سالی که ماندگار شد!

با عرض سلام خدمت همه دوستان امیدوارم حال همگی خوب باشه. در این مقاله قصد آموزش خاصی خدمت دوستان ندارم و  سعی کردم زبان بیانم محاوره ای باشه تا با شما بهتر ارتباط برقرار کنم. لازمه که بگم این مقاله مقدمه ای بر یک مقاله آموزشی بسیار خوب خواهد بود که در مقالات بعدی اون رو با شما عزیزان به اشتراک میگذارم و مطمئن هستم برای شما که به بازارهای مالی و بخصوص بورس علاقه مند هستید میتونه مفید باشه. 

 امروز 26 دی ماه 99 روز جمعه هست و می تونم بگم حال سهامداران بورس با توجه به روزهای که پشت سر گذاشتن اصلا خوب نیست. متاسفانه دولت با وعده و وعیدهای تو خالی که در ابتدای سال 99 به مردم داد خیلی از مردم رو به سمت بورس آورد. مردم هم با توجه به تورم انتظاری که مقابل خودشون می دیدند سرمایه های زیادی رو وارد بازار کردند. 

ببینید موضوع در عین سادگی خیلی پیچیده ست. دوست دارم چند تا سوال از خودم بپرسم و جوابشم بدم تا برای شما هم روشن بشه ماجرا!

  1. چرا دولت باید بیاد و مردم رو دعوت به سرمایه گذاری در بورس کنه؟
  2. چرا مردم باید اعتماد کنن و سرمایه های خودشون رو بیارن تو بورس؟

خب بزارید جواب سوال اول رو بدم و بریم سراغ بقیه.

جواب 1: ببینید دولت در سال 97 و 98 با رشد شدید قیمت ارز مواجه شد که علت این رشد مربوط به کسری بودجه، کاهش درآمد های نفتی و تحریم ها بود. که به دنبال این عوامل دولت اومد و شروع به چاپ پول و خلق نقدینگی کرد. در این شرایط مردم هم که صاحب اصلی نقدینگی هستن به سمت بازار کالا هجوم آوردن و نتیجه ش شد کمبود کالا و افزایش قیمت های چند صد درصدی. خب تا اینجا دیدیم که تورم انتظاری به وجود اومده و داره به همه بازارها سرایت میکنه. 

Image for post
Image for post

در ابتدای سال 98 بازار سهام نسبت به بازارهای موارزی مثل ارز و طلا عقب بود مردم هم به این قضیه پی بردن و شروع به خرید سهام کردن تا اینکه قیمت ها شروع به رشد کرد تا رسیدیم به ابتدای سال 99.

اینجا بود که دولت محترم فهمید به به چه جایی ... یه عالمه پول اینجا هست. 

خلاصه دید کجا بهتر از اینجا که بیاد و پول ها رو از دیت مردم بگیره . بنابراین اون دعوت به سرمایه گذاری تو بورس امری کاملا قابل پیش بینی بود. 

جواب 2: در رابطه با این سوال خب باید بگم که همه مردم از همه چیز آگاه نیستن و نمیشه کسی رو مذمت کرد که آقا یا خانوم چرا پولتو بردی توی بورس سرمایه گذاری کردی و نرفتی به جاش دلار و سکه ویا ماشین بخری!

مردم در ابتدای سال 99 با توجه به رشدهای خیره کننده برخی از سهام و هر روز مثبت خوردن اونها کاملا هیپنوتیزم شده بودند و از اینکه چقدر راحت میشه یک شبه پولدار شد خوشحال بودن. از طرفی هم وقتی میدیدن که مقامات عالی رتبه کشور دارن از بورس حمایت میکنن تصمیم میگرفتن که به جای خرید سکه و دلار بیان سهام بخرن.  بنابراین اونا کار درستی کردن و نشون دادن که دوست دارن مثل کشورهای پیشرفته به جای سفته بازی بیان و سرمایه های خودشون رو در اختیار تولید قرار بدن.

Image for post
Image for post

اما  چه عجیب و چه ناجوانمردانه

فقط می تونم بگم این حرکت جنایتی بود که آخرین ضربه رو به اعتماد مردم نسبت به دولت و حکومت زد. 

شاید دوستانی باشند که دارن این مقاله رو میخونن و یادشون باشه در سال 92 چه اتفاقی افتاد. اونجا هم دولت دقیقا با دخالت های بیجای خودش و نرخ گذاری دستوری روی خوراک پتروشیمی ها ضرر و زیان سنگینی به سهامداران زد. 

اون سالها گذشت و فقط کسانی برنده شدن که با دید بلند مدت در این بازار موندن و خسته نشدن . امسال هم میگذره ودوباره بهار به بورس برمیگرده. 

در آخر این جمله رو به دوستانی بگم که در ضرر هستن

تا نفروختی، ضرر نکردی!

اما هدفم از طرح این پرسش ها این بود که به نتیجه برسیم که چه چیزایی رو باید بدونیم که گول این ظاهر سازی ها رو نخوریم. در مقاله بعدی قصد دارم تا چیزهایی رو به شما بگم که برای خودم درس بسیار بزرگی شد.