بیتکوین و پایان رالی صعودی قیمت

امروزه بحث بیتکوین یا به طور کلی رمزارزها بیشتر از هر زمانی خود را در جامعه جهانی آشکار کرده است. عوامل زیادی باعث پیدایش و گرایش جوامع به سمت سرمایه‌گذاری روی این دارایی شده است. برای بررسی این عوامل می‌توانید به مقاله زیر رجوع کنید.

در مقاله قبل با توجه به فراگیر شدن بحث رمز ارزها در جامعه یک پیش بینی از قیمت بیتکوین با استفاده از تحلیل تکنیکال خدمت شما عزیزان ارائه کردم. برای مطالعه این مقاله و قرار گرفتن در بحث سریالی پیش بینی قیمت بیتکوین می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

از تاریخ نوشتن مقاله فوق حدودا سه هفته میگذرد که در حال نوشتن این مقاله هستم.امروز ناخودآگاه سری به سایت تریدینگ ویو زدم و تصمیم گرفتم قیمت بیتکوین را یکبار دیگر مورد بررسی قرار دهم. در این مقاله با استفاده از تحلیل تکنیکال قیمت بیتکوین را خدمت شما تحلیل می‌کنم.

در تصویر زیر نمودار قیمت بیتکوین را در تایم فریم روزانه مشاهده می‌فرمایید. 

نمودار قیمت بیتکوین در تایم روزانه
نمودار قیمت بیتکوین در تایم روزانه
نمودار قیمت بیتکوین در تایم روزانه

همانطور که ملاحظه می‌کنید، قیمت یک رالی پنج موجی را تکمیل کرده است. با اندازه گیری موج سوم این رالی می‌توان هدف موج پنجم را در 1.272 فیبوناچی تشخیص داد. اما برای تشخیص پایان روند تنها استفاده از ابزار فیبوناچی کافی نیست. برای این منظور با از اندیکاتورها نیز کمک بگیریم. برای این منظور از دو اندیکاتور محبوب RSI و MACD کمک می‌گیریم.

Image for post
Image for post

همانطور که ملاحظه میفرمایید اندکاتور RSI با وجود شکست سقف قبلی قیمت موفق به شکست سقف قبلی خود نشده است. به این حالت در تحلیل تکنیکال اصطلاحا واگرایی منفی بین قیمت و اندیکاتور می‌گویند. برای اندیکاتور MACD نیز چنین حالتی کاملا آشکار است. بنابراین می‌توان گفت رالی قیمت به پایان موج پنجم صعودی خود در حال نزدیک شدن است. 

اما سناریوی دیگر که احتمال آن خیلی ضعیف نیست شکست سطح 50 هزار دلار و سپس صعود قیمت تا سطح 57 هزار دلار است. لذا پیشنهاد بنده به عنوان یک تحلیلگر سیو سود در قیمت های فعلی و صبر تا شکست سطح 50 هزار دلار است.

اگر قیمت بتواند سطح 50 هزار دلار را با قدرت به سمت بالا بشکند سرمایه گذاران می‌توانند با احتیاط و به صورت پله ای اقدام خرید و نگهداری تا سطح 57 هزار دلار نمایند. 

اگر شما نیز علاقمند به یادگیری تحلیل تکنیکال هستید می‌توانید مقالات بنده را که به صورت سلسله وار در حال تالیف است را مطالعه کنید.