راهنمای خرید و ویژگی های دوچرخه مناسب برای کودکان

دوچرخه های متنوعی برای خردسالان وجود دارد که برای بزرگسالان نیز چنین است. از کوهستان گرفته تا جاده ای و موارد دیگر. اما حال با این انتخاب های زیاد چگونه می توان دوچرخه ای مناسب برای کودک را خریداری کرد ؟

بهترین نشانه مناسب بودن یک دوچرخه، سایز آن می باشد تا کودک احساس راحتی هنگام سواری داشته باشد . برای خرید یک دوچرخه مناسب بهتر است کودک به صورت حضوری چندین دوچرخه را امتحان کند ، بدان صورت که بتواند روی صندلی بنشیند ، فرمان را بگیرد، بتواند ترمز کند و دوچرخه را بچرخاند و رکاب بزند.

دو قانون ساده و کلی برای خرید دوچرخه کودک با سایز مناسب
 

  1. بلند ترین نقطه تنه دوچرخه ، پیشانی دوچرخه است . زمانی که کودک کنار دوچرخه می ایستد پیشانی دوچرخه نباید از قد پاهای او بلندتر باشد.
  2. حداقل 2/5 سانتی متر از قد پا نسبت به تنه دوچرخه باید فاصله باشد(زمانی که پاها در دو طرف تنه وسط دوچرخه قرار می گیرد).
Image for post
Image for post

هنگام خرید حضوری دوچرخه موارد زیر را تست کنید :

1. تست کلرنس ( تناسب) برای تشخیص سایز مناسب دوچرخه کودک
هنگامی که کف پاهای دوچرخه سوار بر روی زمین قرار می گیرد فاصله قد پاها تا تنه وسط دوچرخه ،کلرنس (clearance ) نام دارد. تشخیص و رعایت این اندازه اهمیت دارد چرا که نوع دوچرخه مورد استفاده ی دوچرخه سوار، این کلرنس تغییر می کند.

2.تست زین در زمان خرید دوچرخه برای کودک
زمانی که کودک بر روی زین می نشیند تا دوچرخه سواری کند، راه حلی سریع برای تشخیص وضعیت راحتی او وجود دارد . هنگامی که پدال در نزدیکترین فاصله با زمین قرار دارد و پاها کاملا باز و خمیدگی جزئی در زانوها وجود دارد ، نشان دهنده فیکس بودن زین و لوله زین را می دهد . اگر در همین حالت کنترل فرمان برای کودک راحت باشد نشان دهنده سایز مناسب دوچرخه برای او می باشد.

3. تست سواری گرفتن توسط کودک
روش مناسب برای انتخاب سایز دوچرخه ، قرار دادن پاها ی کودک در دو طرف قسمت بالای وسط تنه دوچرخه است . یعنی در این زمان کف پاها باید بدون اینکه تنه وسط دوچرخه کودک را اذیت کند بر روی زمین قرار بگیرد.

دوچرخه مناسب کودکان در سنین مختلف

کودکان در 2 سالگی
کودکان 2 ساله و بزرگ تر اغلب دوست دارند تا سوار وسایل چرخ دار و با ارتفاع کمی از زمین شوند مانند ماشین های پدال دار. کودکان در این سن پدال زدن را می آموزند و می توان برای آنها سه چرخه خریداری نمود.

کودکان در 3 سالگی
در این سن کودکان مهارت بیشتری در رکاب زدن دارند اما تعادل خود را نمی توانند حفظ کنند . سه چرخه ها و دوچرخه هایی که دارای کمکی هستند برای این سن مناسب می باشند . نکته قابل توجه برای کودکان سه ساله ، اندازه چرخ ها است . قطر30 تا 35 سانتی متر برای چرخ ها مناسب است.

کودکان 4 تا 5 سال
در این سن، اگر کودک از قبل با دوچرخه های دارای کمک ، تمرین کرده باشد می تواند تعادل خود را حفظ کند و به مرور نیازی به چرخ های کمکی نداشته باشد . البته در این سن والدین باید مراقبت بیشتری از کودکان داشته باشند زیرا آنه به خطرات افتادن آگاه نیستند و احتمال آسیب آنها زیاد است.

کودکان 6 تا 8 سال
در این رده سنی کودکان اپتوانایی کافی برای دوچرخه سواری دارند . آنها با درک خطرات ، می توانند در معابر شلوغ سواری کنند . در سنین کمتر کودکان برای توقف از پاهای خود استفاده می کردند اما در این سن ، به رحتی با استفاده از ترمز از حرکت باز می ایستند.

کودکان 9 تا 12 سال
در این رده سنی آنها با دوچرخه های دنده دار رحت تر و با سرعت بیشتری سواری می کنند. در این سنین کودکان به راحتی می توانند در شیب ها و سطوح مختلف دوچرخه سواری کنند.

دوچرخه بچه گانه مناسب کودکانی است که علاقمند هستند تا دوچرخه کودکانه زیبا با لوازم جانبی جذاب داشته باشند و در مقابل دیگر دوستان خود خاص باشند. خانواده ها با خرید دوچرخه بچگانه دنده ای یا غیر دنده ای میتوانند این فرصت را برای کودک خود فراهم کنند تا ورزش دوچرخه سواری را شروع کند. برای خیلی از کودکان این مشکل وجود دارد که وقتی میخواهند رکابزنی را با دوچرخه بچه گانه خوشگل خود شروع کنند ترس افتادن را دارند و برای همین ما پیشنهاد میکنیم تا به فکر بستن چرخ عقب دوچرخه بچه گانه فرزند خود باشید. دوچرخه بچگانه ارزان در تمامی مکانها و شهر وجود دارد اما نکته ای که باید به ان توجه کنید این است که یک دوچرخه کودکانه خارجی خوب باید از قطعات خوبی بهره ببرد تا فرزند شما بتواند تا مدتها رکابزنی کند. برای اینکه فرزند شما راحیت بیشتری داشته باشد میتوانید از روکش زین دوچرخه بچگانه برای دوچرخه کودک خود استفاده کنید و همچنین یکی نکات مهم که وجود دارد این است که برای حفظ ایمنی بیشتر توصیه میشود تا زنگ دوچرخه بچه گانه را بر روی دوچرخه نصب نمایید تا کودک در تمامی شرایط یک دوچرخه سواری لذت بخش را تجربه کند.     

منبع: