قیمت کابل برق صنعتی به چه فاکتورهایی وابسته است؟

Image for post
Image for post

از آنجایی که سیم ها انواع متفاوت و کاربرد های متنوعی دارند بسته به نوع سیم و کاربرد آن و هم چنین کیفیت سیم، این محصولات از لحاظ قیمت طیف گسترده ای دارند. سعی ما در این مقاله معرفی 13 فاکتور مهم بر قیمت کابل برق صنعتی خواهد بود. 

در ادامه به معرفی عوامل موثر بر قیمت این محصولات اشاره می نماییم:

فاکتورهای حیاتی بر قیمت کابلها

1- هزینه مواد اولیه و هزینه تولید:

مورد بعدی جنس فلز مورد استفاده در تولید کابل آلومینیومی یا مسی است. قیمت این دو فلز رسانا تاثیر زیادی در تعیین یا تغییر قیمت کابل برق دارد. با افزایش قیمت داخلی یا بین المللی مس و آلومینیوم، شاهد افزایش و تاثیر مستقیم بر قیمت کابل برق خواهیم بود. 


2- مقدار مواد مصرفی: 

مس مورد استفاده در ساخت و سایر عواملی که بر هزینه عایق تاثیر می گذارند البته به نوع عایق PVC یا XLPE بستگی دارد. باید بدانید که هزینه عایق XLPE بسیار بالاست.
3- مقدار مس مصرفی موثرترین عامل در قیمت کابل برق صنعتی: 

میزان مس مصرفی در تولید سیم و کابل در تعیین قیمت و خرید سیم و کابل موثر است. قیمت مس همیشه نوسانات زیادی دارد.کابل‌های برقی که رسانایی بالاتری دارند، طبیعتا حجم مس یا آلومینیوم بیشتری نیز در خود خواهند داشت؛ مسئله‌ای که با قیمت نهایی ارتباط مستقیم دارد و موقع خرید حتما باید به آن توجه کرد. بدیهی‌ست با افزایش اندازه کابل و ضخامت آن، هزینه تولید و قیمت نهایی نیز تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

Image for post
Image for post


4- عملکرد کابل مورد نظر:

 قیمت کابل و سیم نیز به عملکرد آن بستگی دارد و می تواند یکی از عوامل تغییر قیمت باشد. در صورت استفاده از سیم و کابل در زیر زمین باید دارای غلاف زرهی باشد و در صورت استفاده در مکان های شیمیایی نیاز به غلاف سربی دارد.همچنین از دیگر عوامل تاثیرگذار می توان به قیمت انرژی، هزینه حمل و نقل و دستمزد نیروی کار اشاره کرد.

5- نوع عایق بکار رفته در کابل صنعتی :

عایق‌ها نقشی حیاتی در عملکرد صحیح کابل دارند و هرچقدر جنس آنها بهتر باشد، قیمت کابل نیز افزایش پیدا خواهد کرد. عایق‌ها انواع مختلفی از جمله PVC یا XLPE دارند و معمولا هزینه عایق‌های XLPE بیشتر است.

محل مورد استفاده از کابل برق نیز بسیار مهم است؛ کابل‌هایی که زیر زمین و کانال‌های مخصوص استفاده می‌شوند، معمولا روکش آرمور دارند، در حالی که روی کابل‌های مورد استفاده در مناطق شیمیایی، غلاف سربی قرار می‌گیرد.

Image for post
Image for post

6- ضخامت آبکاری کابل برق صنعتی:

برخی از سیم‌های مسی، لایه‌ای از نقره آبکاری‌شده دارند که ضخامت آن در عملکرد صحیح سیم و افزایش یا کاهش قیمت کابل، بسیار مهم است. به صورت کلی، هراندازه ضخامت این لایه افزایش پیدا کند، قیمت سیم نیز بالا می‌رود؛ این مسئله برای آن دسته از افراد و مجموعه‌هایی مهم است که نیاز به تولید کابل‌های سفارشی دارند.

7- هزینه تست و آزمایش کابل:

در مورد کابل‌هایی که با نشان بین‌المللی یا در سطح جهانی به فروش می‌رسند، هزینه تست خود کابل و اجزای آن نیز در نظر گرفته می‌شود. طبیعتا کابل‌هایی که با تست کارخانه به فروش می‌رسند، کیفیت بالاتر و البته خرابی بسیار پایین‌تری دارند و مشکلاتی مانند نوسان برق در آنها دیده نمی‌شود. این محصولات، معمولا نشان‌های مخصوصی داشته و برچسب قیمت آنها نیز به واسطه آزمایش‌هایی که از قبل روی آنها انجام شده، بیشتر است.

Image for post
Image for post

8- طول کابل برق صنعتی:

طول کابل به صورت مستقیم در قیمت کابل برق صنعتی تاثیر گذار است؛ بنابراین هرچه که طول سیم بیشتری نیاز داشته باشید قاعدتا باید هزینه بیشتری هم برای خرید آن بپردازید. سیم ها به صورت حلقه ای، کلافی، متری و… به فروش می رسند.

9- سطح مقطع :

سطح مقطع هادی سیم ها با توجه به مقدار جریان برق عبوری و نوع کاربرد سیم ها، در اندازه های مختلف و شکل های متفاوت ساخته می شوند. سطح مقطع سیم ها به شکل زیر است.

سطح مقطع دایره ای تک رشته با علامت (re) و چند رشته با علامت (rm).

سطح مقطع مثلثی سکتور تک رشته ای با علامت (se) و چند رشته ای با علامت (sm).

10- نوع کابل ها:

نوع سیم های برق نیز یکی دیگر از عواملی است که در قیمت آنها تاثیر گذار است و حتما باید به آن توجه شود تا متناسب با کاربردشان خریداری و استفاده شوند. سیم های برق عمدتا به دسته های افشان، نیمه افشان، مفتولی، غلاف فلزی، غلاف غیر فلزی، کواکسیال، مخابراتی و… دسته بندی می شوند.

Image for post
Image for post

11- برند سازنده کابل صنعتی:

پیش از خرید کابل و سیم برق های ساختمانی نکته بسیار حائز اهمیتی که وجود دارد که لازم است به آن توجه کنید، برند و یا مارک کابل و سیمی است که خریداری می کنید. لازم است که مشتریان با دقت و بررسی کردن یکسری فاکتور ها مانند هزینه سیم ها، استاندارد های سیم، کیفیت متریال به کار رفته در سیم و… بهترین برند تولید کننده سیم و کابل را انتخاب و این تجهیزات الکترونیک را از آن برند خریداری کنند.

Image for post
Image for post

12- کیفیت کابل:

کیفیت سیم های برق از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا علاوه بر اینکه کیفیت بالای محصولات باعث افزایش ماندگاری و بقای این محصولات می شود، می تواند تا حد زیادی از هزینه های طولانی مدت که به دلیل استفاده از سیم های بی کیفیت به افراد تحمیل می شود، جلوگیری کند؛

بنابراین انتخاب یک سیم برق با کیفیت هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و هم از نظر ایمنی سطح بالا تری دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

Image for post
Image for post

13- ضمانت و خدمات پس از فروش:

داشتن خدمات پس از فروش و ضمانت نامه معتبر یکی از اصلی ترین ویژگی های سیم های مرغوب است که هنگام خرید سیم باید به آن توجه داشته باشید. برای خرید سیم حتما سیم های برق را از برند های معروف و مطرح خریداری کنید تا ضمانت نامه معتبری داشته باشند تا در صورت هرگونه معیوب بودن و یا اختلال در کارکرد سیم بتوانید آن را تعویض و یا مرجوع کنید.این مورد یکی از مواردی است که تاثیر مستقیم بر قیمت کابل دارد.

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل و جامع به معرفی 13 فاکتور اساسی در قیمت کابل برق صنعتی پرداختیم . به هنگام خرید کابل برق صنعتی بهترین کار مطالعه و در نظر داشتن این 13 فاکتور می باشد.

منبع: