آشنایی با نحوه انجام معاملات در بورس

 در مقاله قبل خدمت دوستان کلیات بازار بورس و مزایای سرمایه گذاری در آن را خدمت دوستان بیان کردم. در این مقاله قصد دارم تا نحوه خرید و فروش سهام در بازار بورس رابیان کنم.
سرمایه کلیه شرکت های پذیرفته شده  در بورس اوراق بهادار تهران با واحدی به نام برگه سهام اندازه گیری میشود.ارزش اسمی هر شرکت در ابتدای پذیرش به برگه هایی با قیمت 1000 ریال تقسیم می شود که به هر برگه "برگه سهام" گویند. که البته قیمت بازاری این سهام در هنگام عرضه اولیه در اغلب موارد متفاوت با این مبلغ است. آنچه که در بورس اوراق بهادار مورد داد و ستد قرار می گیرد برگه سهام متعلق به یک شرکت با قیمت مشخصی است که در بازار در حال خرید و فروش است. به طور مثال هر سهم شرکت فولاد مبارکه اصفهان در حال حاضر 2100 تومان است. که برای خرید یا فروش آن باید سفارشی را به سازمان بورس ارسال کرد.

Image for post
Image for post

 

کلیه سفارشات خرید و فروش سهام باید توسط یک واحد واسط به نام کارگزار انجام شود. شرکت های کارگزاری ها دارای مجوز نزد سازمان بورس هستند که کلیه خدمات مربوط به امور سهام از جمله خرید و فروش را برای مشتریان انجام می دهند. قبل از انجام هرگونه معامله شما باید به  صورت حضوری به یکی از کارگزاری های دارای مجوز نزد سازمان بورس مراجعه کرده و احراز هویت شوید و کد بورسی دریافت کنید.

پس از دریافت کد بورسی اکنون شما به عنوان یک فرد دارای مجوز خرید و فروش سهام هستید. به یاد داشته باشید کد بورسی شما همانند شماره ملی شما منحصر بفرد است و برای انجام کلیه امور مربوط سهام به آن نیاز دارید.


روش های خرید و فروش سهام

روش های مختلفی برای خرید و فروش سهام یک شرکت وجود دارد. در گذشته برای خرید سهام یک شرکت می بایست به صورت حضوری به کارگزار مراجعه و پس از تکمیل فرم مشخصات سهامداری نسبت به خرید اقدام میشد. کمی بعد با گسترش خطوط ارتباطی سفارش تلفنی نیز به امکانات کارگزاری ها افزوده شد.

در حال حاضر با ایجاد زیرساخت های لازم بر بستر وب امکان خرید و فروش آنلاین و غیر حضوری برای کاربران مهیا شده است. این امر تا حد زیادی باعث سهولت در انجام معاملات شده است.

بنابراین سفارشات از دو طریق از مشتری برای کارگزار ارسال می شود:

  1. از طریق پنل کارگزاری و به صورت آنلاین
  2. از طریق تماس تلفنی و به صورت بر خط
    در حال حاضر اکثر معامله گران سفارشات خود را به صورت آنلاین به کارگزار ارسال می کنند و تعداد کمی از سفارشات به صورت برخط یا تلفنی ارسال می شود.
Image for post
Image for post

سامانه سجام بورس چیست ؟
شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه و همچنین ایجاد درگاه واحد خدمات دهی به تمامی ارکان این بازار ( نهادهای مالی، ناشران و علی الخصوص سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی )، اقدام به راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) نموده است.

Image for post
Image for post

با ثبت نام در این سامانه، هر شخص تنها با یک بار شناسایی و ثبت اطلاعات امکان برخورداری از کلیه خدمات بازار سرمایه را خواهد داشت و در هیچ یک از مراجعات خود به نهادهای مالی اعم از کارگزاری، صندوقهای سرمایه گذاری،شرکتهای تامین سرمایه و … نیاز به احراز هویت مجدد نخواهد داشت. همچنین کلیه مطالبات و عایدی نقدی در بازار سرمایه به شماره حساب اعلام شده از سوی هر شخص در سجام، واریز خواهد شد.

لازم به ذکر است در حال حاضر عملا چنین چیزی تا به حال در سامانه سجام اتفاق نیفتاده است و دریافت سود شرکت های بورسی به همان شیوه سنتی و اعلام شماره حساب نزد شرکت اتفاق می افتد.

زمان خرید و فروش در بازار بورس

معاملات بازار بورس اوراق بهادار تهران در روزهای غیر تعطیل رسمی و در ایام شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 9 تا 12:30 انجام می شود. معاملات در بورس با یک مرحله پیش گشایش 30 دقیقه
ای از ساعت 8:30 تا 9 انجام می شود. در این بازه زمانی معامله گران می توانند سفارش خود را در سامانه معاملات ثبت کنند اما معاملات در ساعت 9 آغاز خواهد شد.

Image for post
Image for post

در مورد پیش گشایش در بورس و نکات کلیدی مربوط به آن در مقالات بعدی مفصل بحث خواهیم کرد.


کارمزد معاملات

تمام کارگزارها برای انجام معاملات شما نزد سازمان بورس درصدی از مبلغ کل معامله را به عنوان کارمزد انجام معامله کسر میکنند. در حال حاضر میزان این کارمزد به صورت زیر است.

کارمزد خرید ۰٫۴۶۴ درصد یعنی [۰٫۰۰۴۶۴ × (تعداد سهم× قیمت هر سهم)]

کارمزد فروش ۰٫۵۷۵ درصد یعنی [۰٫۰۰۵۷۵× (تعداد سهم× قیمت هر سهم)]

کارمزد فروش شامل ۰٫۱ درصد مالیات نیز است که در کارمزد فروش لحاظ می‌شود

مجموع کارمزد پرداختی در خرید و فروش به میزان ۱٫۰۳۹ درصد است.

 شایان ذکر است که نرخ کارمزد و خدمات در بازار سرمایه ایران توسط نهاد قانون‌گذار تعیین می‌شود.

در مقاله بعدی در مورد انواع بازارهای موجود در بورس اوراق بهادار تهران و تفاوت هریک با یکدیگر مطالبی را خدمتتان ارائه خواهم کرد.