ترخیص کالا از گمرک خرمشهر: راهنمای کامل

Image for post
Image for post

هر محموله فرامرزی کالا باید قبل از واردات یا صادرات از گمرک ترخیص شود. با این حال، پیمایش فرآیند ترخیص کالا از گمرک خرمشهر مستلزم تهیه مدارک اضافی و آشنایی با قوانین و مقررات کانادا و ایالات متحده است.

اگرچه مدارک اضافی و بازرسی های رسمی ممکن است دلهره آور به نظر برسند، فرآیند گمرکی برای حمل و نقل بار کمتر از آنچه فکر می کنید پیچیده است - به خصوص اگر با یک شرکت حمل و نقل معتبر و کارگزار گمرکی شریک شوید تا از تاخیر یا هزینه های غیرمنتظره جلوگیری کنید.

راهنمای کامل ما در مورد فرآیند ترخیص کالا از گمرک خرمشهر می تواند به شما در درک فرآیند و تکمیل محموله بین المللی بعدی خود با آرامش خاطر شما کمک کند.

ترخیص کالا از گمرک خرمشهر چیست؟

قبل از پرداختن به مراحل و الزامات ترخیص کالا از گمرک خرمشهر، اجازه دهید به این سوال اساسی پاسخ دهیم: ترخیص کالا از گمرک خرمشهر به چه معناست؟

ترخیص کالا از گمرک خرمشهر فرآیندی است که شامل ارائه اسناد و مدارک به سازمان گمرکی دولتی مرتبط و سپس نظارت و ترخیص بعدی کالاهای در حال عبور است.

اسناد ترخیص کالا از گمرک خرمشهر توسط کارگزار گمرکی به فرستنده مونتاژ می شود. ثابت می کند که هر گونه مالیات یا عوارض پرداخت شده است. سپس کالا برای واردات یا صادرات آزاد می شود.

فرآیند ترخیص کالا از گمرک خرمشهر عبارت است از عبور محموله کالا از گمرک، سازمان دولتی که مسئول نظارت بر انطباق محموله ها با قوانین تجارت بین المللی است. مأموران گمرک بر هر محموله ورودی یا خروجی نظارت می کنند تا از مطابقت آن با مقررات کشور اطمینان حاصل کنند. سپس برای واردات یا صادرات ترخیص می شود، در هر زمان می توان یک محموله را بازرسی کرد.

فرآیند ترخیص کالا از گمرک خرمشهر چیست؟

اگرچه معنای ترخیص کالا از گمرک خرمشهر ساده است، اما این فرآیند به خودی خود شامل چندین مرحله است و در نگاه اول می تواند طاقت فرسا باشد. بیایید آن را تجزیه کنیم تا بفهمیم وقتی یک محموله به گمرک می رسد دقیقاً چه اتفاقی می افتد.

بازرسی سند. یک افسر گمرک مدارک مربوط به محموله شما را بررسی می کند تا روند ترخیص کالا از گمرک خرمشهر آغاز شده باشد. این می تواند شامل فاکتور تجاری (CI) (با بیان اطلاعات تماس فرستنده و گیرنده، تاریخ صادرات، شرح محموله و ارزش آن)، سفارش خرید از خریدار، لیست بسته بندی، قبض حمل و نقل، بارنامه ( BOL) یا بارنامه هوایی و گواهی مبدا (برای مثال، گواهی مبدا نفتا یا USMCA). همچنین ممکن است مدارک بیشتری توسط خریدار، موسسه مالی یا شرایط LC یا کشور واردکننده مورد نیاز باشد. به عنوان مثال، کانادا برای محموله های دریافتی به فاکتور گمرکی کانادا نیز نیاز دارد.

محاسبه مالیات و عوارض. بر اساس کالاهای در حال حمل، کارگزار گمرک اطمینان حاصل می کند که مالیات و عوارض مناسب برای نوع کالا در محموله شما، ارزش اعلامی آنها و قوانین گمرکی کشور واردکننده پیش پرداخت یا دریافت می شود. مأموران گمرک مسئول بررسی و ردیابی این هستند که آیا این هزینه ها قبلاً پرداخت شده است یا خیر.

پرداخت مالیات و عوارض. اگر مالیات و عوارض مربوط به محموله شما قبلاً پرداخت نشده باشد، افسر گمرک درخواست پرداخت خواهد کرد.

DDP (تسلیم وظیفه پرداخت شده). اگر یک محموله به عنوان DDP علامت گذاری شده است، همه مالیات ها و عوارض از پیش پرداخت شده است، معمولاً از طریق کارگزار گمرک شما که می تواند پرداخت مالیات و عوارض را از قبل برای هزینه ترخیص محاسبه و پردازش کند.

DDU (تسلیم وظیفه بدون پرداخت). محموله‌هایی که به‌عنوان DDU علامت‌گذاری شده‌اند به یک کارگزار گمرکی مستقل فرستاده می‌شوند تا مبلغ مورد نظر را از گیرنده دریافت کند و همچنین هزینه‌های اضافی مانند بازرسی، ذخیره‌سازی، جابجایی، بیمه و پرداخت را دریافت کند.

آزادسازی محموله. پس از پرداخت هر گونه مالیات و عوارض معوقه، محموله توسط گمرک آزاد می شود و می تواند به مقصد نهایی خود ادامه یابد. برخی از شرکت های حمل و نقل دارای انبارهایی هستند که به محموله اجازه می دهد تا از طریق مرز ادامه یابد تا در انبار نگهداری شود تا زمانی که ترخیص شود. معمولاً هزینه ای در ارتباط با نداشتن مدارک صحیح برای ترخیص صحیح محموله وجود دارد. به عبارت دیگر، قابلیت‌های یک حامل سودمند است، اما نباید چیزی باشد که یک فرستنده هر بار که یک محموله از مرز عبور می‌کند به آن تکیه کند.

چه زمانی ترخیص کالا از گمرک خرمشهر لازم است؟

ترخیص کالا از گمرک خرمشهر برای تمامی محموله های بین المللی کالاهای تجاری الزامی است، اما اگر مدارک لازم را داشته باشید و از یک کارگزار برای هماهنگی و کمک به محاسبه و پرداخت مالیات و عوارض مورد نیاز استفاده کنید، این روند نسبتاً ساده می شود.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ساده‌سازی فرآیندهای گمرکی، کار با یک کارگزار گمرکی است که می‌تواند پیش پرداخت مالیات و عوارض را با هزینه ثابت ترخیص گمرکی پردازش کند. حمل و نقل CSA در برنامه خود ارزیابی گمرکی (CSA) شرکت می کند، به عنوان مثال، به ما امکان می دهد کالاهای واجد شرایط CSA را به سرعت در مرز کانادا ترخیص کنیم و کل روند گمرکی را تسریع کنیم.