چرا قیمت بیت کوین افزایش یافت و تا کجا ادامه دارد؟

بیت کوین با وجود بسیاری از چیزها مانند  تنش‌های آمریکا - چین، برگزیت و البته بیماری کرونا، که به طور طبیعی سرمایه گذاران را نگران می کند در سال ۲۰۲۰ به اوج قابل‌ توجهی رسید. در مدت یک سال در چارت روزانه بیت کوین از قیمت (۳،۴۹۰ پوند) در اواسط ماه مارس به دلیل ترس از شیوع بیماری کرونا، تا پایان سال 2020 به بالای ۳۰،۰۰۰ دلار رسید.

در تصویر زیر نمودار قیمتی بیت کوین از ابتدا تا کنون قرار دارد.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار
نمودار قیمت بیت کوین به دلار
نمودار قیمت بیت کوین به دلار

یکی از دلایل افزایش شدید قیمت این است که سرمایه گذاران از موسسات بزرگ مانند طرح‌های مستمری جهت سرمایه گذاری به بیت کوین روی آورده اند. این مورد در آخرین بازار گاوی در سال ۲۰۱۷ وجود نداشت، که در آن قیمت بیت کوین تا حدود ۲۰،۰۰۰ دلار افزایش یافت، و پس از آن در سال بعد قیمت آن به  ۳۰۰۰ دلار رسید.

در سال ۲۰۱۷، اکوسیستم رمز ارزها تحت سلطه سرمایه گذاران خرد بود که بسیاری از آن‌ها به سبب  کمیابی بیت کوین جذب آن شدند و به شکل واقعی این بخش خارج از سیستم مالی جهانی بود. بازار گاوی ۲۰۱۷ همه نشانه‌های یک حباب مالی کلاسیک و سرمایه گذاری را داشت که "ترس از ناپدید شدن" (FOMO) را می‌خریدند.

جریان اصلی روند

در رشد اخیر افراد سرشناسی از قبیل سرمایه‌گذاران میلیاردر، پل تودور جونز و مس مچوال  به شدت روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند، و این در حالی است که  جی پی مورگان می گوید که بیت کوین می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد. همه اینها به افزایش اعتماد در رمز ارزها کمک می‌کند و نشان می‌دهد که تبدیل به روند اصلی شده‌ است.

بیت کوین نیز توسط چند تا مصرف‌کننده بزرگ که با پرداخت پول مواجه هستند مورد حمایت قرار گرفته‌است. PayPal اکنون به مشتریان اجازه خرید، نگهداری و فروش بیت کوین را مستقیما از حساب‌ها می‌دهد. Digital payment agency field در ماه نوامبر گزارش داد که بیشتر کاربران در حال خرید پول دیجیتال هستند و  به طور متوسط بیشتر از قبل خرید می‌کنند. تعداد فروشندگان که بیت کوین را به عنوان شکلی از پرداخت قبول می‌کنند به سرعت در حال افزایش است.

مهم‌تر از همهاین عوامل، اعتماد به بیت کوین و کسب مجوز از سوی عامه بسیار بیشتر از قبل شده است. در ماه اکتبر، تعدادی از کارت‌های اعتباری و کارت‌های بدهی مربوط به کارت اعتباری را اعلام کرد. با روش‌های بیشتر و بیشتر استفاده از بیت کوین، باید به این معنی باشد که افراد بیشتری می‌خواهند آن را نگه دارند.

از آن زمان که به طور عمده به عنوان روشی برای خرید مواد مخدر بر روی dark web جاده ابریشم به کار می‌رفت، بیت کوین به مراتب بیشتر بالغ شده بود. دسترسی به کیف پول دیجیتال، کلیدها و تبادلات آسان‌تر شده است و اطلاعات بسیار قابل‌اطمینان تری نسبت به گذشته وجود دارد.

معرفی محصولات مالی مانند futures و ویژگی های دیگر بیت کوین، و همچنین وجوه مربوط به بلاکچین ، به سرمایه گذارانی که در غیر این صورت از نوسان برای درگیر شدن وا همه داشتند، اجازه داده‌ است. futures  به این معناست که سرمایه گذاران می‌توانند با "کوتاه شدن" بر روی رمز ارزها، قیمت‌ها را کاهش دهند. برنده جایزه نوبل روبرت شیلر پیشنهاد کرده‌است که حباب ۲۰۱۷ می‌تواند به این حقیقت مرتبط باشد که هیچ آینده‌ای در آن زمان وجود ندارد.

حصار تورم

علاوه بر تمام این شور و شوق عمومی، کشتار جمعی COVID۱۹ منجر به بسته‌های محرک مالی عظیمی از سوی دولت‌ها در سراسر جهان شده‌است و بسیاری از بانک‌های مرکزی پول بیشتری چاپ می‌کنند. این عامل می‌تواند باعث افزایش تورم شود که به نوبه خود قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد. در حقیقت، صندوق فدرال ایالات‌متحده در سال گذشته نشان داد که نسبت به افزایش قیمت ۲ درصد نرخ تورم، نسبت به افزایش قیمت‌ها مدارا خواهد کرد.

در مواجهه با این تهدید، سرمایه‌گذاری بر بیت کوین در نظر گرفته می‌شود که ارزش یک فروشگاه را دارد. حداکثر تعدادی که تا به حال وجود خواهند داشت ۲۱ میلیون است (مگر اینکه پروتکل تغییر کند) و در حال حاضر ۵ / ۵ میلیون در گردش وجود دارد.

تامین سکه‌های جدید نیز کاهش می‌یابد، این کمیابی با فلزات گران بها قابل‌مقایسه است.

Image for post
Image for post

حتی بانک‌های مرکزی هم از  رمز ارزها استقبال می کند. روسیه، چین، کانادا، اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر هم اکنون در حال کار بر روی واحدهای پولی دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) برای کشورهای خود و یا انتشار مقالات سفید جزئیات این کار هستند. این یک نشانه آشکار است که قدرت‌های موجود در دنیای مالی قدیم، رمز ارزها را به عنوان پول آینده می‌بینند. در همین حال، قانون گذار فدرال ایالات‌متحده اعلام کرده‌است که بانک‌های خرد می‌توانند پرداخت‌ها را با بیت کوین انجام دهند که در برابر ارزه‌ای سنتی ثابت نگه‌داشته می‌شوند.

هدف بعدی کجاست؟


بنابراین به نظر می‌رسد که ترقی قیمت بیت کوین اخیرا بیشتر از سال ۲۰۱۷ است. اما همه قبول نمی‌کنند. اقتصاددان و استراتژیست ارشد تحقیقات روزنبرگ و همکاران، دیوید روزنبرگ، معتقد است که قیمت بیت کوین حباب است و سرمایه گذاران درک نمی‌کنند که بر روی چه چیز سرمایه گذاری می‌کنند.

روزنبرگ به خاطر شناسایی حباب بازار مسکن آمریکا که منجر به بحران مالی جهانی ۲۰۰۸ - ۲۰۰۸ شد، برای اظهار نظر درباره حباب‌ها جایگاه خوبی دارد. او بر این باور است که سرمایه گذاران درک نمی‌کنند که بیت کوین چگونه کار می‌کند و این در یک حباب سبک کلاسیک است (اگرچه او از آن زمان اعتراف کرده ‌است که در مورد بیت کوین متخصص نیست). در همین حال، نوسانات بزرگ در قیمت هنوز یک مساله مهم است، که هنوز برخی سرمایه گذاران سازمانی را نگران خواهد کرد.

پس چه باید کرد؟ 

پیش‌بینی‌های بسیاری از صعود قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ وجود دارد. تایلر و کامرون، بنیان گذاران برجسته exchange، بر این باورند که بیت کوین در نهایت به ۵۰۰۰۰۰ دلار در هر سکه می‌رسد، در حالی که یک تحلیلگر Citigroup قیمت ۳۱۸،۰۰۰ دلار را تا سال ۲۰۲۱ پیشنهاد می‌کند.

واضح است که این احزاب و این اعداد ممکن است خیلی خوش بین باشند. با این حال، در مارس ۲۰۲۰ دورنمای بازگشت بیت کوین به ۳۰،۰۰۰ دلار غیر ممکن به نظر می‌رسید. هر جا که قیمت از اینجا بالاتر می‌رود، ثروت پیشرو به وضوح یکی از بزرگ‌ترین داستان‌های مالی جهان در سال آینده خواهد بود.