ریچ اسنیپت چیست

ریچ اسنیپت یک ویژگی بصری است که در نتایج گوگل نمایش داده می شود و این المان های بصری به بهتر دیده شدن نتایج در گوگل کمک خواهد کرد. در این مقاله می خواهیم به طور کامل در مورد Rich Snippet ها صحبت کنیم.

Image for post
Image for post

تا به حال شده در گوگل چیزی را جست و جو کنید و در پایین هر نتیجه، ستاره هایی را مشاهده کنید، یا اینکه باکس سوالات متداول را پس از جست و جوی هر نتیجه ببینید؟

زمانی که ما از ریچ اسنیپت ها در صفحات وبسایت خودمان استفاده می کنیم، به واسطه نمایش المان های بصری، شاهد تمایز در نتایج گوگل خواهیم بود.البته که استفاده از Rich ها به ربات های گوگل بیشتر کمک خواهد کرد تا مفهوم و درک عمیق تری از محتوای وبسایت ما داشته باشند و نتایج بهتری را برای کاربران به نمایش بگذارند.

چرا استفاده از ریچ اسنیپت ها اهمیت دارد؟

نتایجی که ما در صفحات گوگل مشاهده می کنیم، اگر بدون استفاده از ریچ اسنیپت ها باشد، مانند تصویر زیر، نتایجی ساده و بدون هیچ ویژگی بصری نمایش داده خواهد شد.

سیاری از کارشناسان سئو بر این باور هستند که استفاده از Rich Snippet می تواند بر روی رتبه صفحات وبسایت در نتایج گوگل، تاثیر مثبتی داشته باشد اما گوگل بر این باور است که ریچ اسنیپت ها نمی تواند یک سیگنالی برای رشد رتبه در نتایج گوگل باشد.

بسیار خوب، پس چرا ما بهتر است تا آنجا که می توانیم، در جای درست از ریچ اسنیپت ها استفاده کنیم؟

یکی از اصلی ترین مزیّت ها، افزایش CTR در نتایج گوگل !

زمانی که شما از Rich ها در نتایج گوگل استفاده می کنید، در واقع در تلاش هستید تا به کمک ویژگی های بصری نتایج صفحات وبسایت خود را از بقیه نتایج متمایز کنید و این تمایز قطعاً سبب افزایش نرخ کلیک یا CTR خواهد شد.

به عنوان مثال در تصویر زیر مشاهده می کنید که ما در یکی از صفحات وبسایت مارکترها، از ریچ اسنیپت FAQ یا سوالات متداول استفاده کردیم.

تفاوت بین Rich Snippet و Data Structure

ممکن است سوالی در ذهن شما بوجود بیاید که تفاوت بین ریچ اسنیپت و دیتا استراکچر در چیست؟

پاسخ از این قرار است که دیتا استراکچرها مفهوم کلی تری هست و می توان گفت داده های ساختار یافته ای هست که به کمک آن می توان نتایج متمایزی را در نتایج گوگل ایجاد کرد ضمن اینکه به ربات های گوگل کمک خواهد کرد تا درک بهتری از محتوای صفحه داشته باشند.

در اصل می توان گفت ریچ اسنیپت ها، کدهای اسکیما، توییتر کارت ها همگی نوعی دیتا استراکچر به حساب می آیند.

آشنایی با انواع Rich Snippet ها:

بسیار خوب فکر می کنم تا به اینجا متوجه شده باشید که ریچ اسنیپت چیست و چه کاربردی برای ما دارد.

البته می توانستم بیشتر در مورد چیستیِ ریچ اسنیپت ها توضیح دهم اما شاید توضیحات اضافه ای باشد.

به همین دلیل تصمیم گرفتم تا همینجا به چیستیِ ریچ اسنیپت بسنده کنم.

اما در ادامه به بررسی انواع Rich Snippet ها خواهیم پرداخت.

ممنون میشم برای حمایت از ما ادامه مقاله را در وبسایت آموزشی مارکترها مطالعه کنید: