راهکار تمیز کردن ابزار برقی مانند دریل 

یک واقعیت در رابطه با ابزار های برقی وجود دارد و آن نیز تمیز کردن و نگهداری درست از آن ها است. نگهداری درست از این ابزار های ارزشمند قطعا طول عمر آنها را بیشتر خواهد کرد. کارایی آن ها را حفظ کرده و کار با آن را برای شما راحت تر می کند.

تصور کنید برای  انجام کارهای خود یک دریل برقی خریداری کرده اید. مهم نیست چقدر برای خرید دریل برقی هزینه کرده اید اما مهم است که از آن به درستی نگهداری کنید تا بتوانید برای مدت بیشتری از آن به درستی استفاده کنید. در غیر این صورت خیلی زود باید فکر تعمیر آن و تعویض قطعات آن مخصوصا آندسته از قطعاتی باشید که تحرک بیشتری دارند.

در این مطلب ما مهم ترین راهکارها در تمیز کردن ابزار های برقی مانند دریل را به شما آموزش میدهیم.

Image for post
Image for post

مراحل تمیز کردن دریل برقی

مرحله 1: گرد و غبار را پاک کنید!

اکثر ابزار های برقی که با دور موتور کار می کنند منبعی از گرد و غبار هستند. از جاروبرقی خود برای مکیدن آنچه می توانید استفاده کنید، سپس از هوای فشرده برای تمیز کردن دریچه ها استفاده کنید. اطراف تمام قطعات متحرک اسپری کنید: تیغه ها، حفره ها، سه نظام  مته و غیره. از پارچه مرطوب برای تمیز کردن قطعات پلاستیکی قالب گیری شده یا PVC استفاده کنید.

مرحله 2: زنگ زدگی را از بین ببرید.

از یک برس سفت یا پشم فولادی برای از بین بردن زنگ زدگی روی میزهای آهنی، نرده ها یا سخت افزار استفاده کنید. به آرامی کار کنید تا سطح را خراش ندهید. برای از بین بردن ضایعات اضافی از چربی‌گیر استفاده کنید، سپس با اسپری کردن روی محافظ خوردگی، سطح را محافظت کنید. 

مرحله 3: تمام قطعات متحرک را بررسی کنید.

از ابزار عبور کنید (البته بدون برق) و قطعات متحرک را بچرخانید: چرخ دنده ها، تسمه های V، قرقره ها و غیره. همه بست ها باید محکم و متصل باشند. تمام قسمت ها باید ایمن و مستقیم حرکت کنند. به صداها گوش دهید و نوسانات را یادداشت کنید، در صورت لزوم روغن کاری کنید. از آچار آلن برای تنظیم پیچ های سر شش گوش و سایر تنظیم کننده های ظریف استفاده کنید. همچنین، سیم های برق و دوشاخه ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ خوردگی یا لکه های فرسوده ای وجود ندارد.

مرحله 4: قطعات یکبار مصرف را تعویض یا تیز کنید.

ابزار خود را مرور کنید و مطمئن شوید که تمام ساینده ها و تیغه ها در شکل هستند. ساینده ها را بردارید، قطعات فلزی را با الکل معدنی تمیز کنید و تعویض کنید. تیغه ها و بیت ها را از نظر تراشه و وضوح بررسی کنید. در صورت لزوم، چاقوهای رنده و اتصال دهنده را تعویض یا تیز کنید و کمربندهای بیش از حد فرسوده را جایگزین کنید.

مرحله 5: تنظیم کنید

همه میزها، نرده‌ها، گیج‌های اریب و غیره را با مربع ماشین‌کار بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز همچنان در 90 درجه قرار دارد. تنظیمات درجه را انجام دهید و دستگیره ها و گیج ها را تمیز کنید تا همه چیز را مرتب نگه دارید.

مرحله 6: دوبار بررسی کنید.

هنگامی که همه چیز تمیز، سفت و بدون گرد و غبار شد، ابزار را دوباره وصل کنید و آن را با دقت روشن کنید تا مطمئن شوید که آماده کار هستید.