تکنیکال مقدماتی - مقدمه

پس از نوشتن مقالات مختلف در مورد بازار بورس در پرسپت تصمیم گرفتم تا آموزش تحلیل تکنیکال را در پرپست در قالب چند مقاله مفصل خدمت دوستان بیان کنم. قبل مطالعه این سری از مقالات باید بگویم که این سری از آموزش‌ها‌ در قالب دو رده مقدماتی و پیشرفته خدمت دوستان ارائه می‌شود. بنابراین اگر شما دوستان تا حدی با اصول اولیه تحلیل تکنیکال آشنایی دارید پیشنهاد میکنم سری مقالات تکنیکال پیشرفته را مطالعه کنید. 

آنچه در این مقاله بیان خواهد شد عبارتست از:

 • تعریف تحلیل تکنیکال
 • اصول اساسی تحلیل تکنیکال
 • زیرشاخه ها و مباحث اصلی تحلیل تکنیکال
 • نمودار قیمت - زمان
 • انواع نمودارها در تحلیل تکنیکال

1.تعریف تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال علم بررسی نمودار قیمت - زمان برای اتخاذ بهترین تصمیم برای لحظه حال حاضر است. این تصمیم می‌تواند یکی از موارد خرید، فروش، نگهداری و یا خروج از بازار باشد. 


2. اصول اساسی تکنیکال

تحلیل تکنیکال سه اصل اولیه دارد :

 • همه چیز در قیمت نهفته است.

یعنی یک تحلیلگر تنها باید با داشتن قیمت سهام اقدام به تحلیل کند و تمامی عوامل گذشته و آینده تاثیر خود را در قالب قیمت نشان می‌دهند. 

 • آینده شبیه گذشته است.

یعنی الگوهای رفتاری قیمت در آینده تکرار پذیر هستند و اتفاق خواهند افتاد.

 • آینده تمایل به حفظ روند جاری دارد.

به طور مثال اگر یک روند صعودی در بازار حاکم باشد، معامله گران ناخود آگاه راغب هستند روند صعودی را کماکان ادامه دهند.

Image for post
Image for post

 


3. زیرشاخه ها و مباحث اصلی تکنیکال

تحلیل تکنیکال از مباحث گوناگونی تشکیل یافته که به تدریج توسط تحلیلگران و نظریه پردازان این عرصه ابداع گشته‌اند و امروزه به عنوان ابزارهای متنوع و کارآمد در اختیار ما قرار دارند. 

 

 • الگوهای کندل استیک یا شمع ژاپنی

این مبحث علیرغم سادگی یکی از کارآمدترین روش‌ها برای انجام معاملاتی دقیق و پربازده است.مسلما برای شما شگفت انگیز خواهد بود اگر بتوانید بر اساس رفتار قیمت در یک روز، رفتار قیمت در فردا را حدس بزنید. الگوهای کندل استیک این قابلیت را دارند. برای آشنایی با الگوهای شمع ژاپنی به مقاله زیر مراجعه کنید.

Image for post
Image for post

 

 • الگوها و پترن‌های تکنیکال

در این روش تحلیلگر با یافتن برخی از الگوها و اشکال هندسی می‌تواند برخی از موقعیت‌های مناسب جهت ورود به یک معامله را بیابد. از جمله الگوهای مهم در تحلیل تکنیکال می توان کانال صعودی یا نزولی، خط روند، خطوط حمایت و مقاومت، الپوی سقف و کف دوقلو و سه قلو، الگوی سر و شانه، پرچم و مثلث را نام برد. 

Image for post
Image for post
 • اندیکاتورها و سیستم‌های معاملاتی

اندیکاتورها ابزارهایی هستند که با استفاده از فرمول‌های ریاضی برنامه‌ریزی شده‌اند و به هیچ عنوان قصد پیش‌بینی آینده را ندارند بلکه با استفاده از آنها می‌توان وضعیت فعلی یک سهم را بررسی کرد. تعداد اندیکاتورهای ابداعی توسط تحلیگران در طول زمان بیشمار است اما آنها را می‌توان در سه دسته کلی روندنما، نوسانگرنما و اندیکاتورهای حجمی طبقه‌بندی کرد که در مقاله‌ای جداگانه به آنها خواهیم پرداخت.

Image for post
Image for post
 • تئوری امواج الیوت 

نظریه امواج الیوت یکی از کاربردی ترین ابزارهای تکنیکال است که طرفداران زیادی را در سطح دنیا دارد. که عملا شاهد دقت این نظریه در تحلیل تکنیکال هستیم. در نظریه الیوت تمامی امواج به دو دسته اصلاحی و ایمپالسیو تقسیم می‌شوند. 

امواج ایمپالسیو امواجی هستند که قیمت‌ها در آن دائما رو به افزایش و امواج اصلاحی امواجی هستند که قیمت‌ها در آنها دائما رو به کاهش است و خود از موج‌های کوچکتری تشکیل می‌شوند که به آنها ریز موج می‌گویند. ساختار اصلی امواج الیوت بر این اصل است که روندهای صعودی در قالب 5 مرحله و روندهای اصلاحی در قالب سه مرحله اتفاق خواهد افتاد که هر کدام از مراحل ممکن است دارای ریزموج‌های کوچکتری باشند. تئوری امواج الیوت بسیار مفصل است که بیان جزئیات آن در مقاله جداگانه خواهد بود. 

Image for post
Image for post

4. نمودار قیمت - زمان

دو عنصر اصلی در تحلیل تکنیکال قیمت و زمان هستند. هر آنچه که شما برای تحلیل به آن نیاز دارید در نموداری قرار می‌گیرد که از دو محور عمود بر هم تشکیل شده است. محور افقی زمان و محور عمودی قیمت را نمایش می‌دهد. واحد محور افقی بر اساس نیاز تحلیلگر متغیر است و می‌توان آن را تغییر داد به واحد زمانی در تحلیل تکنیکال اصطلاحا چارچوب زمانی یا تایم فریم گفته می‌شود. انواع تایم فریم‌ها در تحلیل تکنیکال به شرح زیر است. 

Image for post
Image for post

5. انواع نمودارها در تحلیل تکنیکال

 • نمودار خطی (Line Chart)

ساده‌ترین شکل نمایش قیمت است که توسط افراد غیر تحلیگر نیز استفاده می‌شود. در این روش نقطه پایانی هر روز به روز دیگر (بسته به تایم فریم اگر روزانه باشد) متصل می‌شود. 

Image for post
Image for post
 • نمودار میله‌ای (Bar Chart)

این نمودار نسبت به نمودار قیمت - زمان از اطلاعات کاملتری برخوردار است. به این صورت که به ازای هر واحد زمانی روی نمودار از یک پاره خط عمودی استفاده می‌شود که به این پاره خط اصطلاحا میل یا بار می‌گویند. 

Image for post
Image for post
 • نمودار شمع ژاپنی (Candlesticks)

این نمودار در بین تحلیلگران تکنیکال بسیار رواج دارد. در این نمودار از دو رنگ برای شناسایی کندل‌های صعودی و نزولی (معمولا سبز و قرمز) استفاده می‌شود. بنابراین تحلیلگر با یک نگاه سریع به رنگ کندل می‌تواند شرایط قیمت در بازه زمانی مورد نظر را شناسایی کند. این نمودارها به تفصیل در مقاله‌ای جدا آموزش داده می‌شود. 

Image for post
Image for post