وسایل مخصوص دوچرخه سواران

- لباس دوچرخه سواران:

از لباس‌های دوچرخه سواران می توان به پیراهن و شورت مخصوصی اشاره کرد که جنس آن، حالت آیرودینامیکی بهتری داشته باشد و امکان افزایش عملکرد دوچرخه سوار را با کم کردن مقاومت هوا در سرعت های بالا تأمین کند.

لباس دوچرخه سواری پاییز و زمستان برای آن دسته افرادی که به در تمامی فصول دوچرخه سواری میکنند الزامیست، زیرا یک دوچرخه سوار نیمه حرفه ای و حرفه ای نمیتواند تنها با لباس دوچرخه سواری بهار و تابستان در فصول پاییز و زمستان به دوچرخه سواری خود ادامه دهد زیرا جنس این دو نوع لباس کامل باهم متفاوت است. لباس زمستانی دوچرخه سواری از الیاف و دوخت خاصی تشکیل شده است. اگر شما دوچرخه سوار حرفه ای هستید حتما به این نکته برخوردید که لباس مناسب دوچرخه سواری در زمستان به تنهایی کافی نیستا و باید از لوازم جانبی دیگر مانند کاور کفش هم استفاده کنید تا پاهای شما آسیب جدی نبیند. استفاده از شلوارک دوچرخه سواری در زمستان اجباری نیست اما به شما چندین ویژگی مثبت میدهد که میتوانیم به آسودگی دوچرخه سواری در هوای بارانی و دوچرخه سواری در کوهستان برفی اشاره کنیم. 

- کلاه دوچرخه سواری:

دوچرخه سواران، قابلیت استفاده از دو نوع کلاه نظیر جنس فایبرگلاس با حالت آیرودینامیکی و جنس چرم را دارند که البته امروزه از کلاه چرم استفاده نمی شود.

- شلوارک های مخصوص دوچرخه سواری:

شلوارک های مخصوص دوچرخه سواری، متفاوت از شلوارک های معمولی است. این شلوارک ها برای راحت تر حرکت کردن، کشسانی بالایی دارند. در طراحی این شلوارک ها از پدهای مخصوصی استفاده شده که می تواند رطوبت را جذب کند و اصطکاک کم تری بر روی زین دارد.

- دامن های دوچرخه سواری:

بعضی از برند ها اقدام به تولید دامن های مخصوص دوچرخه سواری برای بانوان می نمایند. استفاده از این دامن ها درصورتی مناسب است که بانوان از آن ها برای دوچرخه سواری در کوهستان، دوچرخه سواری جاده ای و شهر استفاده کنند.

- کاپشن های دوچرخه سواری:

بر اساس بارش و میزان دمای هوای احتمالی می توان نوع کاپشن دوچرخه سواری را انتخاب کرد .

 

Image for post
Image for post

کایرین از جالب ترین رشته های دوچرخه سواری المپیک به شمار می رود

- دستکش دوچرخه سواری:

معمولاً جنس زیر دستکش از چرم و جیر است، درحالیکه روی آنرا با نخهای ابریشمی بافته اند و به صورت توری است.

- کفش دوچرخه سواری:

جنس کفش دوچرخه سواران، فایبرگلاس فشرده است، یعنی به فنر نیازی ندارد و پلهای مخصوص آن برای پنجه رکاب، مناسب است.

منبع: