معاملات فارکس یا Forex Trading چیست؟

معاملات فارکس اصطلاحی است که برای توصیف افرادی استفاده می‌شود که در مبادله فعال ارزهای خارجی، اغلب به منظور سود یا منفعت مالی، مشغول هستند. این کار می تواند به شکل دلالی که به دنبال خرید یا فروش ارز با هدف سود بردن از حرکت قیمت ارز هستند یا پوششی باشد که به دنبال محافظت از حساب‌های خود فرد در صورت حرکت نامطلوب در برابر موقعیت‌های ارزی است.

اصطلاح «معامله‌گر فارکس» ممکن است فردی را در یک پلتفرم خرده‌فروشی، یک معامله‌گر بانکی که از پلتفرم نهادی خود استفاده می‌کند، یا پوشش‌هایی که ممکن است ریسک خود را مدیریت کنند یا آن کار را به یک بانک یا مدیر پول برون سپاری کنند تا ریسک را برای آنها مدیریت کند، توصیف کند. .

بازار فارکس

بازار ارز یا به اختصار فارکس (FX) یک بازار غیرمتمرکز است که خرید و فروش ارزهای مختلف را تسهیل می کند. این امر به جای صرافی متمرکز، از طریق پیشخوان (OTC) انجام می شود.

احتمالاً بدون اینکه بدانید قبلاً با سفارش محصولات وارداتی مانند پوشاک یا کفش یا بدیهی تر، خرید ارز در تعطیلات در بازار ارز شرکت کرده اید. معامله گران ممکن است به دلایل مختلفی به سمت فارکس کشیده شوند، از جمله:

اندازه بازار فارکس
طیف گسترده ای از ارزها برای تجارت
سطوح مختلف نوسان
هزینه های کم تراکنش
تجارت 24 ساعته در طول هفته
این مقاله به معامله گران در تمام سطوح می پردازد. چه در تجارت فارکس کاملاً تازه کار باشید و چه به دنبال ایجاد دانش موجود خود هستید، این مقاله به دنبال ارائه یک پایه محکم برای بازار ارز است.

تجارت فارکس: دو طرف برای هر بازار

یکی از جنبه های منحصر به فرد بازار فارکس، نحوه نقل قول قیمت ها است. از آنجایی که ارزها پایه سیستم مالی هستند، تنها راه برای قیمت گذاری ارز استفاده از ارزهای دیگر است. این یک معیار ارزشیابی نسبی ایجاد می کند که ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسد، اما هر چه مدت طولانی تر با این قرارداد دو طرفه کار کند، می تواند نرمال تر شود.

تجارت فارکس به صورت جفتی به معامله‌گر کمی انعطاف‌پذیری بیشتری ارائه می‌دهد، زیرا به معامله‌گر یا سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد که معامله خود را در برابر ارزی که مناسب‌ترین احساس می‌کند ابراز کند.

بیایید یورو را به عنوان مثال در نظر بگیریم، و فرض کنیم یک معامله گر پیش بینی های خوش بینانه ای برای اقتصاد اروپا دارد و بنابراین مایل است ارز طولانی مدت را بدست آورد. اما فرض کنید این سرمایه گذار برای اقتصاد ایالات متحده نیز خوشبین است، اما برای اقتصاد بریتانیا بدبین است. خب، در این مثال، سرمایه‌گذار مجبور نیست یورو را در برابر دلار آمریکا بخرد (که یک معامله طولانی یورو/دلار خواهد بود). و آنها می توانند در عوض، یورو را در برابر پوند انگلیس بخرند.

این به سرمایه‌گذار یا معامله‌گر کمی انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد از «کم کردن» دلار آمریکا برای خرید یورو اجتناب کنند و در عوض، به آنها اجازه می‌دهد یورو را بخرند در حالی که پوند بریتانیا را کوتاه می‌کنند.

معاملات فارکس: ارزهای شمارنده در برابر ارز پایه

یکی از تمایزهای مهم مظنه فارکس، قرارداد است: اولین ارز ذکر شده در مظنه به عنوان ارز "پایه" جفت شناخته می شود، و این دارایی است که مظنه می شود. واحد پول دوم در این جفت به عنوان ارز "کنترل" شناخته می شود، و این قرارداد مظنه یا ارزی است که برای تعریف ارزش اولین ارز در جفت استفاده می شود.

بیایید یورو/دلار آمریکا را به عنوان مثال در نظر بگیریم…
یورو اولین ارز در مظنه است، بنابراین یورو ارز پایه در جفت ارز EUR/USD خواهد بود.

دلار آمریکا دومین ارز در مظنه است و این ارزی است که مظنه EUR/USD برای تعریف ارزش یورو استفاده می کند.

بنابراین، بیایید بگوییم که قیمت EUR/USD 1.3000 است. این بدان معناست که 1 یورو 1.30 دلار ارزش دارد. اگر قیمت تا 1.35 دلار حرکت کند - آنگاه ارزش یورو افزایش یافته و به طور نسبی، ارزش دلار آمریکا کاهش می یابد.

اگر یک سرمایه‌گذار ارزش یورو را کاهش می‌داد اما دلار آمریکا را صعودی می‌کرد، می‌توانست این جفت را کوتاه کند و انتظار کاهش قیمت‌ها را داشته باشد. پس از آن می‌توانستند تجارت را با بازخرید آن با قیمتی پایین‌تر «پوشانده» کنند و تفاوت را به جیب بزنند.
به طور خلاصه، بازار ارز مانند بسیاری از بازارهای دیگر کار می کند، زیرا توسط عرضه و تقاضا هدایت می شود. با استفاده از یک مثال بسیار ابتدایی، اگر تقاضای زیادی برای دلار آمریکا از سوی شهروندان اروپایی که دارای یورو هستند وجود داشته باشد، آنها یورو خود را به دلار مبادله خواهند کرد. ارزش دلار آمریکا افزایش می یابد در حالی که ارزش یورو کاهش می یابد. به خاطر داشته باشید که این تراکنش فقط بر جفت ارز EUR/USD تأثیر می گذارد و به عنوان مثال باعث کاهش ارزش دلار در برابر ین ژاپن نمی شود.

تجارت فارکس: چه چیزی جریان ها را تحریک می کند؟

در واقع، مثال بالا تنها یکی از عوامل متعددی است که می‌تواند بازار فارکس را به حرکت درآورد. موارد دیگر شامل رویدادهای کلان اقتصادی مانند انتخاب رئیس جمهور جدید یا یک کشور خاص است عواملی مانند نرخ بهره غالب، تولید ناخالص داخلی، بیکاری، تورم و نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی. معامله گران برتر از یک تقویم اقتصادی استفاده می کنند تا از این و سایر نسخه های مهم اقتصادی که می توانند بازار را به حرکت درآورند، به روز بمانند.

در درازمدت، یکی از محرک‌های اصلی قیمت‌های فارکس، نرخ‌های بهره از اقتصاد مرتبط هستند، زیرا این می‌تواند تاثیر مستقیمی بر حفظ یک ارز طولانی یا کوتاه مدت داشته باشد.

Image for post
Image for post

چه چیزی این محبوبیت را توضیح می دهد؟

بازار ارز به موسسات بزرگ، دولت‌ها، تاجران خرده‌فروشی و افراد خصوصی اجازه می‌دهد تا یک ارز را با ارز دیگری مبادله کنند و هسته اصلی بازار فارکس چیزی است که به عنوان بازار بین بانکی شناخته می‌شود، جایی که تامین‌کنندگان نقدینگی بین یکدیگر معامله می‌کنند.

مزیت تجارت فارکس بین بانک های جهانی و ارائه دهندگان نقدینگی این است که می توان فارکس را به صورت شبانه روزی (در طول هفته) معامله کرد. با نزدیک شدن به پایان معاملات در آسیا، بانک های اروپایی و بریتانیا قبل از تحویل به ایالات متحده آنلاین می شوند. روز معاملاتی کامل زمانی به پایان می رسد که جلسه ایالات متحده به جلسه آسیایی برای روز بعد منتهی شود.

چیزی که این بازار را برای معامله گران جذاب تر می کند، نقدینگی شبانه روزی است که اغلب در دسترس است. این بدان معنی است که معامله گران می توانند به راحتی وارد و خارج شوند زیرا خریداران و فروشندگان مایل زیادی برای ارز وجود دارد.

 فارکس چگونه کار می کند؟

این بازار بسیار شبیه به بازارهای دیگر است. اگر فکر می‌کنید ارزش یک ارز قرار است بالا برود (تقویت شود)، می‌توانید به دنبال خرید ارز باشید. این به عنوان "طولانی" شناخته می شود. اگر احساس می کنید که ارزش پول پایین می آید (ارزش آن کاهش می یابد)، آن ارز را می فروشید. این به عنوان "کوتاه" شناخته می شود.

Image for post
Image for post

بازیکنان اصلی چه کسانی هستند؟

اساساً دو نوع معامله‌گر در بازار ارز وجود دارد: سرمایه‌گذاران و سفته بازان. سرمایه گذاران همیشه به دنبال اجتناب از تحرکات شدید در نرخ ارز هستند. به شرکت‌های بزرگی مانند اکسون و اینکه چگونه می‌خواهند قرار گرفتن در معرض حرکت ارزهای خارجی را کاهش دهند، فکر کنید.

از سوی دیگر، سفته بازان به دنبال ریسک هستند و همواره به دنبال نوسانات در نرخ ارز هستند تا از آن بهره ببرند. اینها شامل میزهای تجاری بزرگ در بانک های بزرگ و معامله گران خرده فروشی است.

خواندن یک مظنه فارکس

همه معامله گران باید بدانند که چگونه یک مظنه فارکس را بخوانند زیرا این قیمتی را که وارد معامله می کنید و از آن خارج می شوید تعیین می کند. با نگاهی به مظنه ارز زیر، اولین ارز در جفت EUR/USD به عنوان ارز پایه شناخته می شود که یورو است، در حالی که ارز دوم در این جفت (USD) به عنوان ارز متغیر یا مظنه شناخته می شود.

Image for post
Image for post

برای اکثر جفت ارزها در فارکس، قیمت ها تا پنج اعشار ارائه می شود، اما چهار اعشار اول مهم ترین هستند. عدد سمت چپ نقطه اعشار نشان دهنده یک واحد پول شمارنده است، در این مثال، آن USD است و بنابراین 1 دلار است. دو رقم زیر سنت است، بنابراین در این مورد 13 سنت آمریکا. رقم سوم و چهارم نشان دهنده کسری از سنت است و به عنوان پیپ شناخته می‌شود.

 توجه داشته باشید که عدد رقم چهارم اعشار به عنوان "پیپ" شناخته می شود. اگر ارزش یورو در برابر دلار 100 پیپ کاهش یابد، قیمت فروش جدید منعکس کننده قیمت پایین تر 1.12528 خواهد بود، زیرا برای خرید 1 یورو هزینه کمتری به دلار خواهد داشت.

روش دیگر برای بیان قیمت پیشنهادی فوق این است: ارزش یک یورو بر حسب دلار آمریکا، یک دلار، 13 سنت، 52 پیپ و 8/10 پیپ است.

"PIP" چیست؟

پیپ مخفف "درصد در نقطه" (percentage in point) است و این واحد پایه اندازه گیری در یک جفت ارز است. ارزش یک پیپ بر اساس ارز متقابل در جفت شدن متفاوت خواهد بود. برای جفت ارزهایی که USD ضد ارز است، یا در مظنه دوم فهرست شده است، ارزش پیپ یا هزینه اغلب 1 دلار برای 10 هزار لات ارز است، که همچنین به معنای ارزش پیپ یا هزینه 10 سنت برای یک هزار است. لات و 10.00 دلار برای 100 هزار لات.

بنابراین، اگر سرمایه‌گذار یک هزار لات یورو/دلار آمریکا بخرد، هر پیپ به دست آمده یا از دست رفته ۱۰ سنت ارزش دارد. اگر همان سرمایه گذار ۱۰ هزار لات یورو/دلار آمریکا بخرد، هر پیپ به دست آمده یا از دست رفته به ازای هر پیپ ۱ دلار خواهد بود. و اگر سرمایه گذار ۱۰۰ هزار لات بخرد، ارزش پیپ به ازای هر 10 دلار خواهد بود.

فرض کنید سرمایه‌گذاری که یورو/دلار آمریکا خریده است، 50 پیپ سود داشته است. خوب، اگر سرمایه‌گذار از یک لات 1k استفاده می‌کرد، آن سود 50 پیپ به 5 دلار می‌رسید (10 دلار X 50 = 5.00). و سرمایه‌گذاری که از لات 10 هزار استفاده می‌کند 50 دلار سود خواهد داشت (50 x 1 دلار = 50 دلار). و اگر همان سرمایه‌گذار با 100 هزار لات کار می‌کرد، این سود 500 دلار (10.00 دلار در 50 = 500 دلار) بود.

هزینه یا ارزش پیپ نقاط داده بسیار مهمی است که معامله گران فارکس باید از آنها آگاه باشند، زیرا اسپردها به این صورت است. بنابراین برای معامله گران بسیار مهم است که پیپ های خود را بدانند.

معامله فارکس در حساب های آزمایشی: کسب تجربه بدون ریسک کردن

یکی از بزرگترین خطرات یا معایب یادگیری یک بازار یا یادگیری تجارت این واقعیت است که تجارت می تواند یک تلاش پرهزینه باشد و خطر ضرر مالی همیشه در هنگام معامله سرمایه واقعی در یک پلت فرم معاملاتی وجود دارد. هر زمان که یک جفت فارکس بخرد یا بفروشد، خطر از دست دادن پول را متحمل می‌شود، و برای معامله‌گر جدیدی که تازه راه‌های خود را یاد می‌گیرد، این می‌تواند شهریه گرانی باشد.

اما بسیاری از کارگزاران فارکس حساب‌های نمایشی ارائه می‌کنند تا معامله‌گران جدید یا مشتریان احتمالی بتوانند قبل از واریز دلار، یورو یا پوند از پول خود، با بازار، پلتفرم و پویایی معاملات فارکس آشنا شوند.

حساب آزمایشی می تواند یک محیط شبیه سازی شده را ارائه دهد که در آن یک معامله گر جدید می تواند استراتژی های خود را پیاده کند و معاملات خود را با سرمایه خیالی مدیریت کند. این می‌تواند یک منطقه ایده‌آل برای یادگیری پویایی معاملات فارکس باشد - چگونه موقعیت‌ها را راه‌اندازی کنیم، چگونه توقف کنیم و چگونه از معاملات خارج شویم.

 چرا تجارت فارکس؟
تجارت فارکس مزایای زیادی نسبت به سایر بازارها دارد که در زیر توضیح داده شده است:

هزینه های کم تراکنش: به طور معمول، کارگزاران فارکس پول خود را از اسپرد به دست می آورند، مشروط بر اینکه معامله باز و بسته شود قبل از اعمال هزینه های مالی یک شبه. بنابراین، معاملات فارکس زمانی مقرون به صرفه است که در برابر بازاری مانند سهام سنجیده شود، که هزینه کمیسیون را جذب می کند.
اسپرد پایین: اسپردهای پیشنهادی/فروشی برای جفت های اصلی FX به دلیل نقدشوندگی آنها بسیار پایین است. هنگام معامله، اسپرد مانع اولیه ای است که وقتی بازار به نفع شما حرکت می کند باید بر آن غلبه کرد. هر پیپ اضافی که به نفع شما حرکت کند، سود خالص است.
فرصت‌های بیشتر برای سود: تجارت فارکس به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا موقعیت‌های سفته‌بازی در مورد ارزهای صعودی (در حال افزایش) و کاهش (کاهش ارزش) داشته باشند. علاوه بر این، جفت های مختلف فارکس زیادی برای معامله گران وجود دارد تا معاملات سودآور را شناسایی کنند.
معاملات اهرمی: معاملات فارکس شامل استفاده از اهرم است. این بدان معناست که یک معامله گر نیازی به پرداخت هزینه کامل معامله ندارد، بلکه فقط کسری از هزینه را کاهش می دهد. این پتانسیل افزایش سود و زیان شما را دارد. در DailyFX ما با محدود کردن اهرم موثر شما به 10 به یک یا کمتر، یک رویکرد منظم برای مدیریت ریسک پیشنهاد می‌کنیم.

اصطلاحات کلیدی فارکس

ارز پایه: این اولین ارزی است که هنگام نقل قول از یک جفت ارز ظاهر می شود. با نگاهی به EUR/USD، یورو ارز پایه است.

ارز متغیر/ مظنه: این دومین ارز در جفت ارز مظنه شده است و در مثال EUR/USD، دلار آمریکا است.

پیشنهاد (BID): قیمت پیشنهادی بالاترین قیمتی است که خریدار (مناقصه‌دهنده) آماده پرداخت آن است. هنگامی که به دنبال فروش یک جفت ارز فارکس هستید، این قیمتی است که معمولاً در سمت چپ مظنه و اغلب قرمز است.

درخواست (ASK): این برعکس پیشنهاد است و نشان دهنده کمترین قیمتی است که فروشنده حاضر به پذیرش آن است. هنگامی که به دنبال خرید یک جفت ارز هستید، این قیمتی است که مشاهده خواهید کرد و معمولاً در سمت راست و به رنگ آبی است.

اسپرد: این تفاوت بین قیمت پیشنهادی و قیمت پیشنهادی است که نشان دهنده اسپرد واقعی در بازار ارز اصلی به اضافه اسپرد اضافی اضافه شده توسط کارگزار است.

پیپ/امتیاز: پیپ یا نقطه به حرکت یک رقمی در رقم چهارم اعشار اشاره دارد. اغلب معامله‌گران به حرکت‌های یک جفت ارز اشاره می‌کنند، یعنی GBP/USD امروز 100 واحد افزایش یافت.

اهرم: اهرم به معامله گران اجازه داد و ستد موقعیت ها را می دهد در حالی که تنها کسری از ارزش کامل معامله را قرار می دهند. این به معامله گران اجازه می دهد تا موقعیت های بزرگتر را با سرمایه کمی کنترل کنند. اهرم سود و زیان را تقویت می کند.

مارجین: این مقدار پول مورد نیاز برای باز کردن یک موقعیت اهرمی است و تفاوت بین ارزش کامل موقعیت شما و وجوهی است که توسط کارگزار به شما قرض داده می شود.

مارجین فراخوان: زمانی که کل سرمایه سپرده شده، به اضافه یا منهای هر گونه سود یا زیان، به زیر یک سطح مشخص (نیاز به مارجین) کاهش می یابد.

نقدینگی: یک جفت ارز در صورتی که به راحتی قابل خرید و فروش باشد، به دلیل وجود شرکت کنندگان زیادی که جفت ارز را معامله می کنند، نقدینگی محسوب می شود.

چرا افراد در فارکس معامله می کنند؟

متداول‌ترین پاسخ در اینجا این است که بسیاری از فارکس با هدف کسب سود، با خرید ارز «کم» و سپس فروش «بالا» یا برعکس با موقعیت‌های کوتاه که در آن هدف «فروش بالا» باشد، معامله می‌کنند. پوشش پایین تر.

اما این اهداف همه معامله‌گران فارکس را توضیح نمی‌دهد، زیرا بسیاری از «هجرها» یا مؤسسات صرفاً به دنبال کاهش ریسک در برابر حرکات نامطلوب ارز در برابر موقعیت یا سرمایه‌گذاری خود هستند. نمونه ای از این می تواند یک شرکت بین المللی مانند تویوتا باشد که به دنبال حذف یا پوشش بخشی از قرار گرفتن در معرض ین است. در غیر این صورت، اگر تویوتا به طور کامل از طریق ذخایر سرمایه خود در ین سرمایه گذاری می کرد و ارزش ین تضعیف می شد، کسب و کار اصلی تویوتا می تواند در برابر ضررهای ارزی موجود در پرتفوی آسیب پذیر باشد. و این خطری است که می توان از طریق تنوع بخشیدن به موقعیت ارزی آنها یا پوشش ریسک آنها را برطرف کرد.

چگونه باید معاملات فارکس را شروع کنیم ؟

اولین قدم خوب، آشنایی با پویایی بازار از طریق یک حساب آزمایشی است، که می تواند به یک معامله گر جدید اجازه دهد تا در یک محیط شبیه سازی شده، موقعیت خود را در اختیار بگیرد و قرار گرفتن در معرض دلارهای خیالی را مدیریت کند. حساب آزمایشی می تواند به معامله گر آینده نگر فارکس این فرصت را بدهد تا در یک محیط شبیه سازی شده بدون خطر ضرر مالی معامله کند. این می تواند یک زمینه آموزشی ایده آل برای یک معامله گر جدید باشد تا پویایی معاملات فارکس را بیاموزد و در عین حال استراتژی های خود را بسازد و ایده بهتری در مورد اینکه چگونه می خواهد به بازار برای خود نزدیک شود.

بهترین راه برای تجارت فارکس چیست؟

یک استراتژی جهانی وجود ندارد که معامله گران بتوانند آن را بالاتر از بقیه قرار دهند. برای اکثر معامله‌گران FX، نکته کلیدی یافتن چیزی است که برای آنها مفید است، و این اغلب بر اساس شخصیت یا دیدگاه‌های جهانی آن‌ها است. احتمالاً یکی از مناسب ترین اظهارات در مورد این سؤال این است که فقط یک راه برای معامله در فارکس وجود ندارد: معامله گران کوتاه مدتی هستند که موقعیت خود را در نمودارهای پنج دقیقه ای دنبال می کنند و معامله گران بلندمدتی هستند که ممکن است به قیمت ها نگاه نکنند.