عایق حرارتی: چیست و چگونه استفاده می شود؟

عایق حرارتی به روش‌های زیادی اشاره دارد که ما سعی می‌کنیم از انتقال گرما از یک جسم به جسم دیگر جلوگیری کنیم. این دو شی ممکن است وجه سرد و گرم تجهیزات پردازش در تاسیسات صنعتی یا نمای داخلی و خارجی دیوارهای خارجی در املاک خانگی باشند. زمینه هایی که در آن عایق حرارتی ممکن است استفاده شود از نظر تئوری نامحدود است. برای خرید انواع عایق حرارتی به سایت بازار عایق مراجعه فرمایید.

Image for post
Image for post

اصول کار عایق حرارتی

قبل از تشریح انواع مختلف مواد عایق مورد استفاده در کاربردهای دمای بالا، ارزش بررسی برخی از مفاهیم اساسی هدایت حرارتی و عایق را دارد. گرما یک مقدار ترمودینامیکی از انرژی حرارتی است که از یک سیستم به سیستم دیگر جریان می یابد، زمانی که اختلاف دما بین آن دو وجود داشته باشد. از طریق یکی از سه روش مختلف منتقل می شود:

هدایت

همرفت

تابش - تشعشع

عایق حرارتی معمولاً برای محدود کردن انتقال حرارت از طریق رسانایی استفاده می شود که نیاز به تماس مستقیم اجسام با یکدیگر دارد. برخی از انواع عایق ها از پوشش های بازتابنده برای جلوگیری از انتقال حرارت از طریق تشعشع استفاده می کنند، اما در این مقاله عمدتاً به انتقال حرارت بین اجسام در تماس می پردازیم.

سرعت انتقال حرارت بین اجسام با هدایت حرارتی (k) مواد تعیین می شود. فلزات و سرامیک ها با رسانایی حرارتی بالا اغلب برای کاربردهای انتقال حرارت استفاده می شوند. به عنوان مثال، کاربید سیلیکون، با رسانایی اسمی 170 W/mK، به طور معمول برای مهندسی عناصر گرمایشی با دمای بالا برای کوره‌ها و کوره‌های صنعتی استفاده می‌شود.

برعکس، رسانایی حرارتی کم مقادیر مقاومت بسیار بالایی را به همراه دارد. بسیاری از مواد مبتنی بر سیلیس دارای مقاومت کمتر از 2 W/mK هستند که می تواند به طور موثر جذب گرما را کاهش دهد تا انتقال را به حداقل برساند. اگرچه رسانایی حرارتی مواد عایق عامل مهمی در عملکرد است، بسیاری از خواص دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند، از جمله:

تراکم

ظرفیت حرارتی خاص

ضخامت

پل حرارتی

چه موادی در عایق حرارتی استفاده می شود؟

به طور طبیعی، مواد با مقادیر مقاومت در برابر حرارت بالا در متراکم ترین و ضخیم ترین فرمت های ممکن فرمت می شوند تا عایق حرارتی موثری ارائه دهند. محصولات مبتنی بر حصیرهای الیافی و سوزنی یکی از محبوب‌ترین پیکربندی‌ها هستند، زیرا می‌توان آن‌ها را تولید، ارسال و به سرعت و کارآمد نصب کرد. فرمت‌های انعطاف‌پذیر همچنین معیار بسیار مورد نیازی از تطبیق‌پذیری را در هنگام پیچاندن عایق حرارتی در اطراف مکانیسم‌های پیچیده یا پر کردن فضاهای خالی فراهم می‌کنند.

با این حال، استفاده گسترده تاریخی از آزبست در چنین قالب هایی، خطرات بالقوه ذاتی در برخی مواد را برجسته کرد. با وجود مقاومت برجسته 0.08 W/mK، آزبست دارای اثرات سرطان زایی شناخته شده است و با طیف گسترده ای از بیماری های جدی درازمدت سلامت همراه است.

می توانید برای دیدن انواع عایق حرارتی نیز به مقاله بعدی مراجعه فرمایید.

Image for post
Image for post

در Mid-Mountain، ما از الیاف سرامیکی نسوز با خلوص بالا، پارچه های مبتنی بر سیلیس، تشک های فایبرگلاس و بسیاری از انواع دیگر مواد عایق برای اطمینان از عملکرد ایمن و بهینه در هر منطقه کاربردی استفاده می کنیم. سیستم های عایق صنعتی ما عملکرد بی سابقه ای را در برخی از سخت ترین کاربردهای صنعتی موجود ارائه می دهند. مجموعه ای از قالب های موجود ما عبارتند از:

واشرهای دایکاتور

مهر و موم آستر کوره

پتوهای عایق قابل جابجایی

عایق لوله