اسکار پوست چیست؟

اسکار یا تشکیل اسکار بخشی طبیعی از روند بهبود پوست زحم شده می باشد که ناشی از حوادث، بیماری ها، بیماری های پوستی و جراحی است اگرچه اسکارها دائمی هستند اما بر اساس شدت آسیب، اندازه زخم و محل روی بدن می توانند در طی یک دوره حداکثر دو ساله بهبود یافته و محو شوند پس از این مدت بعید است که آنها به محو شدن ادامه دهند برخی از افراد نیز بیشتر مستعد ایجاد اسکارهای شدید هستند که عواملی مانند سن، وراثت و قومیت بر تشکیل اسکار تأثیر می‌گذارند.

توصیه های متخصصین پوست برای به حداقل رساندن تشکیل اسکار شامل استفاده از پمادهای ضد باکتری یا ژل نفتی برای مرطوب نگه داشتن پوست، تعویض بانداژ روزانه برای تمیز نگه داشتن ناحیه، اجتناب از برداشتن زخم و به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ناحیه آسیب دیده است. با این حال علی‌رغم این اقدامات احتیاطی اغلب اوقات جای زخم هنوز غیرقابل پیش‌بینی است و به اشکال مختلف مانند صاف، کشیده، افسرده و برجسته منجر می‌شود. فرآیند اسکار می تواند خسته کننده باشد و تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی داشته باشد.

گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که می تواند به بهبود ظاهر اسکارها و کاهش ناراحتی مرتبط کمک کند. دلایل اضافی برای جستجوی مراقبت های پزشکی برای اسکارها شامل درد، خارش، محدودیت حرکت و ناراحتی روانی اجتماعی است نوع اسکار همچنین بر نوع درمانی که جراح پلاستیک یا متخصص پوست شما توصیه می کند تأثیر می گذارد.

 

منبع : آموزشگاه زنانه مهستان