آموزش فارکس - تریدر یا مهندس پرواز ؟

شاید برای شما جای سوال باشد که چرا عنوان تریدر و مهندس پرواز را کنار هم آورده‌ام. اصلا تعجب نکنید! قطعا در آینده هنگام معاملات خود به حساسیت شغل یک تریدر پی می‌برید و خواهید دید که وظایف یک تریدر کمتر از یک مهندس پرواز نیست.

هر مهندس پرواز بسته به نوع پروازی که در پیش دارد، یعنی سفرهای داخلی یا خارجی که بر اساس برد و بعد مسافتشان دسته بندی می شوند، در پروازهای داخلی ۲ ساعت و در پروازهای خارجی از ۲ ساعت و نیم قبل از پرواز به همراه سایر خدمه‌ی پرواز که متشکل از خلبان و کمک خلبان است، روانه‌ی فرودگاه می‌شود و همراه خلبانان به واحد دیسپچ یا آماده شدن هواپیما برای مقدمات پرواز است، می رود.

Image for post
Image for post

در واقع این قسمت اطلاعاتی از قبیل وضعیت هواپیما، مقدار سوخت، وضعیت آب و هوایی مسیر، وضعیت بار و احیانا نقص یا مورد فنی که توسط مهندسان تعمیر و نگهداری هواپیما گزارش شده باشد در اختیار خدمه ی پرواز گذاشته می شود. پس از این که تمامی این موادر چک شد، به اصطلاح گروه پرواز به سمت هواپیما روانه می شوند تا مهندس پرواز اولین دسته از اقدامات خود را در کابین خلبان که اصطلاحا آن را چک ایمنی می نامند را انجام دهد.

شما به عنوان یک تریدر باید دقیقا همین قدر حساس باشید. برای ورود به یک معامله (انجام پرواز) و در حقیقت حفظ سرمایه خود که حکم همان مسافران پرواز را دارند تمامی دقت خود را بکار بگیرید. شاید برای شما جای سوال باشد که چرا در ابتدای آموزش در حال عنوان کردن این مطالب هستم و مستقیما وارد بحث ترید نشدم. به عنوان یک تریدر همیشه به یاد داشته باشید هیچ کس شما را به علت معامله نکردن مواخذه نمیکند اما برای معامله اشتباه شما از سمت خودتان سرزنش و مواخذه می‌شوید.

برای ترید کردن دیر نمی‌شود.

Image for post
Image for post

ما در این دوره آموزشی به سبک یک مهندس پرواز ترید خواهیم کرد. یعنی ابتدا یک چک لیست از عوامل مهم برای خودمان تهیه می‌کنیم. بعد از چک کردن و در صورت تایید تمامی عوامل اجازه داریم تا وارد پوزیشن شویم. این سبک از معامله گری مخصوص معامله گران حرفه ای و منظم است. شما باید بدانید حفظ اصل سرمایه در بازار مالی مهم تر از سود کردن است. 

در ادامه خواهید دید که به مرور زمان و با کسب تجربه در ترید کردن نیاز نیست این عوامل را روی کاغذ بنویسید (البته اگر نوشته شود خیلی هم عالیست) و تنها با یک یادآوری ذهنی می‌توانید تصمیم بگیرید آیا اکنون موقعیت مناسبی برای ترید کردن موجود است یا خیر. 

چک لیست ما شامل موارد زیر است که در مقالات بعدی عنوان هریک از مقالات مطابق با همین عوامل است:

  • میزان سرمایه مورد نیاز برای ترید کردن چقدر باید باشد.
  • چه زمانی باید ترید کنیم.
  • چه چیز را باید ترید کنیم.
  • با چه حجمی از سرمایه باید ترید کنیم.
  • در یک پوزیشن چقدر باید ریسک یا سود کنیم. 
  • و ...

به عنوان جمع بندی پایانی در این مقاله :

فهمیدیم که شغل تریدری یک شغل بسیار حساس است و شما برای ورود به این عرصه حتما نیاز به آموزش و تجربه کافی دارید تا بتوانید برآیند معاملاتی خود را همواره در سود نگه دارید. همچنین برای داشتن نظم و انضباط فکری حتما لازم است تا قبل از ورود به یک پوزیشن چک لیست معاملاتی خودمان را تکمیل کنیم تا در هنگام باز بودن پوزیشن دچار استرس نشویم.