کنترل احساسات در سرمایه‌گذاری

انسان‌ها مخلوقات احساساتی هستند. ما به طور ذاتی به هرآنچه که احساس خوبی در ما ایجاد می‌کند، پاسخ می‌دهیم و از هرچیزی که ممکن است به ما صدمه بزند، دوری می‌کنیم. اغلب در بازاریابی به قسمت احساسی ذهن مشتریان توجه می‌شود. احساسات است که انسانیت ما را نشان داده و راهنمای بسیاری از تصمیم گیری‌های زندگیمان می‌باشد، حتی زمانیکه نباید از آنها استفاده می‌کردیم.

Image for post
Image for post

افراد در سرمایه گذاری به دلایل مختلفی‌، تصمیماتی می‌گیرند که نه تنها عوامل مختلفی مانند گزارش‌ها‌، تحلیل‌ها یا حتی صبحانه‌ای که می‌خورند، بر این تصمیمات اثر می‌گذارد، بلکه احساسات نیز در این تصمیم بی تاثیر نیست. بنابراین احساسات تاثیر بسزایی بر تصمیم گیری‌های ما دارد. به خاطر رقابت‌های تکنولوژیکی حاکم، یادگیری ماشینی امروزه با آنچه در گذشته وجود داشته است، متفاوت است.

روانشناسی بازار نقش بسیار مهمی در معالمه‌گری یا ترید ایفا می‌کند. علاوه بر این شناسایی ساختار بازار و داشتن یک سیستم معاملاتی مناسب نیز حائز اهمیت می‌باشند اما بیشتر از همه کنترل احساسات و عواطف است که نتایج بهتری را در بر دارد. بنابراین ابتدا می بایست بازی روانشناسی را یاد بگیرید. بنده این مقاله را در تکمیل مقاله قبلی منتشر کرده‌ام که لینک آن در زیر قرار دارد. همچنین در مورد سیستم‌های معاملاتی یک مقاله تالیف کرده‌ام که لینک آن در زیر قرار دارد.

برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق به چه چیزهایی نیاز دارید؟

صبر، تمرکز، نظم، تصمیم گیری و مهمتر از همه کنترل احساسات هستند که به شما کمک می کنند معامله‌گر موفقی شوید.‌ در واقع تنها 10% از تریدرها هستند که موفق می‌شوند و فقط 5% از آنها می توانند سرمایه خود را افزایش دهند. این در حالیست که مابقی شکست می‌خورند که دلیل آن می‌تواند زمانبندی ضعیف، عدم ریسک پذیری، عدم آگاهی، نداشتن نظم معاملاتی و یا انتظارات بالا و غیر منطقی باشد. همه این موارد صحیح هستند اما شما پس از یک بررسی ساده متوجه میشوید که دلیل مهمتری وجود دارد که موجب عدم موفقیت شما میشود و آن رابطه بین احساسات و تصمیمات شما می‌باشد.

در واقع ترید مجموعه‌ای از رفتارهای افراد مختلف می‌باشد. مجموعه‌ای از ترس‌ها یا خوش بینی‌ها که بازار را به سمت شناخت روانشناسی می‌برد.

بنابراین همانطور که در ابتدا اشاره شد اولین و مهمترین مرحله تبدیل شدن به یک تریدر و فرد موفق، کنترل داشتن بر احساسات می باشد. برای موفقیت باید بدانید که چگونه احساسات خود را مهار نمایید. 

چهار احساس اصلی که اکثراً بر تصمیمات ما تاثیر می گذارد ترس، امید، طمع و پشیمانی می باشد. شما باید این احساسات را بشناسید تا تصمیمات درستی بگیرید. اگر اجازه دهید طمع و ترس کنترل موقعیت را در دست بگیرند، حتما معامله خود را از دست خواهید داد. به این ترتیب باید به یاد داشته باشید که کشمکش اصلی میان شما و بازار نیست بلکه بین احساسات شما می باشد.

یکی از راهکارهایی که می توانید در این جهت از آن استفاده کنید تا با کمک احساس خود نیز به موفقیت برسید به شرح زیر می‌باشد:

ابتدا راحت روی یک صندلی بنشینید و چند نفس عمیق بکشید تا آرام  شوید سپس خودتان را در شرایط مورد نظر (بازار هنگام معامله) تجسم کنید. احساس کنید که سخت مشغول کار هستید و کاملاً تمرکز دارید. احساس کنید که معامله شما بسیار پرسود خواهد بود. قبل از پرداختن به معامله جایگاه خوب خود را تجسم کنید و حس خوبی که ازین معامله خواهید داشت را با تمام وجود احساس کنید.

حالا از بدن خود خارج شوید تصور کنید که چند متری از خودتان و فضایی که در آن حضور دارید فاصله گرفته‌اید. تمرکز و عملکرد خوب خود را ببینید. پس از اینکه به خوبی این شرایط خوب را درک و احساس کردید سعی کنید به زمان حال برگردید و تنفس عادی خود را ادامه دهید.