فوم پلی اتیلن: کاربردها، ویژگی ها و انواع آن

پلی اتیلن با تطبیق پذیری که آن را به محصولی عالی برای بسیاری از پروژه ها تبدیل می کند، یکی از پر استفاده ترین اما کمتر شناخته شده ترین مواد فوم در بازار است. در حالی که پلی استایرن به دلیل استفاده در فنجان ها و عایق ها و احساس نرم و لطیف فوم پلی اورتان چیزی است که همه با آن آشنا هستند، پلی اتیلن اغلب یک ماده فراموش شده است.

Image for post
Image for post

پلی اتیلن فوم سلول بسته است، به این معنی که ساختار آن از میلیون ها حباب کوچک ساخته شده است که از یکدیگر جدا شده اند. این امر علاوه بر استحکام و استحکامی که در فوم‌های سلول باز وجود ندارد، در برابر آب مقاومت می‌کند. همچنین در برابر حلال ها، فرآورده های نفتی مقاوم است و همچنین ضد میکروبی است و از رشد کپک، کپک و باکتری ها جلوگیری می کند. پلی اتیلن که یک ماده ارتجاعی است، پس از فشرده سازی دوباره شکل می گیرد، در حالی که هنوز به اندازه کافی تسلیم می شود تا در جایی که مورد نیاز است، بالشتک و امنیت ایجاد کند. این ویژگی ها، همراه با تطبیق پذیری و امکانات سفارشی سازی آن است که آن را در بسیاری از برنامه ها مفید می کند.

فوم پلی اتیلن که از حرارت دادن ترکیبات پلیمری تشکیل شده است، قادر است مواد افزودنی را به فرمول خود دریافت کند تا قبل از گرم شدن و اکسترود شدن به حالت جامد، خواص خود را تغییر دهد. این بدان معناست که علاوه بر ورق پلی اتیلن استاندارد فوم، همچنین انواع ضد الکتریسیته ساکن در این محصول وجود دارد. خواص ضد الکتریسیته ساکن به بسته بندی، جابجایی و حمل و نقل الکترونیکی ظریف کمک می کند، با دفع بارهای الکترواستاتیکی که می تواند باعث ایجاد و آسیب به اجزا شود. با افزودنی هایی که در فرمول گنجانده شده است، ویژگی ها در تمام طول مواد یکسان هستند، برخلاف مواد افزودنی پس از ایجاد فوم. مانند فوم های دیگر، این فوم نیز در تراکم های مختلف برای کاربردهای مختلف موجود است. هرچه چگالی پلی اتیلن بیشتر باشد، دیواره های سلولی کوچکتر و/یا ضخیم تر می شوند و ماده قوی تری ایجاد می کنند.

رول های پلی اتیلن از ورقه های بسیار نازک مواد ساخته شده اند. این انعطاف پذیری به آن اجازه می دهد تا به عنوان عایق پیچیده شده در اطراف لوله ها، مهر و موم بین پایه ها و صفحات آستانه در ساختمان ها یا در ایجاد کیسه ها یا کیسه ها برای محافظت از کالاها و در عین حال به حداقل رساندن فضا و وزن استفاده شود. به طور بالقوه قابل تشخیص ترین سبک پلی اتیلن شکل استوانه ای آن است زیرا هر تابستان به عنوان اسباب بازی آب رشته فرنگی حضور دارد. این سیلندرها در اندازه های مختلف می توانند به عنوان تکیه گاه و محصولات پشتیبانی نیز برای راحتی شخصی استفاده شوند. هنگامی که در مقیاس بسیار کوچکتر تولید می شود، لوله های پلی اتیلن با طول پیوسته در ساخت و ساز به عنوان میله پشتی بین دال های بتنی استفاده می شود. میله پشتی فوم مقاوم در برابر آب، پرکننده مقرون به صرفه ای را تشکیل می دهد و میزان گرانی محصول آب بندی مورد نیاز را کاهش می دهد. در حالی که اجازه دادن درجه ای از خم شدن بین دو دال را می دهد و اجازه نمی دهد پیوند سه طرفه تشکیل شود. میله پشتی اجازه انبساط و انقباض را به دلیل تغییرات آب و هوا و دما می دهد.

Image for post
Image for post

مشابه نحوه افزودن مواد افزودنی عملکردی برای ویژگی‌های ضد الکتریسیته ساکن، رنگ‌هایی که به پلی اتیلن رنگ می‌دهند نیز در کاربردهای بصری یا سفارشی‌سازی شخصی یک پروژه استفاده می‌شوند. فوم پلی اتیلن بیشتر در رنگ های سیاه، سفید و آبی و همچنین فوم ضد الکتریسیته ساکن صورتی دیده می شوند و رنگ های دیگر نیز موجود است.

حتی ترکیبات مولکولی پلی اتیلن را می توان سفارشی کرد، با هر دو نسخه پلی اتیلن دارای پیوند متقاطع فیزیکی و شیمیایی که ویژگی های کمی متفاوت دارند. بزرگترین تفاوت بین این دو این است که فوم های دارای پیوند متقابل شیمیایی پیوندهای خود را از طریق عوامل خارجی مانند گرما یا فشار ایجاد می کنند، در حالی که محصولات دارای پیوند متقابل فیزیکی به طور طبیعی به هم متصل می شوند. این منجر به تطبیق پذیری بیشتر می شود زیرا شکستن و تشکیل مجدد یک ماده با پیوند متقابل فیزیکی آسان تر است، اما همچنین فاقد استحکام و دوام اضافی فوم دارای پیوند متقابل شیمیایی است.

طیف استفاده از پلی اتیلن آن را به یکی از همه کاره ترین محصولات فوم موجود تبدیل می کند. محدوده تراکم، فرمولاسیون و سبک به خودی خود قابل توجه است، و با استفاده های متعدد برای هر تنوع، امکانات برای این محصول منحصر به فرد فوق العاده گسترده است. چه برای استفاده شخصی یا حرفه ای در تولید بزرگ یا کوتاه مدت، یک محصول پلی اتیلن وجود دارد که مطابق با هر استانداردی که بر اساس آن اندازه گیری شود، عمل می کند.