آشنایی با صفحه اصلی سایت بورس

عرض سلام خدمت دوستان عزیز در این مقاله قصد دارم تا شما را با صفحه اصلی معاملات بورس و اجزای آن آشنا کنم. نشانی اینترنتی سایت بورس www.tsetmc.com است. در این صفحه اطلاعات مفیدی از معاملات شرکت های بورسی و فرا بورسی قرار دارد که توضیح خواهم داد.

Image for post
Image for post

 

بله همونطور که ملاحظه می کنید همه چیز قرمزه و اکثر سهم ها در صف فروش گیر کردند. به عنوان اولین نکات بدانید که رنگ قرمز برای اعداد نشان دهنده کاهش قیمت نسبت به روز معاملاتی قبل و رنگ سبز نشان دهنده افزایش قیمت است. با توجه به محدود بودن دامنه نوسان قیمتی در بورس (حداکثر بین +5 و -5) زمانی که در سقف قیمتی عرضه کننده ای وجود نداشته باشد سهام اصلاحا با صف خرید و زمانی که در کف قیمتی خریداری وجود نداشته باشد سهام اصطلاحا با صف فروش مواجه می شوند.

 همانطور که در تصویر مشخص است این صفحه به دو قسمت اصلی تقسیم می شود. در قسمت سمت راست اطلاعاتی در مورد کلیت بازار و در قسمت های سمت چپ اطلاعاتی مربوط به شاخص ها و نمادهای بازار مشخص است. به نوعی می توان گفت این صفحه خلاصه ای از کلیت معاملات در روز بازار است.

به سراغ معرفی قسمت های مختلف و اطلاعاتی که می توان از آن دریافت می رویم.
در گوشه سمت راست بالا قسمتی به صورت زیر قرار دارد:

Image for post
Image for post

در این قسمت شما اطلاعات زیر را می توانید بدست آورید.

  1. وضعیت بازار: نشان دهنده باز یا بسته بودن بازار و ساعت معاملاتی است.
  2. شاخص کل: مقدار عددی شاخص کل بورس و تغییرات روزانه آن نسبت به روز معاملاتی قبل (50029.69 واحد کاهش نسبت به روز قبل)
  3. شاخص کل هم وزن: مقدار عددی شاخص کل (هم وزن ) بورس و تغییرات روزانه آن نسبت به روز معاملاتی قبل (4871.71 واحد کاهش نسبت به روز قبل)
  4. ارزش بازار: مجموع کل ارزش شرکت های موجود در بازار بورس (میلیارد ریال)
  5. اطلاعات قیمت: تاریخ و ساعت به روز رسانی قیمت ها
  6. تعداد معاملات: تعداد کل معاملات انجام شده تا کنون
  7. حجم معاملات: تعداد کل سهام معامله شده تا کنون

در ادامه و در بحث تابلوخوانی و روانشناسی بازار با این اطلاعات خیلی زیاد سر و کار خواهیم داشت.

در سمت چپ قسمت بالای صفحه اصلی چنین پنجره ای وجود دارد.

Image for post
Image for post

این پنجره شامل اطلاعات مربوط به شاخص های موجود در بازار بورس است. در بین این شاخص ها شاخص کل و شاخص کل هم وزن اهمیت بالاتری نسبت به بقیه شاخص ها دارند. شاخص هم وزن نیز تغییرات بازار را به صورت واقعی تر نمایش می دهد زیرا برایندی از کلیه سهم های بازار است. در مورد اینکه این شاخص ها به چه صورت محاسبه می شوند فرصت توضیح در این مقاله نیست. در آینده و در بحث تحلیل تکنیکال تغییرات این شاخص ها و الگوهایی که تشکیل می دهند برای ما بسیار مفید است که در آنجا به آن خواهیم پرداخت.

در قسمت راست تصویر زیر

Image for post
Image for post

میزان تاثیر هریک از سهم ها در تغییرات شاخص کل را ملاحظه می کنید. در پنجره سمت چپ نمادهایی را مشاهده می کنید که در طول روز بیشترین بازدید را داشته اند. در ستون های کنار هریک از نمادها اطلاعاتی در مورد قیمت، حجم و ارزش معاملات، تعداد معاملات  و قیمت پایانی سهم مشاهده می فرمایید. در مورد قیمت پایانی سهم در مقاله ای جداگانه مربوط به توضیح تابلوی معاملات سهم مفصل توضیح خواهیم داد.