نحوه تعویض سه نظام دریل شارژی: راهنمای گام به گام

اول از همه، سه نظام دریل شارژی چیست؟

سه نظام ابزار رایجی است که برای نگه داشتن دریل برای هر عملیات حفاری استفاده می شود. می توان از آن برای دریل های دستی، ماشین های فرز و تراش استفاده کرد.

این قطعه تخصصی برای به دست آوردن تقارن رادیکال در حین حفاری استفاده می شود. می‌توانید فک دریل‌های بدون کلید یا شارژی را بدون کلید سه نظام شل و سفت کنید که استفاده از آن را در حین عملیات سوراخ‌کاری آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند.

با این حال، ممکن است پس از مدتی نیاز به تعویض سه نظام شارژی خود را احساس کنید.

بنابراین، چه زمانی باید آن را جایگزین کنید؟

اگر سه نظام تکان بخورد، می‌تواند پیچ‌ها یا سوراخ‌های مستقیم را به‌درستی ایجاد کند.

مانند هر جزء دیگر، سه نظام نیز می تواند در طول زمان فرسوده شود. مستعد جمع‌آوری گرد و غبار یا زنگ‌زدگی است که هر دوی اینها می‌توانند باعث گیرکردن دریل شوند. بنابراین، در صورت ایجاد تاب خوردگی یا تاب برداشتن به هر نحوی، باید سه نظام شارژی را با یک دستگاه جدید تعویض کرد.

آیا می توانید سه نظام شارژی را جایگزین کنید؟
بله، اما باید مطمئن شوید که آن را به درستی انجام می دهید. دو روش اصلی برای تعویض سه نظام شارژی در خانه وجود دارد. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد تمام روش هایی که می توانید استفاده کنید آورده شده است.

· استفاده از آچار آلن برای تعویض سه نظام دریل شارژی

· برداشتن سه نظام با آچار آلن

اولین روشی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، تعویض سه نظام دریل شارژی با استفاده از یک آچار ساده آلن است.

آنچه شما نیاز خواهید داشت:

· یک آچار آلن (بدیهی است)

· یک پیچ گوشتی

· یک پتک

· سیال قفل کننده نخ

1. برداشتن پیچ
اولین کاری که باید انجام دهید این است که پیچ وسط سه نظام را بردارید. برای این کار، باید فک ها را تا زمانی که کاملا شل شوند، گشاد کنید.

اکثر سه نظام های دریل شارژی این پیچ را روی پایه دارند. پیچ وظیفه اتصال پایه به بدنه دریل را بر عهده دارد. اگر در هیچ جای دریل پیچی پیدا نکردید، می توانید این مرحله را به طور کامل نادیده بگیرید.

مطمئن شوید که یک پیچ گوشتی با اندازه مناسب دارید که می توانید از آن استفاده کنید. برای باز کردن آن، باید آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید - به یاد داشته باشید، کاملاً محکم، چپ چپ. معمولاً دریل ها دارای پیچ رزوه معکوس هستند، اما مطمئن شوید که قبل از هر کاری به درستی چک کنید.

معمولاً پیچ ها را با مقداری مایع قفل کننده در دریل قرار می دهند تا شل نشوند. این بدان معنی است که برای برداشتن پیچ باید مقداری نیرو وارد کنید. اگر با پیچ گوشتی بیرون نیامد، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

2. قرار دادن آچار آلن
مرحله بعدی این است که آچار آلن را در سه نظام دریل شارژی قرار دهید. مطمئن شوید که بزرگترین آچار آلن را که می توانید با خیال راحت در دریل قرار دهید، تهیه کنید. باید آچار را بچرخانید تا سه نظام را محکم کنید تا محکم در جای خود ثابت شود.

3. تنظیم گیربکس
حال باید گیربکس را در کمترین حالت ممکن قرار دهید تا مقاومت زیادی از جانب دنده ها وجود نداشته باشد. اگر سطح مقاومت چرخ دنده ها را کاهش ندهید، می تواند به سه نظام دریل آسیب برساند.

4. با یک پتک ضربه بزنید
ابتدا باید دریل شارژی را به گونه ای قرار دهید که به صورت افقی قرار گیرد. برای این کار باید روی میز کار آویزان شود. یک پتک لاستیکی یا چوبی بردارید و با ضربه ای تیز به آچار ضربه بزنید.

اکثر سه نظام های دریل شارژی دارای یک نوع رزوه استاندارد هستند، اما می توان آن را به صورت معکوس نیز روی دوک نخ کرد.

اگر مطمئن نیستید که رزوه معکوس یا سه نظام دریل استاندارد دارید، می توانید دفترچه راهنما را بخوانید یا با سازنده تماس بگیرید. برای شل کردن سه نظام از دریل شارژی، باید آچار آلن را با چکش در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت بزنید.

شما باید مطمئن شوید که هنگام استفاده از پتک مراقب باشید. اگر از نیروی زیادی استفاده کنید یا با زاویه نامناسب به آن ضربه بزنید، می تواند باعث ترک خوردن یا خم شدن بدنه دریل شود.

می توانید با یک نیروی سبک شروع کنید و در صورت لزوم نیرو را افزایش دهید. اگر فقط می خواهید پیچ ​​گیر کرده را باز کنید، افزایش تدریجی نیرو مهم است.

5. برداشتن سه نظام
پس از برداشتن پیچ، اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که سه نظام دریل شارژی را با دست بردارید. با برداشتن پیچ اطمینان حاصل می شود که سه نظام به اندازه کافی از بدنه دریل شل شده است. در چنین حالتی می توانید به راحتی آن را با دست باز کنید.

6. مایع قفل کننده نخ را اضافه کنید
یکی از توصیه هایی که کارشناسان می کنند این است که مایع قفل کننده رزوه را در دریل تعویض کنید. پس از تعویض سه نظام، باید کمی از مایع را به انتهای پیچ بمالید. با چرخاندن آن روی انگشت، آن را به طور یکنواخت در انتهای آن پخش کنید.

با این حال، اگر سه نظام دریل شما پیچ نداشت، این به این معنی نیست که شما از قلاب خارج شده اید. همچنان باید از مایع قفل کننده رزوه روی هر نخی در سه نظام استفاده کنید. این رزوه ها معمولاً در محلی هستند که روی دریل پیچ می شوند.

7. تعویض سه نظام
برای نصب سه نظام روی دریل شارژی، می توانید از همان ابزارهایی که در بالا دارید استفاده کنید. چه بخواهید سه نظام اصلی را تمیز و جایگزین کنید یا یک سه نظام کاملاً جدید نصب کنید، این کار را به این صورت انجام می دهید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که پایه سه نظام را به دقت روی دوک دریل بپیچید. مرحله بعدی باز کردن سه نظام و قرار دادن آچار آلن است. فک های سه نظام را با دست محکم کنید. پس از قرار دادن آن در جای خود، باید پیچ ​​را در جای خود قرار دهید. آن را با چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت سفت کنید.

استفاده از آچار ضربه ای برای تعویض سه نظام دریل شارژی
این روش معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که روش اول نتوانسته چوک را از جای خود باز کند. به یاد داشته باشید، قبل از امتحان این روش، اولین روش را امتحان کنید. شناخته شده است که آچار ضربه ای نیروی بیشتری ایجاد می کند که می تواند آچار را پاره کند.

آنچه شما نیاز خواهید داشت:

یک آچار ضربه ای

یک سوکت شش گوش

1. یک سوکت هگزا را در سه نظام قرار دهید
اولین مرحله برای این روش این است که سوکت شش گوش را به سه نظام در مرکز وارد کنید. سه نظام را با احتیاط محکم کنید تا سوکت را در جای خود نگه دارید. دستورالعمل های بالا را دنبال کنید تا هر گونه پیچ را از سه نظام بردارید.

مهم است که روش اول را قبل از این روش امتحان کنید زیرا این روش خطر آسیب رساندن به دریل یا سه نظام شما را افزایش می دهد.

2. آن را از دنده خارج کنید
در حالی که روش دیگر خواسته شده است که دریل را در کمترین مقدار قرار دهید، برای این روش، باید آن را کاملاً از دنده خارج کنید. باید در حالت قفل باشد تا در طول برداشتن سه نظام در هیچ نقطه ای به جلو یا عقب حرکت نکند. اگر قفل نباشد، می تواند خطر آسیب را افزایش دهد.

3. سوکت هگزا را بچرخانید
مرحله بعدی این است که جوراب شش گوش را با آچار ضربه ای در جهت معکوس بچرخانید. باید از آچار ضربه ای در فواصل کوتاه استفاده کنید تا زمانی که سه نظام شروع به شل شدن کند. حتما از انفجارهای کوتاه استفاده کنید. اگر در این مرحله مراقب نباشید، دریل ممکن است آسیب ببیند.

4. پیچ سه نظام را با دست باز کنید
پس از شل شدن، می توانید سه نظام دریل شارژی را با دست جدا کنید.

سه نظام های دریل شارژی یکی از بهترین ابزارهای موجود در بازار برای عملیات حفاری هستند.

آنها نیاز به کلید سه نظام را در حین باز یا بسته کردن فک های سه نظام کاهش می دهند که می تواند هزینه های زمانی را کاهش دهد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که پس از قرار دادن سه نظام روی ابزار برش یا دریل با دست، آن را سفت کنید. این برای ماشین‌کاران و کارگرانی که تمایل دارند ردیابی کلیدهای سه نظام دریل خود را گم کنند بسیار مناسب است.

همچنین می‌تواند از آسیب دیدن دندان‌های سه نظام کلیددار جلوگیری کند، زیرا به دلیل فرآیند کلید زدن سه نظام تمایل به تراشه یا شکستگی دارند.

حتما مراقب باشید که برای هیچ عملیاتی از سه نظام دریل معیوب یا تاب برداشته استفاده نکنید. این باعث به هم ریختگی پروژه می شود زیرا نمی توانید سوراخ های مستقیم را سوراخ کنید.

مطالعه بیشتر:

تبدیل دریل به اره

انواع دریل

انواع دریل توسن

بهترین دریل های خانگی