اندازه بازار فارکس - مزیت معامله گری در فارکس

نکات مهم این مقاله در رابطه با اندازه بازار فارکس:

  • بازار فارکس بزرگترین و نقدشونده ترین بازار در جهان است.
  • دلار آمریکا اکثر معاملات فارکس را تشکیل می دهد.
  • نقدینگی عمیق بازار فارکس با اجازه دادن به معامله گران برای ورود و خروج آنی از بازار سودمند است.

اندازه و عمق بازار فارکس آن را به یک بازار معاملاتی ایده آل تبدیل کرده است. نقدینگی آن، فروش و خرید ارز را بدون تاخیر برای معامله گران آسان می کند و اسپردهای کم را برای مظنه‌های مطلوب ایجاد می کند. هزینه‌های کم، دامنه وسیع برای بازارهای مختلف و زمان معاملات انعطاف پذیر، آن را به پرمعامله ترین بازار در جهان تبدیل کرده است. این مقاله عظمت بازار فارکس را روشن می‌کند، که امکان درک بهتر مکانیزم  پشت آن را در مقیاس کلان فراهم می‌کند. در نهایت یک پایه محکم برای تجارت فارکس برای مبتدیان تا معامله گران پیشرفته فراهم می کند.

نمودار دایره ای زیر اندازه بازار فارکس که طرف مقابل را نشان می دهد

Image for post
Image for post

بازار فارکس چقدر بزرگ است و ارزش آن چقدر است؟

بر اساس گزارش سه ساله بانک تسویه بین المللی در سال 2016، ارزش بازار فارکس به طور متوسط ​​5.1 تریلیون دلار در روز بود. این رقم نسبت به گزارش قبلی در سال 2013 به 5.4 تریلیون دلار کاهش یافته است. تنها چند کشور وجود دارند که بیشترین حجم معاملات فارکس را به خود اختصاص داده اند. نمودار زیر میزهای تجاری عمده جهانی را به عنوان درصدی از میانگین کل گردش مالی نشان می دهد.

نمودار میله ای که اندازه بازار فارکس را بر اساس کشور نشان می دهد

Image for post
Image for post

از دیدگاه معامله‌گران، ارزش بازار فارکس بزرگ باعث نوسانات کمتری می‌شود، زیرا معاملات بزرگ تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بازار ندارند. بازارهای کوچکتر می توانند تحت تأثیر مؤسسات / معامله گران بزرگ با سهولت نسبی قرار گیرند، اما در بازار فارکس این تأثیر نسبتاً کاهش یافته است.

بازار فارکس از چندین عنصر کلیدی تشکیل شده است. تأثیرگذارترین آنها بانک ها هستند. بازار بین بانکی بیشترین حجم مبادلات ارزی در فضای ارز را در بر می گیرد. این شامل تجارت بین بانک ها، معاملات برای مشتریان و تسهیل تجارت توسط میزهای فردی آنها می شود. بانک‌های ایالات متحده اکثریت سهم این بازار را در اختیار دارند. بانک‌های مرکزی، مدیران سرمایه‌گذاری، صندوق‌های تامینی، شرکت‌ها و در نهایت معامله‌گران خرده‌فروشی، بقیه بازار را تکمیل می‌کنند. تقریباً 90 درصد از این حجم توسط سفته بازان ارز که بر روی حرکات روزانه قیمت سرمایه گذاری می کنند، ایجاد می شود.

به عنوان معامله‌گران خرده‌فروشی، درک عظمت بازار فارکس برای موفقیت در استراتژی معاملاتی خود و همچنین نحوه تعامل این اجزای مختلف با یکدیگر در مقیاس بزرگ‌تر ضروری است.

حجم معاملات فارکس

معامله گران از بازارهای دیگر به دلیل سطح نقدینگی بسیار بالا، جذب فارکس می شوند. نقدینگی مهم است زیرا به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا 24 ساعت شبانه‌روز و پنج روز و نیم هفته به راحتی وارد و خارج شوند. این امکان را به حجم معاملات بزرگ می دهد تا بدون نوسانات زیاد قیمت که در بازار با نقدشوندگی کمتر اتفاق می افتد، وارد بازار شده و از آن خارج شوند. این بدان معناست که اگر به دلیل نبود خریدار هرگز در موقعیتی قرار نخواهید گرفت. این نقدینگی می تواند از یک جلسه تجاری به جلسه دیگر و همچنین از یک جفت ارز به دیگری متفاوت باشد.

به عنوان پرمعامله ترین جفت ارزها، EUR/USD و USD/JPY تقریباً 41% از کل معاملات فارکس سالانه را تشکیل می دهند. این یک درصد خیره کننده با توجه به مقیاس اندازه کلی بازار فارکس است. واقعیت شگفت‌انگیز دیگر این است که بیشتر جفت‌هایی که در نمودار زیر منعکس می‌شوند، ضربدر USD هستند.

دلار آمریکا 85 درصد از حجم معاملات فارکس را تشکیل می دهد. یورو با تقریباً 40 درصد حجم معاملات، از ین ژاپن که تقریباً 20 درصد را به خود اختصاص داده است، جلوتر است. با توجه به حجمی که عمدتاً در دلار آمریکا، یورو و ین متمرکز شده است، معامله گران فارکس می توانند توجه خود را فقط بر تعداد انگشت شماری از جفت های اصلی متمرکز کنند. علاوه بر این، نقدینگی بیشتر موجود در بازار فارکس منجر به روندهای طولانی و کاملاً تعریف شده ای می شود که به خوبی به تحلیل تکنیکال و روش های ترسیم نمودار پاسخ می دهد.

نمودار دایره ای که جفت ارزهای معامله شده برتر را نشان می دهد

Image for post
Image for post


چگونه می توان از بازار فارکس استفاده کرد

معامله گرانی که مایلند از مزایایی که با اندازه و حجم زیاد بازار فارکس به دست می آید، سرمایه گذاری کنند، باید در نظر بگیرند که چه روش یا ترکیبی از تجزیه و تحلیل مناسب سبک معاملاتی آنها است. در سطح پایه، معامله گران باید ارکان زیر را برای تجارت فارکس درک کنند:

تحلیل بنیادی: 

از آنجایی که ارزها در یک بازار معامله می شوند، می توانید به عرضه و تقاضا نگاه کنید. به این می گویند تحلیل بنیادی. نرخ بهره، رشد اقتصادی، اشتغال، تورم و ریسک سیاسی همگی عواملی هستند که می توانند بر عرضه و تقاضای ارز تأثیر بگذارند.
 تحلیل تکنیکال:

 نمودارهای قیمت داستان های زیادی را بیان می کنند و اکثر معامله گران فارکس در تصمیم گیری های تجاری خود به آنها وابسته هستند. نمودارها می توانند روندها و نقاط قیمتی مهمی را که معامله گران می توانند وارد بازار یا خارج شوند، در صورتی که بدانید چگونه آنها را بخوانید، نشان دهند.

مدیریت پول:

 بخش اساسی تجارت. همه معامله‌گران باید بدانند که چگونه ریسک‌ها و پاداش‌های بالقوه خود را اندازه‌گیری کنند و از آن برای قضاوت در مورد ورودی‌ها، خروجی‌ها و اندازه تجارت استفاده کنند. معامله گران فارکس از این ستون ها در اشکال مختلف برای ایجاد استراتژی ای استفاده می کنند که با آن احساس راحتی می کنند. هنگامی که آنها تعادلی بین این سیستم های مرکزی پیدا کردند، توجه خود را به تخصصی شدن و تقویت مهارت های خود از طریق به روز نگه داشتن سیاست، سیاست های پولی/مالی و غیره و تصمیم گیری آگاهانه بر اساس اطلاعات در دست معطوف خواهند کرد. یک معامله گر فنی ممکن است از اندیکاتورها/نقشه های مختلف استفاده کند و معاملات حاصل از این سیگنال های فنی را انجام دهد. احساسات مشتری همچنین می تواند به معامله گران فارکس اطلاعاتی در مورد برگشت های احتمالی، نقاط ورود و خروج به بازار بدهد. به وبینار هفتگی Trading Sentiment ما بپیوندید یا برای اطلاعات بیشتر گزارش احساسات مشتری IG را مشاهده کنید.