سایت مپ یا نقشه سایت XML چیست؟

سایت مپ یا نقشه سایت (sitemap) یکی از فایل های اصلی در مسیر سئو سایت شما به حساب می آید. در این مقاله می خواهیم با هم بررسی کنیم که سایت مپ یا نقشه سایت چیست و چه کاربردی دارد.

بسیار خوب، از نام سایت مپ مشخص است که با یک نقشه راه طرف حساب هستیم. امّا داستان اینجاست که نقشه سایت دقیقاً مثل یک تابلو راهنما برای ربات های گوگل و البته کاربران وبسایت عمل می کند. در ادامه متوجّه خواهیم شد که ما چند نوع نقشه سایت داریم و چطور می توانیم از آن برای خزش بهتر ربات های گوگل استفاده کنیم.

Image for post
Image for post

نقشه سایت یا سایت مپ چیست؟

نقشه سایت (sitemap) فایلی است که در فرمت XML یا HTML ساخته می شود. نسخه XML سایت مپ برای موتورهای جست و جو ساخته می شود و نسخه HTML آن بیشتر برای کاربران وبسایت ساخته و ارائه می شود.

ربات های موتورهای جست و جو همچون گوگل، زمانی که به فایلِ نقشه سایت سر می زنند متوجّه خواهند شد که چه محتوایی در وبسایت شما وجود دارد. در واقع نقشه سایت برای ربات ها و خزنده های گوگل دقیقاً نقش چراغ راهنما را بازی خواهد کرد و Crawl خزنده ها را بر روی سایت شما بسیار ساده تر خواهد کرد و باعث خواهد شد تا وبسایت شما خیلی بهتر به ربات های گوگل شناسانده شود.

آشنایی با انواع سایت مپ و کاربرد هر کدام

نقشه سایت فقط برای ربات ها ساخته نشده بلکه در بسیاری از مواقع کاربران و بازدیدکنندگان وبسایت ما، با رصد و بررسی نقشه سایت HTML متوجه خواهند شد که کدام بخش از وبسایت ما برایشان مفید تر است و آن را زودتر به مقصد و صفحه مورد نظر هدایت خواهد کرد.

نقشه سایت XML چیست؟

نقشه سایت XML یک فرمت تحت وب است که تمام محتوای وب سایت شما را در قالب XML لیست می کند، بنابراین موتورهای جستجو مانند گوگل به راحتی می توانند محتوای صفحات وبسایت شما را کشف و خزش کنند.

وجود نقشه سایت XML بر روی وبسایت شما می تواند کار را برای ربات های گوگل ساده تر کند و فرآیند خزش و ایندکس صفحات را به مراتب ساده تر کند. در اوایل دهه ۲۰۰۰، وب سایت ها پیوندی با عنوان “نقشه سایت” در صفحات اصلی خود داشتند. این صفحه معمولاً حاوی لیستی از تمام صفحات آن وب سایت است. امروزه در کنار نقشه های سایت HTMLدر قالب، نقشه سایت در قالب XML هم منتشر می شوند که برای  موتورهای جستجو ساخته می شوند.

در واقع، نقشه سایت XML راهی است که صاحبان وب سایت می توانند در مورد تمام صفحاتی که در وب سایت آنها وجود دارد به موتورهای جستجو بگویند. همچنین به موتورهای جستجو می گوید که کدام پیوندها در وب سایت شما از دیگران برای شما بیشتر اهعمیت دارد و تعداد دفعات بروزرسانی وب سایت شما چیست.

در تصویر زیر نمونه ای از نقشه سایت XML را مشاهده می کنید.

اگرچه نقشه های سایت XML به طور مستقیم باعث افزایش رتبه شما در موتور جستجو نمی شوند، اما به موتورهای جستجو این امکان را می دهد تا وب سایت شما را بهتر جستجو کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند محتوای بیشتری پیدا کنند و شروع به نشان دادن آن در نتایج کنند، در نتیجه ترافیک جستجو بیشتر و رتبه بندی سئو بهبود می یابد.

چرا به نقشه سایت XML نیاز دارید؟
نقشه های سایت از نظر بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بسیار مهم هستند. شاید تنها با ساخت نقشه سایت تاثیری در رتبه بندی نتایج ایجاد نشود اما این امر به شما در Crawl و ایندکس شدن صفحات بسیار کمک میکند.

نقشه های سایت به همان اندازه برای وب سایت های معروف تاسیس شده نیز مهم هستند. آنها به شما این امکان را می دهند که مشخص کنید کدام قسمت از وب سایت های شما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، کدام قسمت ها بیشتر به روز می شوند و غیره، بنابراین موتورهای جستجو می توانند متناسب با آن از محتوای شما بازدید کرده و صفحات سایت شما را با سرعت بالاتری برسی و ذخیره کنند.

اهمیّت نقشه سایت (Sitemap) در سئو و بهینه سازی
در اینجا یک سوال مطرح می شود که اصلاً نقش سایت مپ در سئو چیست؟

پاسخ آن بسیار ساده است. دلیلش این است که شما با راه اندازی نقشه سایت، کار را برای موتورهای جست و جو ساده تر خواهید کرد و ربات های گوگل با درک بسیار بیشتری نسبت به وبسایت شما شروع به خزش صفحات مختلف می کنند و آن ها را کرول و ایندکس خواهد کرد.

بنابراین می توان گفت که راه اندازی سایت مپ و معرفی آن به گوگل، قطعاً می تواند فرآیند سئو سایت شما را سریع تر کند و باعث شود تا ربات ها سریع تر صفحات سایت شما را بررسی و ایندکس نمایند.

آشنایی با ساختار نقشه سایت XML
شما می توانید در وبسایت Schema.org پروتکل های سایت مپ با فرمت XML را مشاهده کنید. اما در ادامه بخش های اصلی سایت مپ با فرمت xml را بررسی خواهیم کرد.

یک نمونه از سایت مپ را با هم بررسی می کنیم:

Image for post
Image for post

لطفا برای حمایت از ما ادامه مقاله سایت مپ یا نقشه سایت چیست و چه کاربردی دارد را در وبسایت مارکترها مطالعه کنید.