لذت تحلیل

ما تحلیلگران بازار مالی حتما باید گاهی با خود خلوت کنیم و در گوشه‌ای به عملکرد خودمان فکر کنیم. همیشه باید خودمان را مورد نقد قرار دهیم تا به اشتباهات قبلی پی ببریم. این کار علاوه بر اینکه موجب انسجام فکری ما می‌شود، باعث رفع عملکردهای نادرست و جلوگیری از تصمیمات غلط در آینده می‌شود. 

Image for post
Image for post

شما به عنوان یک تحلیلگر لزومی ندارد همیشه در بازار باشید، بلکه لازمست تا گاهی کاملا از بازار به دور باشید. منظور از دور بودن نزدیکی  به دنیای واقعی و ضبط اتفاقات در بیرون از بازار است. درست است که بازارهای مالی در فضایی ایزوله و غیر فیزیکی در حال جنب و جوش و ادامه فعالیت هستند اما باید بدانیم جنب و جوش در این بازار ناشی از اتفاقاتی است که از بیرون نشات می‌گیرد. 

افرادی در بازارهای مالی ایجاد کننده جنب و جوش و تحرک در بازارهای مالی هستن که هرکدام در بیرون از بازار دارای یک شخصیت واقعی هستند. بنابراین خوبست تا اگر قرار است تحلیلی برای بازار ارائه دهیم همه عوامل را با هم در نظر بگیریم.

این موضوع در دنیا با مبحثی تحت عنوان روانشناسی بازار یا Market Psychology در حال تدریس است. به نظر بنده شالوده تمام بازارهای مالی را می‌توان در این مورد دانست که روانشناسی در هر بازار تمام آن بازار است. 

فرض کنید شما به تازگی یک کسب وکار را شروع کرده‌اید و تمام ملزومات آن از جمله سرمایه و نیروی کار برای شما مهیاست. اما در ادامه راه متوجه یک ضعف اساسی در پیشرفت خود خواهید شد و با خود خواهید گفت: چطور ممکن است وقتی تمام گزینه‌ها فراهم است آن طور که فکرش را میکردم اتفاق نیفتاد. باید بدانید که شما یک اصل مهم را فراموش کرده‌اید و آن هم عدم توجه به ذات آن بازار است که این مورد را تنها از اهالی فن همان بازار باید پرسید. کسب برخی از تجارب در هیچ کتاب یا مدرسه و دانشگاهی میسر نیست و تنها باید برای کسب آن تجربه کرد. 

در دنیای مالی حتما برای شما اتفاق خواهد افتاد که با بررسی کامل و جامع در مورد یک سهم یا جفت ارز خواهید دید که تحلیل شما اشتباه عمل می‌کند. تحلیل در بازارهای مالی تنها زمانی لذت بخش است که شما با ذات آن بازار آشنا باشید. 

هدفم از نوشتن این مقاله تنها اشاره‌ای بود به بحث روانشناسی بازارها و توصیه‌ای به تازه واردان به دنیای معامله‌گری تا یادآوری کنم که مهم تر از تحلیل در هر بازاری اول شناخت آن بازار است. میخواهم ادامه مطلبم را با ذکر مثالی عنوان کنم. 

در چند ماه اخیر در دنیا و به ویژه ایران شاهد کوچ تعداد زیادی از افراد از سمت بازارهای دیگر به سمت ارزهای دیجیتال بودیم. این حرکت قطعا برای افرادی که با این بازار آشنا بودند بسیار خوب است اما در مقابل افرادی بودند که بدون هیچ پیشینه فعالیت و مطالعه ای در بازارهای مالی اقدام به سرمایه گذاری در این بازار کردند. مطمئن هستم این افراد پا در رودخانه‌ای گذاشته‌اند که نه تننها عمق آن را نمی‌دانند بلکه شنا کردن هم بلد نیستند. 

این دوستان باید بدانند که صرف  شرکت در چند جلسه کلاس تحلیل تکنیکال هیچگاه در این بازار موفق نخواهند شد. بلکه باید ساعت‌ها تجریه و مطالعه را نیز در کنار این موارد داشته باشند تا هرگز از کار خود پشیمان نشوند. 

در مقالات بعدی خود حتما سعی خواهم کرد تا در  مورد روانشناسی بازار بورس و فارکس حتما مطالبی را عنوان کنم تا برای دوستان مفید واقع شود.