری و طولی با دقت بسیار بالایی برش دهید. اگرچه می توان این کار را با کیفیت بسیار بالاتری نسبت به دستگاه پانل انتظار داشت، اما برای صرفه جویی در هزینه می توانید از اره رومیزی استفاده کنید. اگر برای این کار میز برش می خرید باید بگوییم که خریدی مطمئن و عالی انجام داده اید.

اره رومیزی با توجه به قطر تیغه های دیسک داخل دستگاه طراحی و ساخته می شود. تیغه دیسک معمولا با قطرهای 25، 23، 18، 20 و 28 سانتی متر در بازار موجود است و انواع مختلفی دارد. در این صورت بهترین گزینه را برای خود خواهید داشت. در کارگاه های کوچکی که از این نوع اره در سایز کوچک استفاده می شود، تیغه مورد نیاز باید 20 تا 25 سانتی متر قطر داشته باشد.

اجزای اره میزی


اره میزی بر اساس کاربردهای آن در زمینه برش قطعات و چوب از چند قسمت مهم ساخته می شود. این اجزا به ایجاد هماهنگی بین قطعات مختلف کمک می کند تا عملیات برش به درستی و دقیق انجام شود. اجزای این دستگاه ها شامل موارد زیر است:

موتور 

یکی از قطعات مهم این دستگاه که وظیفه حرکت اره را بر عهده دارد، موتور است. این موتور قدرت بالایی دارد و به بریدن چوب با سرعت بالا و دقیق حتی بدون دخالت دست افراد کمک می کند.


محور انتقال نیرو: این قسمت وظیفه انتقال نیروی مورد نیاز به موتور جهت حرکت تیغه دستگاه را بر عهده دارد.
تیغه برش: تیغه های مختلفی برای برش چوب وجود دارد که بر اساس ضخامت و ابعاد چوب متفاوت است. تیغه های اره دیسکی اغلب برای برش توسط اره های رومیزی استفاده می شود که انواع بسیار وسیعی دارند.

 برای اینکه بدانید کدام تیغ برش برای شما مناسب است، باید در حین کار اطلاعات کافی به دست آورید یا به راهنمای خرید تیغ اره مراجعه کنید. این تیغه ها باید قدرت برش بسیار بالایی داشته باشند تا برش های ایجاد شده زیبا و دقیق به نظر برسند. برای این منظور از اره تیز کننده استفاده می شود. این دستگاه می تواند تیغه ها را به خوبی تیز کند و کیفیت کار شما را افزایش دهد.


میز برش:

 همانطور که از نام آن پیداست برای قرار دادن چوب روی آن برای ایجاد برش استفاده می شود. این قطعه را در دستگاه های دیگری مانند دورکان که میز برش ام دی اف دارند نیز می بینیم.
بدنه: این قسمت دستگاه را در داخل پنهان کرده و به طور کامل از آن محافظت می کند.
تسمه: برای اتصال محور به موتور از تسمه استفاده می شود. اگر تعداد تسمه های این اره بیشتر باشد نشان دهنده کارایی زیاد است.


صفحه تنظیم:

 از این قسمت برای قرارگیری صحیح دستگاه برش استفاده می شود و صفحه کمک می کند تا دستگاه به راحتی در جای خود قرار گیرد.


اره طولی:

 همانطور که از نام آن پیداست برای چوب هایی که نیاز به برش طولی دارند از این ابزار استفاده می شود.