آموزش زبان پی‌اچ‌پی (‌‌PHP) - پیشگفتار

زبان PHP یکی از زبان‌های قدرتمند سمت‌سرور است. این زبان یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده در دنیای وب است که ستون فقرات بسیاری از فریمورک‌های قدرتمند وب مانند لاراول را تشکیل می‌دهد.

PHP مخفف چیست؟

PHP در اصل مخفف Personal Home Page بوده است؛ اما با عمومی شدن این زبان، سرواژه های آن با عبارت Hypertext Pre-Processor تطبیق داده شد و این عبارت به نقش این زبان در اجرای پردازش سمت‌سرور برای ایجاد صفحات وب (که دارای ساختار پایه‌ای HTML یا همان Hyper Text Markup Language هستند) دارد.

چرا برخی درباره PHP بدگویی می‌کنند؟

حقیقت این است که PHP زبان ساده‌ای برای یادگیری است اما توسعه وب با این زبان ملاحظات بسیاری نیاز دارد؛ زیرا این زبان برای توسعه بی‌محابای یک برنامه تهیه نشده است. برای آن که این زبان قدرتمند و قابل‌اتکا باشد و در عین حال حداکثر کارایی برای کاربران نرم‌افزار توسعه‌یافته توسط آن لحاظ گردد، آن را بسیار بسیار بسیار انعطاف‌پذیر طراحی کرده‌اند. بنابراین، اگر بخواهید با این زبان برنامه بنویسید باید سازوکار آن را به خوبی درک کنید و تمامی ملاحظات لازم را رعایت کنید.

آیا زبان PHP قدیمی و ناکارآمد است؟

خیر، این هم شایعه دیگری درباره این زبان قدرتمند است. درست است که این زبان راه طولانی آمده است؛ اما به هیچ عنوان ناکارآمد نیست. این زبان به صورت مداوم به‌روزرسانی شده و عملکرد آن بهبود می یابد. با توجه به آن چه در بند قبلی گفته شد، برای استفاده آسان‌تر و کاراتر از این زبان، توسعه‌دهندگان وب با همکاری یکدیگر چارچوب‌هایی تهیه کرده‌اند که بیش از بهره‌برداری مستقیم از این زبان رواج دارند؛ مانند چارچوب لاراول (Laravel Framework). دانستن و تسلط کامل به یک زبان برنامه‌نویسی به سادگی امکان‌پذیر نیست، و البته غیرممکن است اگر بخواهید با زبان‌ها و چارچوب‌های مختلف همزمان یا برحسب نیاز کار کنید. بنابراین، هر زبان برنامه‌‎‌‍‍‌نویسی قدیمی‌ای که کارآمدی خود را حفظ نماید، به مراتب از زبان جدیدتر با در همان سطح قابل‌اتکاتر و پخته‌تر است.

چرا یادگیری زبان PHP مفید است؟

این زبان امکان پردازش و تبادل اطلاعات را میان اجزای برنامه و کاربران آن فراهم می‌آورد و این سبب می‌شود که با آن فرآیندها و عملکردهایی برای ارائه ارزش به کاربران ایجاد نمود. زبان PHP از گذشته پاسخگوی بسیار خوبی برای طیف گسترده‌ای از نیازها بوده و بر این اساس نگرانی برای توانمندی آن در توسعه راه‌حل برای مسائل رایج در دنیای وب وجود ندارد. نکته بسیار مهم دیگر آن است که این زبان جامعه بسیار بزرگی از توسعه‌دهندگان و مشارکت‌کنندگان را به خود اختصاص داده است؛ که به این معنی است هیچ‌گاه در حل مشکلات برنامه‌ای که به توسعه آن مشغولید، تنها نیستید و همیشه به‌روزرسانی‌هایی برای برطرف کردن ایرادات زبان و چارچوب‌های آن در راه است.

در این آموزش چه چیزهایی گنجانده شده است؟

در این رشته مقالات موارد زیر را ارائه خواهم داد و سپس در صورت نیاز به بررسی گسترده‌تر هر موضوع، مقاله‌ای تفصیلی‌تر در آن باره خواهم نوشت:

1 - پایه و اصول زبان PHP مانند کار با متغیرها، رشته‌ها، عملگرها و آرایه‌ها؛

2 - ساختارهای کنترلی، تبادل درخواستها، کوکی‌ها و...؛

3 - ساختارهای حلقه-محور و کار با خروجی آن‌ها؛

4 - کار با توابع و فایل‌ها و دریافت اطلاعات؛

5 - شیءگرایی و کار با کلاس‌ها و متدها؛

6 - کار با توابع زمانی؛

7 - کار با پایگاه داده؛

8 - تفاوت در نسخ زبان PHP.