آشنایی با معماری روسیه، کشور تزارها

معماری روسیه
معماری روسیه
معماری روسیه

معماری روسی سبک های مختلفی را در تاریخ ثبت کرده است. از کلیسای مرکزی گرفته تا تجمل و سبک ایتالیایی، آنها در طول تاریخ جزو سبک های معماری روسیه بوده اند. هنر و معماری روسیه با وجود اینکه درهای خود را به روی جهان گشوده است همچنان اسرارآمیز است.

اطلاعات زیادی در مورد تکامل هنرهای زیبا در روسیه وجود ندارد. برای هزار سال، از قرن نهم، زمان تبدیل روسیه به مسیحیت ارتدوکس، تا قرن نوزدهم، هنر روسیه تقریباً به طور کامل به تصویر کشیده شد.

در انواع معماری ملل مختلف همواره ابزارهایی جهت کارهای عمرانی بکار گرفته می شده است.امروزه نیز شرکت هایی نظیر سهند شیمی برای راحتی کار ساخت و ساز به تولید انواع همترازکننده کاشی و سرامیک و سایر محصولات ساختمانی پرداخته اند تا کارگران با مشکلات قبل روبرو نشوند.شما نیز در صورت نیاز به انواع همتراز کاشی و سرامیک سهند شیمی میتوانید به این وبسایت این شرکت مراجعه نمایید.

جایگاه هنر در معماری روسیه

 

هنر در معماری روسی
هنر در معماری روسی
هنر در معماری روسی


نقاشی‌های قدیسان یا مناظر داستان‌های کتاب مقدس که بر روی بوم‌های چوبی نقاشی شده‌اند، همگی تسلط کلیسا را ​​بر هنر و معماری کشور نشان می‌دهند.معماری روسی نیز مانند هنر در این کشور کلیسا محور بود و برای سالیان متمادی مشمول محدودیت های اعمال شده توسط کلیسا بود. کلیساها به شکل صلیب یونانی با پنجره های کم و سقف های شیب دار ساخته شده بودند.

دیوارها (یا دیواری که محراب را از بقیه قسمت های کلیسا جدا می کند و روی آن تصویر قدیسان حک شده است که در جلوی محراب قرار دارد و تصویر قدیسان بر روی آن حک شده است، در واقع نمایانگر درون است. تصویر کلیسا معماری قرون وسطایی در این کشور نیز شرایط خاصی را پشت سر گذاشته است. کلیساهای کرملین نمونه بارز نفوذ تدریجی ایتالیا بر فرهنگ و هنر روسیه در قرن 15 و 16 است. 

کلیسای سابجنیوس در مسکو آخرین کلیسایی است که از گنبدهای شیب دار تشکیل شده است و رهبران ارتدکس بعداً ساخت کلیساهایی به این سبک را ممنوع کردند.دیدگاه غربی پتر کبیر سبک معماری این کشور را تغییر داد. پایتختی که ساخته بود با سبک قدیمی فرق داشت.

کاخ زمستانی به سبک روکوکو: سبک هنری قرن هجدهم که در پاسخ به باروک تکامل یافت و با تزئینات غنی و رنگ‌های روشن و شاد مشخص شد، و کلیسای رسمولنی و کاخ میخائیلوفسکی با سبک گنبدی‌شکل قرون وسطی تفاوت زیادی داشتند. ساختمان ها در مسکو با نگاهی به هر میدانی در سن پترزبورگ با چرخش 360 درجه می توان نماهای خاص طراحان و معماران آن زمان را مشاهده کرد.

جنبش احیاگر قرن نوزدهم منجر به بازگشت سبک ها و نمادهای کلیسا شد. کلیسای گنبدی شکل سنت پترزبورگ نمونه ای از بازگشت این سبک معماری است.پس از پیروزی بر ناپلئون، اشراف غالب شد. کاخ ها با تزئینات و جلوه های خاصی ساخته می شدند. 

کاخ زمستانی ارمیتاژ در سن پترزبورگ

کاخ زمستانی ارمیتاژ
کاخ زمستانی ارمیتاژ
کاخ زمستانی ارمیتاژ

معماری قرن شانزدهم که توسط یک معمار قرن شانزدهم ذکر شده است، معمولاً بر اساس معماری باروک و روکوکو برای مبلمان است و مسلماً مشهورترین ساختمان در امپراتوری سنت پترزبورگ است: کاخ زمستانی هرمیتاژ. کاخ سبز و سفید در سال های 1754 و 1762 برای امپراتور الیزابت (دختر پیتر کبیر) ساخته شد. سه طبقه بالاتر، این کاخ دارای 1945 پنجره، 1057 اتاق و 1987 در است. گنبد پیاز به شدت در اروپا ایجاد شده است.

کاخ زمستانی هرمیتا از زمان پیتر سوم به عنوان اقامتگاه زمستانی برای هر فرمانروای روسی بوده است. معشوقه پیتر، شاهزاده ورونسووا، نیز در اتاق بزرگ کاخ باروک بود. وقتی همسرش کاترین کبیر بر تخت نشست، او را به چوپان شوهرش دادند و مجسمه سازی کردند. کاترین کیز به یک قصر تابستانی تبدیل شد.

نیکلاس اول در یک آپارتمان نسبتاً مرطوب در قصر زندگی می کرد در حالی که همسرش الکساندرا کارخانه را بیشتر تزئین و به اتاق ملا وقف کرد. اتاق بزرگ الکساندرا بعداً محل ملاقات دولت موقت کرنسکی شد.

در ژوئیه 1917، دولت موقت یک اقامتگاه در کاخ زمستانی هرمیتاژ تأسیس کرد و پایه و اساس انقلاب اکتبر را گذاشت. دولت بلشویک سرانجام پایتخت خود را به مسکو منتقل کرد. از آن زمان، کاخ زمستانی به عنوان موزه معروف هرمیتاژ خدمت کرده است.

مغول لنین در مسکو

 

آرامگاه لنین
آرامگاه لنین
آرامگاه لنین

1924 - 1930: ماموریت لنین که توسط الکسی شوتسف طراحی شد از مکعب های ساده به شکل هرم پله ای ساخته شد.

علاقه به سبک های قدیمی به طور خلاصه در طول دهه 1800 بازتولید شد، اما با قرن بیستم انقلاب روسیه و انقلاب در هنرهای تجسمی رخ داد. جنبش سازندگی آوانگارد عصر صنعتی و نظم نوین سوسیالیستی را جشن گرفت. ساختمان های مکانیکی استارک از اجزای تولید انبوه ساخته شده اند.

بخش لوکزامبورگ طراحی شده توسط الکسایچفسف به عنوان شاهکاری از سادگی معماری توصیف می شود. مقبره در اصل یک مکعب چوبی بود. جسد ولادیمیر لنین، بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی، در داخل یک جعبه شیشه ای به نمایش گذاشته شد. در سال 1924، شوشوف یک ماموریت دائمی ساخت که از مکعب های چوبی ساخته شده در شکل کلی هرم ساخته شده بود. در سال 1930، گرانیت قرمز (نماد کمونیسم) و لابرادوریت سیاه (نماد عزاداری) جایگزین چوب شد. این هرم عجیب درست بیرون دیوار کرملین است.

خانه های چوبی سیبری

خانه های چوبی سیبری
خانه های چوبی سیبری
خانه های چوبی سیبری

سزارها کاخ های بزرگ خود را از سنگ می ساختند، اما روسای معمولی در ساختمان های روستایی و چوبی زندگی می کردند.

روسیه کشور بزرگی است. توده خشکی آن شامل دو قاره اروپا و آسیا با منابع طبیعی فراوان است. بزرگترین منطقه سیبری دارای درختان فراوانی است، بنابراین مردم خانه های چوبی خود را ساخته اند. Isba چیزی است که آمریکایی ها به آن کابین ورودی می گویند.

صنعتگران به زودی متوجه شدند که می توان چوب را بر روی طرح های پیچیده مانند کاری که ثروتمندان با سنگ انجام می دادند، حکاکی کرد. به همین ترتیب، رنگ های شگفت انگیز می توانند روزهای طولانی زمستان را در یک جامعه روستایی روشن کنند. بنابراین، نمای بیرونی رنگارنگ کلیسای سنت باسیل در مسکو و مصالح ساختمانی موجود در کلیساهای چوبی جزیره کیژی با هم ترکیب شده اند و خانه چوبی سنتی در بسیاری از مناطق سیبری یافت می شود.

بسیاری از این خانه ها قبل از انقلاب 1917 روسیه توسط افراد طبقه کارگر ساخته شده بود. ظهور کمونیسم مالکیت خصوصی را به زندگی اجتماعی تر تبدیل کرد. در طول قرن بیستم، بسیاری از این خانه‌ها دارایی دولتی بودند، اما به خوبی نگهداری نشدند و از بین رفتند. بعد از این، بعد از کمونیسم، آیا این خانه ها باید بازسازی و حفظ شوند؟

برج مسکونی شهر در مسکو

برج مسکونی شهر در مسکو
برج مسکونی شهر در مسکو
برج مسکونی شهر در مسکو

 

مسکو معتقد است که مقررات ساختمانی کمتری نسبت به سایر شهرهای اروپایی دارد، اما این تنها دلیل انحطاط ساختمان در قرن بیست و یکم نیست. از سال 1992 تا 2010، شهردار مسکو، یوری لوژکوف، چشم انداز پایتخت روسیه را بازسازی کرد (به کلیسای جامع مسیح منجی مراجعه کنید) و معماری آن را مدرن کرد. طراحی برج مرکوری یکی از اولین طرح های ساختمان سبز در تاریخ معماری روسیه است. این نماد شیشه ای قهوه ای طلایی آن را در نمای شهر مسکو برجسته می کند.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی معماری کشور روسیه و نمونه های مطرح معماری در این کشور در طول تاریخ پرداخته ایم. امید است مورد توجه شما مخاطبان قرار گرفته باشد.