همه چیز درباره مته های مختلف

استفاده از دریل
استفاده از دریل
استفاده از دریل

به احتمال زیاد می توانید با مته چکشی به طور مداوم سوراخ های کوچکی روی بتن ایجاد کنید. اما ایجاد سوراخ های زیاد روی بتن قدیمی بسیار زمان بر است. مته های چکشی و مته های بتن ریزی هر دو دارای مقاومت یکسانی هستند و همچنین فشار یکسانی به بتن وارد می کنند. اما تنها تفاوت در مکانیسم فشار روی سطح (بتن، چوب و ...) است. مته چکشی مکانیزم ساده ای است که از آرمیچرها و چرخ دنده ها تشکیل شده است. اما در مته بتن، پیستون موجود هوا را فشرده می کند تا نیروی لازم برای حفاری ایجاد شود.

امروزه به منظور جابجاکردن ورقه های فلزی و اجسام سنگینی مثل میلگرد از گیره ورق گیر استفاده می شود تا به دست ها هنگام جابجایی آسیب وارد نشود.

دریل چکشی:


مته چکش مناسب برای حفره در انواع مختلف، بتن، آجر، بلوک است. برای ایجاد سوراخ های مختلف، نیازی به پول زیادی برای خرید دریل های مختلف وجود ندارد. روش استفاده از مته می تواند مردم را در استفاده از انواع کارکردهای مختلف کمک کند.

دریل چکشی
دریل چکشی
دریل چکشی

مته آهن آلات:

مته های آهنی و فلزی از نوع مارپیچ و با نوک تیز زاویه دار برای سهولت در سوراخکاری، متنوع و از مواد گوناگون ساخته می شوند.نوعی از مواد مته آهنی که از مواد معمولی ساخته شده و سفت شده است HSS نام دارد که عموماً به رنگ های طلایی، سیاه و سفید و برای فلزاتی مانند آهن، آلومینیوم و مانند آن و همچنین برای قطعات چوبی و پلاستیکی استفاده می شود.
 

مته بتن
مته بتن
مته بتن

مته هاي متال داراي ته گرد و ته كونيک می باشند. منظور از انتهای مته، آن بخش از مته می باشد كه به دريل يا دستگاه مورد نظر وصل است. تا قطر ١٣ ميلي متر ته مته ها گرد است تا در سه نظام ١٣ ميلي متر جا بشود. در انواع سايزها تا حدود مته با قطر ٢٠ ميلي متر همچنین انتهای مته باريكتر از خود مته است؛ قطر محل اتصال مته هاي بزرگتر از ١٣ ميلي متر همه به اندازه ١٣ ميلي متر است تا در سه نظام ١٣ كه عموميت و مصرف بيشتري دارد جا بشود.

حالت های مختلف در مته بتن:

 

حالات مختلف مته بتن
حالات مختلف مته بتن
حالات مختلف مته بتن


هنگام تنظیم حالت های مختلف در تراش بتن، آنها را می توان برای وظایف مختلف استفاده کرد. تفاوت بین این حالت ها نوع مته  را بر روی سه حالت ابزار مشخص می کند.

حالت پر سر و صدا: در این مورد، چه در حفاری با چکش یا در مته بتن برای سوراخ کردن قطعات فلزی، کاشی و سرامیک، با ضربه زدن به پشت مته در حالت پر سر و صدا، این مواد می توانند به کار یا سطح حفاری آسیب برساند.

حالت پر سر و صدا چکش: از این حالت پر سر و صدا برای تراشیدن  مواد جامد، مانند انواع بتن و آجر که دارای مقاومت بالا هستند، استفاده میشود. این روند فرآیند سر و صدا را افزایش می دهد و از فشار اضافی بر روی دستگاه جلوگیری می کند.

حالت چکش یا تخریب: یکی از تفاوت های عمده در حفاری چکش با مته بتن، تخریب آنها است که تنها در مته بتن ارائه شده است. این برای از بین بردن انواع مختلف سیمان، بتن، کاشی و سرامیک استفاده می شود.

 

انواع قلم و مته مخصوص دریلهای چکشی و بتن کن:

 

انواع قلم و مته برای دریل چکشی و بتن کن:
انواع قلم و مته برای دریل چکشی و بتن کن:
انواع قلم و مته برای دریل چکشی و بتن کن:


قلم های نوک تیز و قلمهای نوک تخت: این مدل قلم برای تخریب سطوح بتنی و مصالح ساختمانی استفاده خواهد شد.
مته: از این نوع مته که انواع مختلفی مثل آهن، چوب و گرد بر، در مصالح ساختمانی به منظور سوراخ کردن آنها استفاده می شود.
قلمهای نوک پهن: این نوع قلم برای کندن کاشی های سرامیکی استفاده می شود.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد تا شما را با انواع مته آشنا سازیم. امید است مورد توجه شما قرار گرفته باشد.