آشنایی با بورس اوراق بهادار تهران

عرض سلام خدمت دوستان عزیز

بنده قصد دارم تا در سلسله مقالاتی شما عزیزان را با بورس اوراق بهادار تهران آشنا کنم. هدف بنده از شروع این آموزش افزایش آگاهی مخاطبان از مبتدی برای آمادگی جهت ورود به بازار و انجام معاملات سهام است. اگر به بازار های مالی و بورس علاقه مند هستید پیشنهاد میکنم این مقالات را دنبال کنید. زیرا نتیجه تجربه چند ساله بنده (تقریبا هشت سال) و معامله در بازار سهام ایران و بازارهای بین المللی است.

در دوره حاضر کمتر شخص ایرانی هست که تا به حال در مورد بورس اوراق بهادار یا به طور خلاصه بورس چیزی نشنیده باشد. به خصوص در سالهای اخیر که به واسطه رشدهای پی در پی شاخص کل بورس و دعوت مردم به سرمایه گذاری در بورس، فعالیت در این بازار بین افراد جامعه فراگیر شده است.

Image for post
Image for post

توصیه بنده به عنوان یک فعال بورسی به شما مخاطبان گرامی، این است که بدون آموزش و کسب آگاهی و دانش لازم در این زمینه به هیچ عنوان به صورت مستقیم اقدام به سرمایه گذاری در این بازار نفرمایید. شاید این هشدار بنده در ابتدا برای برخی از مخاطبان به نوعی ایجاد ترس و وحشت نسبت به بورس کند اما در ادامه خواهید دانست که اگر با دانش و آگاهی وارد بازار شوید این بازار یکی از بهترین بازارها جهت کسب بازدهی مناسب در سرمایه گذاری نسبت به بازار های دیگر است.

چرا سرمایه گذاری در بازار سهام یا بورس؟

شاید یکی از اصلی ترین سوالاتی ممکن در ذهن برخی از مخاطبان همین باشد. برای پاسخ به این سوال طبیعتا باید مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس را نسبت به سایر بازارهای سرمایه گذاری برای دوستان شفاف کنم. قبل از روشن کردن این مفاهیم باید بدانیم که بازار سرمایه یا بورس چیست؟

به زبان ساده بورس محلی برای پذیرش شرکت ها فعال در  زمینه های مختلف تولیدی صنعتی و خدماتی است که اغلب به منظور تامین سرمایه وارد این بازار می شوند. زمانی که شرکتی برای ورود به بورس آماده شود پس از بررسی شرایط و استانداردهای لازم توسط شرکت سازمان بورس اوراق بهادار  پذیرش انجام شده و آماده عرضه اولیه می شود.

Image for post
Image for post

مزایای سرمایه گذاری در بورس

  • به عنوان اولین و بهترین مزیت سرمایه گذاری در بورس می توان گفت پول جذب شده در بازار مستقیما می تواند در اختیار شرکت ها قرار گیرد و چرخ اقتصاد کشور را به حرکت درآورد.
  • کلیه فعالیت سهامداران و تغییرات ایجاد شده در بازار بورس، زیر نظر سازمان بورس انجام می‌شود. معاملات غیرقانونی و خارج از چارچوب سازمان، انجام نمی‌شود.
  • برای ورود به بازار سهام نیاز به سرمایه بالا نیست. شما با حداقل سرمایه 500 هزار تومان می‌توانید معاملات خود را آغاز کنید.
  • دریافت سود سالیانه سهام در مجمع شرکت های بورسی یکی از مزیت های سرمایه گذاری در شرکت های بورسی است. البته ذکر این نکته لازمست که برخی از شرکت ها به واسطه عملکرد نامناسب پرداخت سود سالیانه ندارند که در ادامه مفصل در مورد این شرکت ها بحث خواهیم کرد.
  • مزیت بعدی سرمایه گذاری در بورس کسب منفعت از بالارفتن قیمت سهام است. البته در مقابل خریدهای نامناسب در زمان نامناسب نیز ممکن است منجر به کاهش قیمت سهام و ضرر سرمایه گذار شود.
  • بورس باعث  جذب نقدینگی سرگردان  و عدم هجوم آن به سمت بازارهای دیگر از جمله بازار ارز و مسکن و... می شود و از ایجاد تورم جلوگیری می کند.

برخی از مزایای سرمایه گذاری در بورس در موارد بالا بیان شد. در مقاله بعدی قصد دارم تا شما مخاطبان عزیز  را با نحوه خرید و فروش سهام در بورس آشنا کنم.