تفاوت بین عایق الیاف سرامیک و پشم سنگ چیست؟

هر دو عایق الیاف سرامیکی و پشم سنگ دارای مقاومت دمایی بالایی هستند و می توانند به عنوان ماده عایق نسوز در کوره های تک کریستال، ریخته گری متالورژیکی، ترک خوردگی نفت و فناوری فضایی استفاده شوند. آنها را می توان به عنوان مواد جاذب صدا و مواد عایق حرارت برای ساختمان ها و تجهیزات استفاده کرد. پس تفاوت این دو چیست؟

1. فرآیند تولید.

توده عایق الیاف سرامیکی از ذوب کلینکر خاک رس با خلوص بالا، پودر آلومینا، پودر سیلیس، ماسه کروم و سایر مواد خام در دمای بالا در یک کوره الکتریکی صنعتی برای تشکیل سیال تولید می شود. سپس، سیال توسط هوای فشرده دمیده می‌شود یا با سانتریفیوژ چرخانده می‌شود و به شکل فیبر می‌گردد. و فیبر از طریق یک جمع کننده الیاف جمع آوری می شود تا حجم عایق الیاف سرامیکی را تشکیل دهد. قسمت عمده الیاف را می توان بیشتر به پتوهای الیافی، تخته، کاغذ، پارچه، طناب و سایر محصولات پردازش کرد. فیبر سرامیکی نوعی ماده عایق حرارتی با راندمان بالا است که دارای ویژگی های وزن سبک، استحکام بالا، مقاومت در برابر اکسیداسیون، هدایت حرارتی کم، انعطاف پذیری خوب، مقاومت در برابر خوردگی، ظرفیت حرارتی کوچک و عایق صدا و غیره است.

Image for post
Image for post

پشم سنگ یک الیاف معدنی است که از سنگ های طبیعی مانند بازالت، گابرو، دولومیت، سنگ آهن، بوکسیت و غیره ساخته می شود که در دمای بالا ذوب شده و فیبریل می شوند. این الیاف را می توان به محصولات مختلفی مانند تخته پشم سنگ، لوله، نمد، تسمه و ... تبدیل کرد و می توان از آن برای عایق کاری، پیشگیری از حریق، جذب صدا و مقاومت در برابر زلزله تجهیزات ساختمانی و صنعتی، خطوط لوله و کوره استفاده کرد.

2. تفاوت عملکرد

فله عایق الیاف سرامیکی از نظر عمر طولانی و چقرمگی فیبر بالا دارای مزایایی است. رسانایی حرارتی عایق الیاف ارامیک کمتر است. در ضمن دمای کار فله عایق الیاف سرامیک بالای 1000 درجه و انواع پرکاربرد آن 1050 و 1260 می باشد دمای کار پشم سنگ حدود 600 درجه می باشد.

Image for post
Image for post

3. تفاوت کاربرد

فله عایق الیاف سرامیک را می توان در عایق دمای پایین 200 درجه یا عایق دمای متوسط ​​500 درجه استفاده کرد و همچنین می تواند عایق نسوز 1000 درجه را انجام دهد، در حالی که پشم سنگ معمولاً برای عایق کاری حدود 500 درجه استفاده می شود که بیشتر برای عایق کاری لوله های حرارتی یا لوله های حرارتی استفاده می شود. تجهیزات الکتریکی و غیره