بک لینک چیست و چه فایده ای در سئو دارد ؟

بک لینک چیست ؟ این سوالی است که ممکن است در ذهن شما باشد و ما دقیقاً اینجا هستیم تا در این مقاله به زبان ساده به شما بگوییم بک لینک چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟ پس تا انتهای این مقاله ما رو همراهی کنید.

فرض کنید، فردی می خواهد وارد یک حرفه شود و کار خود را آغاز کند امّا به دلیل اینکه روزهای ابتدایی و نخست راه اندازی کسب و کار خود را می گذراند، خیلی اعتبار چندانی ندارد و لازم است تا از طرف یک فردِ شناخته شده، حمایت شود و یا اینکه با سفارش و معرفی آن فرد شناخته شده، بتواند اعتبار خود را در مارکت بالاتر ببرد.

زمانی که آن فردِ معتبر ، نام و یا کسب و کار آن شخص را معرفی می کند، ناخودآگاه تمامی افرادی که آن فرد معروف را می شناختند، متوجّه کسی خواهند شد که به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده و چون این ارجاع، از طرف یک فرد با اعتبار بالاتر بوده، می تواند به شخص تازه کار هم اعتبار دهد.

بک لینک چیست و چه فایده ای دارد؟
بک لینک چیست و چه فایده ای دارد؟
بک لینک چیست و چه فایده ای دارد؟

بک لینک چیست؟

بک لینک ها (Backlinks) در اصل لینک های ساخته شده در جایی غیر از وبسایت خودمان هستند که اگر در وبسایت های با اعتبار بالاتر نسبت به وبسایت خودمان ساخته شوند، می توانند تاثیر و اعتبار خود را به وبسایت ما منتقل کنند، چرا که پیش از این، اعتبار آن وبسایت ها در دید گوگل و سایر موتورهای جست و جو بالا بوده و این بک لینک ها، دقیقاً نقش همان فردی را بازی خواهند کرد که اعتبار بالاتری در بازار دارد.

با ایجاد هر بک لینک در وبسایت های معتبر و به خصوص مرتبط با حوزه وبسایت ما، به نوعی یک اعتبار و ارزشی از دیدگاه سئو به وبسایت ما منتقل خواهد شد که این موضوع می تواند در افزایش رتبه سایت و در نتیجه افزایش ورودی گوگل تاثیر بالایی داشته باشد.

میزان تاثیر بک لینک در سئو چقدر است؟

پاسخ به این سوال بستگی به هزار و یک عامل دارد چرا که برای اینکه واقعاً بک لینک ساخته شده چه میزان ارزش سئویی را باید به وبسایت شما وارد کند تا سبب افزایش رتبه سایت شما شود، فاکتورهای بسیاری را رصد و بررسی خواهد کرد.

به طور خلاصه به عوامل مهم تاثیر گذار در قدرت تاثیر بک لینک اشاره خواهم کرد:

به عمر دامنه وبسایت مبدا بستگی دارد
به میزان ارتباط موضوع با سایت شما بستگی دارد
به اعتبار دامنه یا Domain Authority سایت مبدا بستگی دارد
به نوع لینکِ ساخته شده (فالو، نو فالو، متن لینک شده یا … ) بستگی دارد
به تعداد لینک هایی که از صفحه سایت مبدا خارج شده بستگی دارد
بنابراین به صورت مستقیم نمی توان محاسبه کرد که دقیقاً میزان تاثیر بک لینک روی سئو سایت ما چقدر است و این موضوع به عوامل فوق کاملاً بستگی دارد.


دریافت بک لینک از سایت های معتبر

گفته می شود که هر اندازه شما بتوانید از وبسایت های با اعتبار بالاتر بک لینک دریافت کنید، در اصل بیشتر به رشد وبسایت خودتان کمک کرده اید و تاثیر بسیار بیشتری برای افزایش صفحات سایت شما در نتایج گوگل خواهد داشت. امّا سوال اصلی اینجاست که چطور باید میزان اعتبار یک وبسایت را اندازه گیری کرد؟

برای تعیین میزان اعتبار یک وبسایت به فاکتورهای زیر توجه کنید:

Domain Authority یا اعتبار دامنه (از ۱ تا ۱۰۰) تعیین شده توسط شرکت Moz
تعداد صفحات ایندکس شده سایت مورد نظر در گوگل (site:example.com)
عمر دامنه و سابقه فعالیت سایت مورد نظر در فضای وب
میزان برند بودن وبسایت مورد نظر و میزان شناس بودن در مارکت
رتبه داشتن در عبارت های کلیدی اصلی و مهمِ آن حوزه در گوگل
بررسی رتبه و اعتبار رتبه الکسا که با کمک Alexa Toolbar قابل تشخیص است
از طریق موارد فوق تا حدودی می توانید میزان اعتبار یک وبسایت را بررسی کنید و متوجّه شوید که آیا جای خوبی برای ساخت بک لینک هست یا خیر !

انواع بک لینک در سئو
بسیار خوب وقت آن رسیده است که با انواع بک لینک آشنا شویم.

بک لینک ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود و هر کدام در نزد گوگل، یک اعتبار و ارزش خاصی دارند و اگر با ماهیّت آن ها آشنا نباشید ممکن است استفاده بی رویه از برخی انواع بک لینک عواقب ناخوشایندی را برای وبسایت شما داشته باشد.

بک لینک فالو و نوفالو (Follow – Nofollow)

بک لینک فالو (Follow) به بک لینک هایی گفته می شود که در هر جایی غیر از وبسایت ما ساخته می شود و به ربات های گوگل اعلام می کند که مقصد لینک مورد نظر را دنبال کن. در واقع استفاده از لینک های فالو ارزش سئویی وبسایت مبدا را به صفحه مورد نظر سایت مقصد هدایت خواهد کرد.

امّا در مقابل لینک های نوفالو (Nofollow ) وجود دارد که به ربات ها اعلام می کند، لازم نیست مقصد این لینک را دنبال کنی امّا اینکه تا چه اندازه گوگل به حرف ما اهمیّت دهد، نظر قطعی نمی توان داد و بسیاری از کارشناسان سئو بر این باور هستند که حتّی لینک های نوفالو هم می تواند ارزش سئو را منتقل کند.

مطالعه مقاله بک لینک چیست و چه فایده ای دارد در وبسایت مارکترها