نحوه افتتاح حساب فارکس

معاملات فارکس برای کسانی که برای اولین بار در مورد آن می‌شنوند یک فرصت مالی مهیج به نظر می‌رسد. امکان معامله با مبالغ هنگفت پول اهرمی، این تصور را در ذهن می‌پروراند. اما بیشتر کسانی که چشم انداز این بازار را جذاب می‌دانند، خیلی زود متوجه می‌شوند که تحت تاثیر هیاهوی دنیای مجازی و اغراق آمیز آن قرار گرفته‌اند. واقعیت معاملات در فارکس برای اکثر افراد کاملا متفاوت است. دلیل این امر آن است که سودآوری مداوم در این بازار دشوار است و بیشتر معامله گران در مراحل اولیه تجربه خود ضرر می‌کنند.

برای آشنایی بیشتر با بازار فارکس مقاله زیر را بخوانید:

در این بین آنچه سخت نیست، در واقع تنها افتتاح حساب کارگزاری است. اگر یک مبتدی چندین حساب آزمایشی مختلف فارکس را امتحان کرده باشد، انتخاب کارگزاری برای او معنی دارتر است.

الزامات معمول برای شروع کار

اولین کاری که می‌کنید این است که یک حساب کاربری در یک کارگزار فارکس راه اندازی کنید. کارگزاران یا بروکرهای زیادی با ایرانیان همکاری می‌کنند با یک سرچ ساده بهترین آنها را خواهید یافت. برای راه اندازی حساب خود باید اطلاعات شخصی زیادی را ارائه دهید، از جمله موارد زیر:

 • نام
 • نشانی
 • پست الکترونیک
 • شماره تلفن
 • نوع ارز حساب
 • گذرواژه حساب تجاری خود
 • تاریخ تولد
 • کشور تابعیت
 • شماره تأمین اجتماعی یا شناسه مالیاتی
 • وضعیت شغلی
  همچنین باید به چند سوال مالی پاسخ دهید، مانند:
 • درآمد سالانه 
 • سود خالص
 • تجربه تجارت
 • اهداف تجارت

شاید تعجب کنید که چرا کارگزاران فارکس می‌خواهند همه این اطلاعات را بدانند. پاسخ ساده مطابقت با قانون است. محیط پیرامون معاملات فارکس از درجه نظارتی نسبتاً پایینی برخوردار است، اما در سال‌های اخیر، مقررات بیشتری وضع شده است که  تا حدی دارای محافظت یا اطمینان خاطر دارندگان حساب باشد. علاوه بر این، کارگزاران فارکس برای محافظت از خود در برابر خطر از دست دادن سرمایه، باید این سوالات را بپرسند. آنها می‌خواهند مطمئن شوند مشتریانی که بیش از حد سود می‌برند بازهم قادر به بازپرداخت خسارات غیرمنتظره خواهند بود.

Image for post
Image for post

بعید است کارگزاری را پیدا کنید که بخواهد حساب معاملاتی خود را بدون نیاز به پاسخ دادن به این سوالات باز کند. اتفاقاً اگر کارگزاری را پیدا کردید که سوالات زیادی نمی پرسد، باید مشکوک شوید. اگر نسبت به یک کارگزار خاص احساس خطر می کنید، می توانید به جستجوی وضعیت آن بپردازید. این رگولاتور‌ها خارج از ایران نیز وجود دارند و اقدام به اعطای لایسنس به  شرکت‌هایی میکنند که در عرصه بازار های مالی فعالیت می کنند. بعضی از بروکرها زیر نظر NFA که مخصوص امریکا است هستند. FCA مربوط به انگلستان و اتحادیه اروپا و Cysec که مربوط به قبرس و اتحادیه اروپا است.

Image for post
Image for post

تجارت فارکس و ریسک

در مراحل آخر افتتاح حساب خود، افشای ریسک را مشاهده خواهید کرد. لطفاً این موارد را جدی بگیرید. فارکس یک کار سخت برای مبتدیان است. در این بازار بازندگان به طور متوسط ​​بیشتر از برندگان هستند. برای کارگزار لازم است تا خطرات فارکس را به شما یادآوری کند.

هنگامی که تمام اطلاعات خود را برای پردازش وارد کردید، کارگزار آنها را تأیید می‌کند و معمولاً از شما می‌خواهد برخی از اسناد تأیید مانند یک قبض مصرفی برق یا تلفن و یا شاید یک بیانیه ابزار برای تأیید نام و آدرس خود را ارسال کنید. روند رفت و برگشت و تایید اطلاعات می تواند  یک یا دو روز طول بکشد، اما جای نگرانی نیست.

پس از تأیید اطلاعات، می توانید حساب خود را شارژ کنید و معامله خود را آغاز کنید. یک توصیه که دوست دارم به همه معامله گران جدید کنم این است که مبلغی را در حساب خود قرار ندهید که توانایی از دست دادن آن را ندارید.

به نظر توصیه‌ای واضح است، اما برخی از افراد ریسک‌های غیر ضروری را انجام می‌دهند. با مقدار کمی پول شروع کنید و کمی معامله کنید. هیچ چیز نمی‌تواند شما را برای احساسی که وقتی پولتان در معرض خطر است آماده کند، بنابراین در آغاز حرکت آهسته پیش بروید.

Image for post
Image for post

فارکس باید خسته کننده باشد!

فارکس بسیار هیجان انگیز به نظر می‌رسد، اما در واقع ممکن است برای برخی خسته کننده و خشک باشد. اگر هنگام انجام معاملات اضطراب زیادی دارید، مراقب باشید یا اگر بیش از حد از معاملات موفق خود شاد و یا از معاملات اشتباه خود بسیار نا امید شوید به یک معامله‌گر مخرب تبدیل خواهید شد.

یادگیری انجام معاملات با استفاده از تحقیق و منطق سیستماتیک، بیش از اتکا به احساسات برای هدایت معاملات در خدمت شما خواهد بود. در فارکس باید تصمیم گیری ساده و روشمند با اقدامات احتیاطی در صورت شکست داشته باشید. اگرچه ممکن است برای شما خسته کننده به نظر برسد، اگر از این طریق به آن بازار نزدیک شوید، خیلی بیشتر دوام خواهید آورد.

آرامشت رو حفظ کن

اگر احساس کردید که اشتباهات رایج در فارکس را مرتکب می‌شوید و به طور کلی احساس ناامیدی می‌کنید، معامله کردن را متوقف کنید و اصول اولیه را دوباره مرور کنید. تجارت فارکس یکی از مشاغلی است که گاهی مجبورید برای اطمینان از دستیابی به اهداف خود، روش‌های خود را دوباره ارزیابی کنید. سعی کنید خیلی ناامید نشوید و رویکرد خود را علمی و غیر احساسی نگه دارید.