حالِ این روزهای بورس

دوستان عزیزم امیدوارم حال شما خوب باشد و از بزرگترین نعمت یعنی سلامتی در این روزهای کرونایی بی بهره نباشید. حال و روز بورس این روزها اصلا خوب نیست. متاسفانه این روزها بورس بازیچه اخبار و حواشی آن و از طرفی بی تحلیلی اهالی بازار به خصوص تازه واردان است.

آنچه که از اخبار بر میاید گویا تیم مذاکره کننده ایرانی با آمریکا در حال توافق است و همین اخبار که هنوز صحت آن در عمل به اثبات نرسیده است موجب شده تا عده‌ای چوب حراج به دارایی‌های خود نه تنها در بورس بلکه در سایر بازارها از جمله خودرو، دلار و مسکن بزنند. البته شدت این حراج در سایر بازارها به اندازه بورس واضح نیست و همین شفافیت بورس است که به این هیجان دامن میزند. 

وظیفه ما چیست؟

به عنوان یک تحلیلگر در بازار، باید بدانیم اولین گام کنترل هیجان و تحلیل با داده‌های واقعی است. با مطالعه تاریخچه بازار بورس خواهید دید، افرادی که نتوانسته اند هیجان خود را کنترل کنند قطعا مغلوب این بازار هستند. همانطور که می‌دانید بورس ایران در غالب چند مولفه از جمله نرخ دلار و تورم رشدهایی را در بازه های مختلف زمانی داشته است. 

نرخ دلار که امروز به رقم 22500 تومان رسید، نرخی است که اکثر شرکت‌ها مبلغی کمتر از آن یعنی 20000 تومان را در صورت‌های مالی خود لحاظ کرده‌اند. بنابراین باید بدانیم حتی اگر دلار به عدد 20000 تومان بازگردد نیز با ریزش اخیر بورس اکثریت بازار دارای حباب منفی قیمتی است.  

بر خلاف دوره‌های گذشته که ریزش دلار باعث ریزش بورس میشد اما در این دوره بورس ریزش خود را خیلی زودتر از دلار آغاز کرد. دانستن این نکته یکی از عوامل مهم در نگهداری یا فروش سهام است. سهامی که قیمت آنها وابسته به دلار است و اصطلاحا به آنها سهام دلاری می‌گویند تحت این کاهش قیمت دلار دچار جو منفی شده‌اند در صورتیکه واقعیت صورت های مالی در این شرکت ها با نرخ دلار 20000 تومان یا حتی کمتر در نظر گرفته شده است.  به عنوان مثال سهام شرکت فولاد مبارکه با در نظر گرفتن نرخ دلار 20000 تومان توانایی ساخت سود 397 تومانی برای سال 1400 را دارد. این سهم با توجه به قیمت های فعلی دارای P/E  تقریبا برابر با 3 است. در صورتیکه P/E معقول برای یک سهم در بورس تهران بین 5 تا 6 است. 

ذکر همین یک نمونه کافیست تا بدانیم در بورس تهران واقعا یک حباب منفی شکل گرفته است که تنها هیجانات است که بر رفتار معامله گران غالب شده است. در مقاله زیر تحلیل سهم فولاد مبارکه و نقطه ورود و خروج به معامله وجود دارد.

دلار تا کجا ؟

در تصویر زیر نمودار قیمت دلار در تایم هفتگی وجود دارد. ببینیم قیمت تا کجا امکان اصلاح دارد.

نمودار لگاریتمی قیمت دلار در تایم هفتگی
نمودار لگاریتمی قیمت دلار در تایم هفتگی
نمودار لگاریتمی قیمت دلار در تایم هفتگی

همانطور که در تصویر فوق ملاحظه میفرمایید اولین حمایت دلار حوالی قیمت 20000 تومان است که نفوذ به زیر این قیمت تقریبا غیر ممکن است. بنابراین حتی با توجه به ریزش قیمت دلار نرخ دلار برای سال 1400 همان حوالی 20 تا 22 هزار تومان است. 

در پایان باید خدمت شما بگویم که داشتن دید میان مدت و بلند مدت در بورس یکی از بهترین استراتژی های مورد استفاده در بورس تهران است.